Se prijavljate na delovno mesto ? Preverite, kako napisati dober življenjepis in katere podatke vsebuje dober življenjepis.
Razgovor za službo je dogodek, ki povzroča stres. Intervjuvanci za službo živčno pričakujejo, da bo postopek razgovora oblika zasliševanja. Obstaja neprijeten občutek, da so pod drobnogledom in ocenjevanjem vsega, kar rečejo in naredijo. Kandidati, ki se pripravljajo na težka vprašanja, težko ohranijo zbranost. Skrbi jih, da bodo nenamerno rekli nekaj, kar jih bo izločilo iz izbora.
Skrivnost poznavalca
Spraševalec, ki je lahko vodja zaposlovanja, strokovnjak za kadrovske zadeve ali delodajalec, je morda bolj zaskrbljen kot kandidat.
Iskalec zaposlitve lahko vedno odide z razgovora, medtem ko je vodja zaposlovanja pod pritiskom, da mora zaposliti pravo osebo. Če službo ponudijo nekomu, ki epsko izgine, se bodo morali spopasti s posledicami. Vodstvo se bo spraševalo, zakaj so zaposlili tako katastrofalno osebo in ostro obsojalo vse odločitve, ki jih ta oseba sprejme v prihodnosti.
Napačne predstave o razgovoru za službo
Eden glavnih namenov razgovora je oceniti, ali kandidat ustreza razpisani vlogi. Zaposlovalec običajno sprašuje kandidata o trenutnih in prejšnjih službah, odgovornostih, izkušnjah in zgodbah o uspehu, kjer so imeli pozitiven učinek. Želi se poglobiti tudi v to, zakaj si kandidat želi prav to službo v tem konkretnem podjetju. Poleg tega preizkuša, ali bi se kulturno dobro ujemal z organizacijo.
Morda boste presenečeni, a resnica je, da si kadrovnik želi, da kandidati dobro opravijo razgovor. Ko kandidat uspe na razgovoru, to olajša delo tistega, ki razgovor opravlja. Ne bo jim treba porabiti tednov ali mesecev za brskanje po življenjepisih in nenehne razgovore z ljudmi, ki bi jim vzeli dragoceni čas, sicer namenjen drugim službenim obveznostim.
Strokovnjak, ki zaposluje, naj bo topel, skrben, prijazen, preprost za pogovor in navdušen, da je v sobi
Čar intervjuja je, da ste kot odgovorni za zaposlovanje prijazni in se obnašate, kot da je oseba gost v vašem domu. Namesto da sogovorniku nagajate, zaradi česar so stvari samo neprijetne in sporne, opravite neuraden, skromen pogovor. Cilj je, da se iskalec zaposlitve odpre in počuti bolj sproščeno, da se pogovarja iskreno in svobodno.
Naredi svojo domačo nalogo
Pred srečanjem s kandidatom mora spraševalec zbrati podatke in obveščevalne podatke o osebi, s katero se pogovarja. To vključuje preverjanje profila osebe na LinkedInu in objav v družbenih omrežjih X, Instagram, Facebook in drugih.
To se ne šteje za zalezovanje; je priročen način, da dobite sliko osebe. Več informacij ko zberete, bolje bo pogovor stekel. S svojo skrbnostjo boste pridobili občutek o njihovi osebnosti, mogoče boste izvedeli še kaj, česar niso zapisali na življenjepisu. Ko imate te informacije, ste pripravljeni na začetek pogovora.
Intervju naj poteka kot pogovor, ker je ljudem tako bolj udobno. Ko se nekdo počuti varnega, je bolj primeren za poštenost in preglednost. Namesto da se takoj poglobite, začnite s preprostim vprašanjem, kot je vprašanje o športni tekmi prejšnjega večera, vremenu ali kakšni priljubljeni temi.
Naj bo intervjuvancu udobno
Za izvedbo učinkovitega zaposlitvenega razgovora, pri katerem se kandidat počuti sproščeno, je pomembno ustvariti prijetno vzdušje in vzpostaviti odnos že od samega začetka.
Na dan razgovora kandidata toplo pozdravite z nasmehom in mu ponudite kozarec vode, kave ali pijače. Majhne poteze, kot je ta, lahko znatno olajšajo živce in ustvarijo vez.
Ko gre za zastavljanje težkih vprašanj, jih uvajajte postopoma. Bolj zahtevna vprašanja prihranite za sredino ali konec razgovora in dajte kandidatu dovolj časa za razmislek in odgovor.
Ta pristop pomaga preprečiti nepotreben pritisk na kandidata že na samem začetku.
Postavljajte odprta vprašanja, da prosilec ne more samo reči "da" ali "ne". Želite, da oseba pojasni svoje odgovore. Ko delijo svoje odgovore, zastavite dodatna vprašanja na prijazen in nezastrašujoč način.
Aktivno poslušajte, kaj govorijo. Nato preoblikujte njihove odgovore, da pokažete, da ste pozorni. Poskrbite za vzdrževanje očesnega stika. Prikimajte z glavo, ko prosilec nekaj govori, da bo vedel, da ste pozorni. Večkrat uporabite njihovo ime, saj jih bo to spodbudilo.
Bodite prepričani v svoj pristop, vendar ne izpadite arogantni ali zastrašujoči. Med razgovorom ohranite ravnovesje med prijaznostjo in strokovnostjo. Intervju je dvosmeren proces. Vi ocenjujete kandidata, oni pa tudi ocenjujejo, ali sta podjetje in vloga primerna.
Razgovor zaključite tako, da vprašate kandidata, ali ima kakršna koli vprašanja in ali bi rad razširil nekaj, o čemer je prej govoril. Zahvalite se jim za njihov čas. Ker imate verjetno več kandidatov, med katerimi boste izbirali, na razgovoru vseeno podajte nekaj malenkosti, da bo ta lahko dobil občutek o tem, kako se je izkazal in kakšna je verjetnost napredka v procesu. Ponudite svojo vizitko, da bodo lahko ostali v stiku z vami.
Vir: forbes.com