Dober življenjepis je odskočna deska v svet dela, še posebej težko pa ga je napisati brez delovnih izkušenj. A tudi to ni nemogoče.
Vsi ljudje, ki danes delajo, so nekoč imeli življenjepis, dolg eno stran. To ni nič nenavadnega.
Rahlo prednost bodo imeli tisti, ki so med izobraževanjem delali in ob izobrazbi že lahko naštejejo konkretne (začetniške) delovne izkušnje. A če ne sodite med te, ne skrbite. V življenjepisu ni pomembna količina informacij, ampak njihova kakovost. Mlada oseba, ki šele vstopa na trg dela, bo svojo kakovost najbolje pokazala s svojo izobrazbo, interesi in motivacijo za začetek dela.
Kako torej napisati svoj prvi življenjepis?
Izberite standardno obliko. Naj bo vse preprosto in jasno, brez nepotrebnih naštevanj in fraz. Kreativne ali interaktivne življenjepise prepustite izkušenejšim od vas.
Osnovni videz življenjepisa
- Uporabite belo ozadje (papir).
- Brez okraskov, slik, pisanih barv.
- Črke naj bodo črne, pisava Arial ali Calibri.
- Velikost pisave 11 ali 12.
- Razmik 1,5 vrstični.
- Pišite po opornih točkah in ne v celih stavkih.
- Uporabite 'krepko' samo za osebne podatke in ime šole, ki ste jo končali.
- Izogibajte se ležečemu tisku in podčrtavanju določenih besed – bolj preprosto, bolje je!
Naslov življenjepisa
Če svoj življenjepis pišete na primer v Wordu, je naslov dokumenta vedno vaše IME IN PRIIMEK. Če ime in priimek vsebujeta šumnike, jih zamenjajte s črkami c, s in z!
Vsebina življenjepisa
1) Osebni podatki
Bodite natančni. Marsikdo se pri vnosu osebnih podatkov zmoti - pozabijo na primer na telefonsko številko. Osebni podatki vsebujejo naslednje:
- Ime in priimek
- Naslov
- Telefonska številka
- Elektronski naslov
Pomembno:
- Vnesite samo eno telefonsko številko.
- Elektronski naslov mora biti uraden, zato mora vsebovati vaše ime in priimek. Če že obstaja nekdo s tem naslovom, lahko poskusite s skrajšanimi različicami, recimo samo začetnica imena in nato vaš priimek.
2) Izkušnje
V primeru pomanjkanja delovnih izkušenj lahko navedete nekaj osnovnih podatkov o sebi, v obliki kratkih in jasnih stavkov, brez pretiranega naštevanja in domišljavih izrazov. Tukaj lahko razložite, katero področje dela vas zanima, katera znanja imate in katere menite, da so prednosti pri opravljanju določenega dela. Ni nujno, da je to dolgo poglavje, dovolj bodo dva do trije stavki.
Začnite na primer z nazivom, ki ste ga pridobili, šolo ali fakulteto, ki ste jo končali in katere smeri. Nato lahko poudarite, katero strokovno področje vas še posebej zanima in na katerem (začetnem) delovnem mestu bi radi začeli graditi svojo kariero. Izpostavite nekaj osebnih veščin, ki jih imate in so koristne pri opravljanju dela (npr. organiziranost, točnost itd.). Ker so osebne veščine abstraktne in včasih mejijo na fraze (npr. timsko delo), jih omejite na minimum. Dve do tri lastnosti bodo povsem dovolj.
Če želite dodati kanček osebnosti, lahko tukaj navedete svoj hobi v enem kratkem stavku – to je še posebej zaželeno, če je hobi uporaben za delo, za katerega se prijavljate (npr. če se želite ukvarjati z novinarstvom, bo zagotovo prednost, da je vaš hobi fotografija).
3) Prostovoljstvo, zaposlitev, praksa
V primeru pomanjkanja delovnih izkušenj lahko izpostavite nekatere druge dejavnosti, ki ste jih imeli možnost opravljati. To je lahko udeležba na različnih šolskih ali študentskih dogodkih, povezanih z aktivnostmi na šoli/faksu ali izkušnjami, ki ste jih pridobili s prostovoljstvom ipd. Z navajanjem takšnih izkušenj lahko navedete tudi posebne veščine, ki ste jih izpopolnili ali zgradili med opravljanjem tega dela.
Če ste med izobraževanjem imeli (obvezno) prakso, poudarite, kaj ste delali, kdaj in kje. Če je mogoče, prosite za priporočilo osebe, pri kateri ste opravljali prakso.
Če res nimate delovnih izkušenj, preskočite ta razdelek.
Ne lažite v svojem življenjepisu, da bi povečali količino zapisanega besedila. Pomanjkanje te rubrike lahko nadomestite tako, da pri pisanju prošnje za zaposlitev označite, katero delovno mesto vas zanima in zakaj, ali pa z opredelitvijo osebnih ciljev v uvodnem odstavku.
