V primeru, da gre za podaljšanje zaposlitve za določen čas ali pa dejanski prehod iz zaposlitve za določen v nedoločen čas, morata delavec in delodajalec skleniti novo pogodbo o zaposlitvi.
-> Pri tem ne pozabimo, da se lahko pogodba za določen čas sklepa samo v določenih, tako imenovanih taksativno naštetih primerih, ki jih lahko najdemo v 54. in 55. člen-u Zakona o delovnih razmerjih (tukaj).
Ob ponudbi podaljšanja ali prehoda na redno zaposlitev, je torej upravičeno sklepati, da ste svoje delo odlično opravljali in pripomogli k uspešnosti vašega delodajalca.
Na tej prelomni točki se po vsej verjetnosti odločate o 3 poteh:
- S službo niste zadovoljni in jo želite zamenjati zato boste ponudbo o podaljšanju delovnega razmerja zavrnili. V tem primeru naj vas napotimo na naš zaposlitven portal, kjer vas čaka veliko novih poslovnih priložnosti – ponudbo prostih delovnih mest lahko preverite tukaj.
- S službo ste zadovoljni in delovno razmerje boste nadaljevali pod istimi pogoji.
- S službo ste zadovoljni, vendar delovnega razmerja ne želite nadaljevati pod istimi pogoji. To priložnost želite izkoristiti za izpogajanje novih delovnih pogojev.
Tovrstni prehodi so vsekakor dober čas, da na svojega delodajalca naslovite kakršnekoli zadržke glede samega dela ali pogojev delovnega razmerja.
V koliko se boste želeli izpogajati za nove pogoje delovnega razmerja, se boste po vsej verjetnosti navezovali na dejstvo, da je kontribucija vašega dela veliko vrednejša in nepogrešljiva kot na začetku delovnega razmerja. Zato je popolnoma razumljivo, da boste po mesecih uspešnega dela želeli, da to dejstvo prepozna tudi vaš delodajalec – v obliki posodobljenih pogojev pogodbe o zaposlitvi – mogoče v obliki bolj flexibilnega delovnega čas ali mesečnega plačila.
O tehnikah uspešnega pogajanja si lahko preberete v našem članku: 5 nasvetov kako se pripraviti na pogovor o povišanju plač.
V nadaljevanju pa želimo izpostaviti vidik oziroma perečo problematiko, da je pogajanje glede pogojev delovnega razmerja za ženske bistveno težje.
Raziskave kažejo, da so ženske pri pogajanju bolj zadržane kot moški. Postavlja se vprašanje: Zakaj?
Raziskovalci so ugotovili, da ima za ženske pogovor o npr. pogajanju za višjo plačo bistveno večji negativni vpliv na njen odnos z vodilnim kadrom (delodajalcem) kakor za moške.
Kako so raziskovalci prišli do te ugotovitve?
Preprosto, izvedli so številne študije, kjer so primerjali kako podjetja obravnavajo zaposlene, ki so se pogajali za nove delovne pogoje in tiste, ki so to priložnost raje izpustili. Nato so raziskovalci primerjali pripravljenost delodajalcev po sodelovanju z delavci iz prve in druge skupine. Ugotovili so, da so delodajalci bistveno bolj odklanjali nadaljnje sodelovanje z ženskami, ki so predlagale spremembe oz. so se želele pogajati o novih delovnih pogojih, med tem ko pri moških tega odstopanja ni bilo mogoče zaznati.
Do podobnih rezultatov so prišli tudi v primeru uporabe pogajalske pozicije za povišanje plače zaradi ponudbe za delo pod boljšimi pogoji pri drugem delodajalcu. Kljub temu, da se je izkazalo, da so v tem primeru delodajalci bol motivirani, da ugodijo predlogom delavcev, so rezultati ponovno pokazali, da so bile ženske tretirane drugače kot moški. Delodajalci so ponovno izrazili, manjše zanimanje za sodelovanje z delavkami, ki so pri pogajanjih uporabile navedeno prednost druge zaposlitve, med tem ko moški, ki so uporabili to tehniko niso utrpeli nobenih negativnih družbenih posledic v smislu zavračanje želje po nadaljevanju sodelovanju.
Raziskave odkrivajo problematično področje prikritih oblik spolne diskriminacije na delovnih mestih. Pomembno je, da tovrstne vedenjske vzorce izpostavimo in jih poskusimo odpraviti.
Velikokrat se izvora naših odločitev niti ne zavedamo – zato je čas, da jih ozavestimo in racionalno premislimo. Marsikateri vodstveni delavec, po vsej verjetnosti nima naklepnega namena delati razlike med moškim in ženskimi zaposlenimi – kljub temu, da vendarle praksa prikazuje druge rezultate.
Eden izmed nasvetov uspešnega vodenja podjetij je namreč tudi znati obdržati perspektiven in uspešen kader – ne izgubite predanih članov svoje ekipe, le zato ker so izrazili željo po spremembi.
Kot vedno, poudarjamo – delovno razmerje je dvostranski odnos – poskrbeti moramo, da bo izmenjava med plačilom in delom poštena in uravnotežena. Tako bo vaše podjetje uspešno, zaposleni pa motivirani in učinkoviti.
O uspešnem vodenju ne pozabiti prebrati tudi druge članke na temo – Motivacija zaposlenih.