Ste že zasledili ta nov trend v poslovnem svetu? Zelo možno je, da ste za izraz "poslovna agilnost" že slišali, vendar je bil uporabljen bolj kot okrasna beseda, ki je imela več marketinškega kakor dejanskega pomena za poslovanje – to je postalo zelo pogosto predvsem s strani velikih korporacij in svetovalnih podjetij.
Zato vam bomo danes povedali nekaj več o tem kaj to sploh je in zakaj je postala poslovna agilnost tako popularen izraz.
Agilni poslovni modeli
Gre za nov pristop, ki združuje poslovni razvoj na podlagi agilnih principov, ki omogočajo, da je organizacija bolj fleksibilna in zmožna hitre reakcije na nepredvidljive spremembe. Model hkrati omogoča ravno dovolj strukture in načrtovanja, da zagotavlja močno arhitekturo (načrt) za preprečevanje neučinkovitosti, po domače kaosa.
Celostno gledano agilni poslovni sistem postavlja izkušnjo strank v osrčje svoje delovne strategije. Sledi namreč naslednjim trem principom:
- Posamezniki imajo v rast usmerjeno miselnost zato jim je potrebno omogočiti prilagodljivost (fleksibilnost). Podjetje mora biti nenehno osredotočeno na izboljšanje procesa dostave svojega produkta/storitev;
- Ekipe in skupine imajo močne komunikacijske sposobnosti, to jim omogoča hitrejše prilagajanje;
- Celotna organizacija se je pripravljena odzvati in prilagoditi svoje strukture in procese (vir).
Kako vidi aglino prestrukturiranje Vanja Tokić, Vodja komunikacije ekip in trener agilnosti iz Raiffeisen Bank International na Dunaju?
Izpostavil je dva elementa: človeška interakcija in uporaba moderne tehnologije. Natančneje:
- interakcija s posamezniki, torej kako so organizirani in kako delujejo skupaj kot ekipa. Ekipe morajo biti avtonomne in opolnomočene – vključujoč vodstven pristop in možnost odločanja ekip.
- Implementacija odločitev in strategij s pomočjo poslovanja na podlagi raziskav (podatkov), moderne tehnologije in programov; predvsem uporaba AI.
Z drugimi besedami: tesno sodelovanje, postopno planianje, periodično reflektirane in kontinuirano izboljševanje.
Zakaj je postal ta poslovni sistem tako pomemben?
Kar naslavlja in upošteva, da se svet nenehno spreminja, s tem pa tudi potrebe strank in podjetij. Še posebno v času od začetka COVID-19 pandemije so podjetja na zelo krut način ugotovila, da preveč rigidno (nespremenljivo), strogo in formalno poslovanje ne funkcionira več. K temu pa je seveda svojo delež prispeval še drastičen razvoj tehnologije in potreba po digitalizaciji.
Vse to je postavilo tradicionalne poslovne sisteme ob velik izziv – oz. prisililo jih je, da spremenijo svoj način dela. Zato se agilni poslovni sistem povezuje s konceptom »novega načina dela« – pa čeprav mogoče predstavlja samo en del sestavljanke »modernizacije«, ki povezuje in naslavlja tehnološke, družbene in okoljske izzive.
Kakšni so torej konkretni ukrepi agilnega poslovanja?
Agilni programi tako poslovni kakor tudi digitalni (programski/AI) namesto optimizacije maksimalne učinkovitosti delujejo na optimizaciji inovativnosti z maksimalnim pozitivnim učinkom. Pomembno pa je ta je to pristop, ki ne vlaga samo v ustrezne (napredne) tehnologije in programe ampak tudi v človeški kapital, saj upošteva in priznava vrednost odgovornih in avtonomnih ekip/posameznikov (vir).