4) Priporočila
Če ste se skozi določena izobraževanja izkazali, obvezno prosite profesorje, da vam napišejo kratko priporočilo. Priporočilo enega ali dveh profesorjev s področja, s katerim bi se želeli ukvarjati v prihodnosti, bo več kot dovolj.
Pri priporočilih s soglasjem osebe, ki vas priporoča, zadostuje, da navedete ime in priimek, funkcijo in kraj dela (šola/fakulteta) ter kontakt - mobilno telefonsko številko ali elektronski naslov. Izredno pomembno je, da osebo, ki vas priporoča, prosite za dovoljenje objave kontaktnih podatkov!
5) Izobraževanje
Podatke navajate v obratnem vrstnem redu – od najnovejših do najstarejših. Najprej fakulteto in srednjo šolo, osnovne šole pa ne! Podatki v zvezi z vašo izobrazbo morajo vsebovati informacije, kot so naziv, ime šole/fakultete, datum začetka in konca izobraževanja.
Dodajte tudi smer, ki ste jo izbrali in navedite več predmetov, ki ste jih obiskovali, glede na delovno mesto, za katerega se potegujete (ki prav tako kažejo, da obvladate teorijo na področju, ki je zanimivo za vas, pa tudi za vašega potencialnega delodajalca).
Tukaj lahko dodate še naslov diplomske naloge, če tema ustreza področju ali delu, ki bi ga radi opravljali v prihodnosti.
6) Tuji jeziki
Angleščina, nemščina, italijanščina...naštejte vse tuje jezike, ki jih govorite. Če ste pridobili potrdilo o opravljenem tečaju, navedite letnik izobraževanja in pridobitve potrdila, naziv šole za tuje jezike ter stopnjo, ki ste jo dosegli.
Če navajate svoje znanje jezikov, ki ste se jih naučili v času izobraževanja, lahko svoje znanje razvrstite po tabeli v Europass življenjepisu, kjer najdete tudi konkretne primere življenjepisov, ki so vam lahko v pomoč.
7) Računalniško znanje
Osnovno, kar bi morali navesti v tem delu, je poznavanje paketa MS Office in uporaba interneta. Če imate ECDL certifikat, bo dovolj, da navedete datum obiskovanja tečaja, pridobitev certifikata in na kateri instituciji.
8) Družbena omrežja
Če imate profil na LinkedIn-u, lahko tukaj navedete povezavo do svojega profila. Če pišete blog, ki je tematsko blizu delu, ki vas zanima, navedite stran. Ne navajajte svojega Facebook profila, razen če ste kreativna oseba, ki je odprla profil za promocijo svojega hobija ali dela. V tem primeru ga lahko tudi poimenujete.
9) Osebni interesi
Tukaj lahko navedete vse, kar vas zanima v prostem času. Lahko je to branje strokovne ali literature v tujem jeziku, obisk slikarskega tečaja, delavnice, šport, s katerim se ukvarjate – v bistvu vse, kar lahko pokaže, da kakovostno in aktivno preživljate svoj prosti čas.
Sam hobi morda ni tako pomemben, kot sporočilo, ki ga pošilja: da ste disciplinirani, vztrajni, aktivni, kreativni... vse to so lastnosti, ki vam jih ni treba posebej naštevati, saj bodo vidne z vašega življenjepisa. Ali je sploh vredno poudarjati, da 'gledanje televizije' in 'igranje računalniških iger' v tem smislu ne spadata med 'konjičke'?
Opombe:
- Ko pišete svoj prvi življenjepis, ne pretiravajte s količino informacij. Vse, kar paše na en list papirja, je povsem dovolj, več kot to pa je preprosto preveč!
- Pišite kratko in jasno! Celotni stavki se uporabljajo pri pisanju povzetka prijave in v motivacijskem pismu, ne pa tudi v samem življenjepisu. Življenjepis je vaš uradni dokument, ne šolski spis!
- Življenjepis se nenehno spreminja in dopolnjuje. To pomeni, da obrazec, ki velja za vaš prvi življenjepis, ni več zaželen v trenutku, ko pridobite prve delovne izkušnje. Ko boste imeli možnost dodati delovne izkušnje, bo čas, da odstavek z izobrazbo poenostavite. Priporočilo profesorja bo nadomestilo priporočilo delodajalca.
- Pravilo, ki vas bo spremljalo skozi celotno kariero, pravi: nikoli, ampak res nikoli, v svojem življenjepisu ne navajajte napačnih, nepopolnih ali lažnih podatkov! Morda vas bo neprijetno presenetilo dejstvo, da je takšne neresnice zelo enostavno opaziti oziroma preveriti. Ne tvegajte dobre poslovne priložnosti, ker ste se želeli prikazati v drugačni luči.
Bodite iskreni in verjemite vase!