S 1. julijem se je začel izvajati program Projektno učenje mladih odraslih PUM-o plus. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti namerava v sodelovanju z Zavodom Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ) v program vključiti približno 1.800 mladih odraslih.
Preko izbranih zunanjih izvajalcev se bo program izvajal do septembra 2028. Cilj tega programa je, da bi izobrazili mlade, ki so opustili šolanje, ter jih tako ponovno vključili v družbo, da spet najdejo pot razvoja ter odkrijejo svoje talente.
Učenje je namenjeno mladim, starim od 15 do 29 let, ki iz različnih razlogov šolanja niso dokončali. S tem jih želijo ponovno uspešno vključiti v družbo ter jim vrniti možnost izobraževanja ali vstop na trg dela. Na tak način lahko najdejo novo pot iz začaranega kroga neuspeha.
Število nižje izobraženih se povečuje
Ta program je podprlo tudi Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj. Prepoznan pa je bil kot zelo pomemben za pomoč mladim pri krepitvi njihovih sposobnosti, opolnomočenju in vključevanju na trg dela. Število nižje izobraženih se namreč povečuje. Mnogim primanjkujejo znanja in kompetence, ki jih delodajalci iščejo. Največ mladih, ki so zaposleni, imajo srednjo strokovno in splošno izobrazbo (31,4 %), sledijo mladi z osnovnošolsko izobrazbo (27,2 %), s terciarno izobrazbo (21,2 %) in poklicno izobrazbo (20,2 %). Se pa najhitreje zaposlijo tisti s terciarno izobrazbo (v roku 3,4 meseca), ostali pa naj bi potrebovali mesec več. Povprečni čas prijave mladih na Zavodu je bil 5 mesecev (od prijave do zaposlitve), povprečni čas vseh brezposelnih pa je 7,8 meseca.
Kateri bodo iskani poklici si preberite tukaj.
Celotna vrednost projekta je 13 milijonov evrov, od tega bo Evropski socialni sklad plus prispeval 8.417.500,00 evra.
Mladi na trgu dela
Pred začetkom izvajanja programa je bilo na Zavodu za zaposlovanje prijavljenih 8.179 mladih, starih do 29 let, kar je 13,7 odstotka manj kot pred enim letom. Vseeno ocenjujejo, da se bo to število do konca leta zvišalo. To pa zaradi zaključka izobraževanj ali prenehanja zaposlitev za določen čas.
Tekom zadnjih petih let se je brezposelnost mladih sicer zmanjšala in je trenutno rekordno nizka. Pomembno je tudi, da se je zvišal delež zaposlitev brezposelnih mladih za nedoločen čas.
Preberite si še članek o rekordno nizki brezposelnosti v Sloveniji.
Viri: gov.si, ess.gov.si