Vsako uspešno vodstvo se bo zavedalo, da je profesionalni razvoj zaposlenih ključ do dobrega poslovanja. Talentirano osebje si bo namreč želelo delati za podjetje, ki bo gradilo in investiralo v razvoj njihovih sposobnosti in znanja. Tovrstno vlaganje v kader je ključno tudi v kriznih časih. V nasprotnem primeru boste tvegali padec morale in produktivnosti zaposlenih in povečal možnosti, da boste izgubili najbolj talentiran kader.
Svojim zaposlenim pokažite, da imajo pri razvoju svoje kariere podporo tako podjetja kakor vodilnega kadra. Pri tem lahko upoštevate naslednje strategije:
OSEBNO ZANIMANJE ZA KARIERNE CILJE VAŠIH ZAPOSLENIH
V kolikor vodite ekipo, ki dela od doma, se po vsej verjetnosti zavedate pomembnosti stalne komunikacije – tako ekipne kakor ena-na ena. Glede razvoja kariernih ciljev je ključnega namena, da stalno vzdržujete tudi ena-na ena sestanke, kjer se lahko s posameznimi zaposlenimi pogovorite o njihovih poslovnih ciljih, potencialni želji po napredovanju in splošnem zadovoljstvu z delom.
PROMOVIRANJE VIRTUALNEGA IZOBRAŽEVANJA
Utrdite tako imenovani vse življenjski pristop k učenju kot del vaše poslovne strategije podjetja. Svoje zaposlene spodbujajte k udeleževanju na seminarjih, ki so relevantni za razvoj njihove kariere; ob upoštevanju trenutnih razmer v virtualni obliki. S tem bodo vaši zaposleni seznanjeni z najnovejšimi trendi v industriji; ob priložnosti pa sodelovali tudi kot govorci.
VZPOSTAVITEV MENTORSKEGA PROGRAMA
Vzpostavitev formalnega mentorskega programa je ena od najbolj pametnih potez, ki jih lahko naredite za svoje podjetje in zaposlene. Mentorstvo je dvostranski odnos, ki v eni smeri omogoča prenos znanja na novo zaposlenega ampak tudi doprinos nove sveže perspektive novo zaposlenih.
ROTIRANJE VLOG ZAPOSLENIH
Naši možgani bodo ob raznolikih obveznostih blesteli. Poskrbite, da boste lahko razbili rutino obveznosti svojih zaposlenih. To je priložnost, da vaši zaposleni gradijo na novih sposobnostih in znanjih; boljše razumejo celoten proces poslovanja; okrepijo komunikacijo med različnimi oddelki.
VZPOSTAVITEV RAVNOVESJA MED DELOM IN PROSTIM ČASOM
Trdo delo in dolgi dnevi v službi ne prinašajo vedno tudi poslovnega uspeha. Namesto več dela, zaposlene spodbujajte k pametnem pristopu k delu in povečanju učinkovitost. Tovrstni preskok je postal še toliko bolj aktualen v času COVID-19 pandemije. Raziskave kažejo, da je uravnoteženost dela in prostega časa za zaposlene vedno bolj pomembna zato bodo v prihodnosti še toliko bolj pod pritiskom, da ta cilj ohranijo. Zato prevzemite proaktivno vlogo za zagotavljanje tovrstnega ravnotežja – vzpostavite npr. fleksibilne politike dela, ki promovirajo ravnovesje med delom in prostim časom.
SEZNANITEV Z INDIVIDUALNIM PRISPEVKOM ZAPOSLENEGA K POSLOVANJU PODJETJA
Svoje zaposlene ne pozabite opomniti na njihov prispevek k širši sliki poslovanja podjetja. Ne sklepajte, da se vaši zaposleni zavedajo kakšna je njihova vrednost v podjetju. Zato poskrbite, da bodo vaši zaposleni razumeli svojo unikatno vloge oz. prispevek k ciljem podjetja.
INDIVIDUALNI PROGRAM NAPREDOVANJA ZA DELOVNA MESTA
Planiranje kariere oz. napredovanja svojih zaposlenih demonstrira visoki potencial in zaupanje, ki ga imate v vaše zaposlene. Tovrstne programe napredovanja vzpostavite za vsa delovna mesta v podjetju. Slednji bodo vašim zaposlenim dali strukturo in motivacijo za doseganje poslovnih ciljev (vir).
Ključ do uspešnega podjetja so tako sigurno naši zaposleni – in njihovo zadovoljstvo na delovne mestu. Velik del tega, kaj oblikuje zadovoljstvo zaposlenih pa je torej kvaliteta dela oz. možnost poslovnega razvoja. Zato nikar ne odlašajte in zadovoljstvo svojih zaposlenih preverite preko:
- Deloglasnikove BREZPLAČNE Utrip - kratke ankete.
- Obsežnejše raziskave zadovoljstva, kjer boste izvedeli splošno oceno zadovoljstva angažiranosti in zvestobe svojih zaposlenih ter prejeli CERTIFIKAT ODLIČNOSTI DOBREGA DELODAJALCA.
Več o CERTIFIKATU ODLIČNOSTI DOBREGA DELODAJALCA si lahko preberete tudi v članku, tukaj.