Največji izziv novih vodilnih zaposlenih v začetnih obdobjih je ostati osredotočen na "prave" ali "kjučne" dejavnosti. Začetki na novem delovnem mestu so lahko kljub veliko napora in organizacije stresni in neuspešni. Še posebno za zaposlene na vodstvenih položajih so prvi meseci dela ključni za nadaljnji uspeh ali neuspeh. Ključno je, da se svojim novim podrejenim predstavite v čim boljši luči, izkažete proaktiven pristop do dela in si pridobite zaupanje svoje nove ekipe.
Zato smo vam na Deloglasiku pripravili vprašanja za reflektiranje o uspešnosti lastnega dela.
Predlagamo, da si vprašanja zastavite vsak konec tedna. Petek naj bo tako dan, kjer si boste vzeli dodatnih 30 minut za razmislek, ali so se vaši odgovori kaj spremenil in ali vase delo sledi generalni viziji novega vodstva Tovrstna struktura samoreflektiranja vam bo pomagala, da boste optimizirali učinkovitost sovjega dela in dodobra uresničili ter sledili smeri vaših poslovnih ciljev.
5 VPRAŠANJ OB KONCU VSKAEGA DELOVNEGA TEDNA:
1. Kako ustvariti vrednost?
To je najpomembnejše vprašanje. Zakaj ste bili postavljeni v to vlogo? Kaj od vas pričakujejo ključni akterji (direktorji, zaposleni, stranke)? V kakšnem časovnem okviru? Kako bo ocenjen vaš napredek?
Ko želite odgovoriti na to vprašanje, ne pozabite, da pravi odgovor morda ni tisto, kar ste povedali na razgovoru za to delovno mesto; odgovor se lahko spreminja in razvija. Ne pozabite tudi, da boste verjetno morali zadovoljiti interese različnih zaposlenih v podjetju, ne le svojega nadrejenega. Zaposleni bodo morda imeli različna stališča o tem, kaj pomeni "uspeh" zato je ključnega pomena razumeti in uskladiti celoten sklop pričakovanj celotne ekipe.
2. Ali se ustrezno obnašam?
Prizadevati si morate za razumevanje in skladnost vašega obnašanja z najpomembnejšimi normami vedenja podjetja. Mislite na kulturo kot na imunski sistem podjetja. Obstaja zato, da prepreči, "napačno mišljenje" in "napačno vedenje", ki bi lahko okužilo in oslabilo delikatni socialni organizem podjetja.
Torej, če kršite ključne norme vedenja, boste bili slej kot prej označeni kot “nekdo, ki ne spada v podjetje". To lahko vodi do izolacije in navsezadnje do vaše morebitne zamenjave. Ko poskušate razumeti ključne norme vedenja v podjetju, ne pozabite, da se lahko te razlikujejo tako med posameznimi organizacijami, kakor tudi med posameznimi delovni mesti znotraj iste organizacije.
3. Čigava podpora je ključna?
Vaš uspeh je verjetno odvisen od ljudi, nad katerimi nimate neposredno avtoriteto; zato morate zgraditi zavezništva.
Potrebno je, da razumete družbeno okolje vaše nove organizacije in se ga naučiti krmariti. Kdo ima moč in vpliv? Čigava podpora je ključna in zakaj?
Oboroženi z vpogledom v tovrstno družbeno dinamiko, se lahko osredotočite na to, kako si boste zagotovili podporo svoje ekipe. Običajno to vključuje več kot samo gradnjo socialnih odnosov. Raziščite in spoznajte, kaj so prizadevanja in interesi vaših zaposlenih in kako jim lahko pomagate doseči te cilje. Vzajemnost je najbolj trden temelj, na katerem lahko gradimo močna zavezništva.
4. Kako si zagotoviti svoje prve zmage na delovnem mestu?
Svoje zaposlene poskusite emancipirati z nekaj zgodnjimi zmagami - hitrimi, oprijemljivimi izboljšavami v organizaciji, ki ustvarjajo pozitiven občutek glede novih sprememb. Dobro opravljeno delo gradi in potrjuje vašo verodostojnost, ki vam bo omogočila legitimnost oziroma pravico za nadaljnje globlje spremembe v organizaciji. Torej, spremembe vpeljujte postopoma, začnite z majhnim in gradite proti večjim (težjim).
5. Katere veščine moram razviti, da se bom odlično odrezal v tej vlogi?
Spretnosti in sposobnosti, ki so vas pripeljale do te točke v karieri, niso nujno tudi tiste, ki vam bodo zagotovile uspešnost na novem delovnem mestu. Povedano drugače, za maksimalno učinkovitost na svojem novem delovnem mestu, boste morali vložiti tudi v vaš osebni razvoj. Takojšnji uspeh na delovnem mestu je torej mogoč, vendar bodite izjemno pozorni pri zaznavanju, katere so vaše zmogljivosti, ki jih morate za potrebe tega konkretnega delovnega mesta dopolniti in nadgraditi. Sledite ideji, da je v življenju vedno prostor za izboljšanje.