V današnjem svetu, kjer je enakost ključnega pomena, postaja EU uredba o preglednosti plačil vse pomembnejša. Ta nova pravila ne želijo le zmanjšati razlike v plačilu med moškimi in ženskami, ampak tudi opolnomočiti zaposlene, da bolje razumejo svojo pravico do poštenega plačila. Ker se podjetja soočajo z raznimi izzivi pri izvajanju te uredbe, to odpira vrata spremembam, ki oblikujejo prihodnost delovnih mest.
V pričakovanju 13. konference HR Days, ki bo od 6. do 8. maja v Rovinju, predstavljamo kratek intervju na omenjeno temo z eno od predavateljic, Anito Lettink.
Anita je več kot 20 let svoje kariere preživela na globalnih svetovalnih, korporativnih in vodilnih vlogah ter je priznana kot ena izmed 25 najboljših strokovnjakinj za prihodnost dela in človeških virov na svetu. Anita je tudi partnerica v Strategic Management Centru in ustanoviteljica HRTechRadar, na naslednji konferenci HR Days pa bo predavala na temo EU direktive o preglednosti plačil z naslovom: »From Directive to Practice: Mastering Pay Transparency in Your Organization«.
Kaj lahko kadrovski strokovnjaki slišijo od vas na vašem predavanju na 13. konferenci HR Days?
V svoji predstavitvi bom podrobno predstavila EU direktivo o preglednosti plačil, razkrila njene ključne vidike in vpliv na organizacije ter delavce. Pojasnila bom, kaj ta uredba dejansko pomeni v praksi in kako lahko spremeni delovno okolje. Poleg tega bom delila navdihujoče primere in dragocene lekcije iz izkušenj podjetij, ki so že uspešno uvedla preglednost plačil. Verjamem, da bomo imeli dovolj časa za dodatna vprašanja udeležencev, na katera bom z veseljem odgovorila in delila svoje mnenje, izkušnje ter nasvete.
S kakšnimi ovirami se bodo srečali kadrovniki pri implementaciji direktive EU?
Trije največji izzivi so: pomanjkanje podpore izvršnega vodstva, pomanjkanje razumevanja in proračuna. Ko izvršna ekipa ne prepozna pomena tega vprašanja, je težko zagotoviti potrebna sredstva in vzpostaviti kulturo odprtosti. Brez jasnega razumevanja prednosti, kot so povečano zaupanje, zadovoljstvo zaposlenih in zmanjšanje razlik v plačah, je težko motivirati vse udeležene k spremembam. Prav tako lahko uvedba preglednosti plačil zahteva naložbe v tehnologijo in procese. Kadar proračun ni prilagojen tem potrebam, se kadrovske ekipe soočajo z omejenimi možnostmi za uspešno izvedbo tovrstnih pobud. Premagovanje teh na videz nepremostljivih ovir je za nekatera podjetja ključnega pomena, da lahko potem ustvarijo vzdržen in pošten plačilen sistem v podjetju.
Koliko bo po vašem mnenju nova direktiva vplivala na zaposlitvene razgovore, predvsem ko gre za pogajanja o plačah? Ali bo med sodelavci »konflikt«?
Nova direktiva EU bo olajšala zaposlitvene razgovore predvsem za menedžerje in zaposlovalce, ki bodo imeli že pripravljeno strukturo delovnih mest in okvir plač, ki jih bodo lahko delili s kandidati. Ker se višina nadomestila kandidatu dodeli na podlagi objektivnih lastnosti, ne bo veliko prostora za osebna pogajanja. S tem se bo notranji konflikt, ki obstaja danes, zmanjšal, gibanja trga pa bodo manj vplivala na posameznikovo plačo. V prihodnje bodo novi zaposleni pozicionirani primerljivo z bodočimi sodelavci.
Kaj se lahko naučimo od podjetij, ki so že uvedla sistem preglednosti plačil?
Posebno pozornost je treba nameniti podatkom. Kje so shranjeni? Ali so čisti in odražajo zadnje stanje? Ali so lahko dostopni? Ko začnete poročati, boste odkrili razlike, ki jih boste morali pojasniti. Morda boste ugotovili, da so nekatere razlike v plačah upravičene, druge pa ne. Za samozavestno interpretacijo podatkov se morate izobraziti in pridobiti izkušnje.
Odpravljanje razlik v plačah pa je lahko drago. Če boste čakali do zadnje minute, morda ne boste mogli zagotoviti potrebnega proračuna za odpravo nepoštenih razlik. Na primer, če vaše prvo poročilo pokaže razliko v plačah za več kot 5% na istih ali podobnih položajih, je možno, da boste morali vložiti dodatna sredstva, da bi te razlike izravnali. Zato je treba začeti raziskave čim prej, da boste lahko načrtovali proračun za potrebne prilagoditve plač.
Kako lahko na podlagi vaših izkušenj vodje kadrovskih služb premagajo izzive, povezane s pobudami za preglednost plačil?
Kot pri vsaki drugi pobudi se najprej dobro informirajte. Ko imate osnovno predstavo o pristopu in projektu, se obrnite na izvršno ekipo, da jih seznanite z vsemi podrobnostmi. Preglednost plačil se začne pri vrhu – če vodilna ekipa ne sodeluje, boste težko uresničili to pobudo.
Poleg tega sta komunikacija in izobraževanje resnično ključna elementa. Plačilo je občutljiva tema, ki vpliva na številne vidike življenja zaposlenega, zato je pomembno, da je vsako sporočilo jasno in skrbno premišljeno. To pomeni, da morajo HR in vodje ekip sodelovati in govoriti isti jezik, preden se pogovarjajo z zaposlenimi. Ta korak ne le gradi zaupanja, ampak tudi zagotavlja, da se vsi počutijo vključene in cenjene.
Temu je potrebno nameniti dovolj časa, saj vlaganje v transparentno komunikacijo prinaša dolgoročne koristi – zaposleni, ki se počutijo obveščene in podprte, postanejo bolj motivirani in zavzeti člani ekipe.