Naša kariera je odvisna od celotnega znanja, spretnosti in družbene mreže pridobljene skozi izobrazbo ter prakso. Če se želite povzpeti po službeni lestvici predlagamo, da si sestavite/zamislite vsaj okvirni načrt svoje željene kariere/napredovanja. načrt vam bo pomagal svojo karierno pot usmerjati na podlagi premišljenih in sistematičnih odločitev ter vam pomagal, da se izognite naključnemu sprejemanju delovnih mest, ki ne predstavljajo naslednjo stopničko do želenega poslovnega cilja.
Tipično lahko rečemo, da delavci v podjetjih napredujejo na tri načine:
- Začnejo na nizki začetni poziciji, udeležujejo se dodatnih izobraževanj, pridobivajo na strokovnosti, gradijo na svoji uspešnosti in počasi napredujejo po lestvici navzgor.
- Poznajo prave ljudi, ki jih rekrutirajo na vodilne položaje.
- Reskirajo in zapustijo trenutno delovno mesto, ki jim ne omogoča napredovanja za višjo pozicijo pri drugem delodajalcu.
Od načinov pa k pristopom oz. praksam. Ne glede na to na kateri stopnji svoje kariere ste trenutno, vam lahko sledeči primeri dobre prakse nekoliko pomagajo, da svoji obstoječi strokovnosti dodate še tisto pikico na i, ki vam morebiti pomaga, da končno dosežete želeno napredovanje ali prevzem vodilnejšega delovega mesta.
1. USTVARITE SI DOBER SLOVES
Vsi imamo določeno prednost/lastnost, po kateri bi želeli biti prepoznani na delovnem mestu. Svoje dobre lastnosti moramo v praksi jasno izpostaviti in biti po njih prepoznani. Če veste, da imate zelo dobre komunikacijske sposobnosti, prevzemite iniciativo in motivirajte svojo ekipo/sodelavce, prevzemite vidnejšo vlogo na sestankih ali pa pomagajte sodelavcem razrešiti konflikt. Ste boljši v reševanju konkretnih poslovnih problemov? Ponudite nove idejne rešitve ali pa s svojimi idejami pomagajte drugim.
Tu ne mislimo, da vsem v podjetju brezglavo ponujajte brezplačne strokovne nasvete (pristopite zmerno - ne preveč agresivno in ne preveč naivno). Vaš cilj naj bo, da si v podjetju ustvarite sloves, ki bo veljal za pozitivnega in koristnega, tako med vašimi sodelavci kakor tudi šefi. Bodite torej nekdo, ki vas bi vsakdo želel imeti v svoji ekipi. Važe možnosti napredovanja bodo definitivno višje, če boste med zaposlenimi priljubljeni (ali kot strokovnjak, z inovativnimi idejami, nekdo, ki ima v rokavu vedno nove in kreativne rešitve ali pa enostavno odličen ekipni igralec in uspešen pogajalec s strankami).
2. RAZVIJTE ČUSTVENO INTELIGENCO
Kljub temu, da je vaše delovno mesto lahko stresno in naporno, je pomembno, da se naučite primernega službenega obnašanja. Naučite se kako delovati pod pritiskom, brez da bi izgubili fokus oz. potrpljenje. Nikoli si ne dopustite, da bi se v službi obnašali agresivno ali bili užaljeni. To kaže na nedoraslost svojemu delovnemu mestu in včasih je že enkratni izpad dovolj, da si vas bodo sodelavci in vodilni delavci zapomnili kot osebo, ki ne zna kontrolirati svojih čustev. V službi poskušajte do zaposlenih kakor do strank vzpostaviti določeno stopnjo distance s katero se boste obvarovali pred intenzivnostjo čustev. Če začutite, da popuščate nad kontroliranjem svojih čustev vsekakor raje fizično zapuste prostor za nekaj minut (v kolikor imate to možnost) - predihajte, umirite se in se nato v pogovor nazaj vključite pomirjeni razumni. Odgovorno obnašanje v stresnih situacijah vas lahko jasno loči od drugih zaposlenih in da vodilnim delavcem jasno vedeti, da ste pripravljeni in sposobni sprejeti racionalne odločitve tudi v izrednih in napornih okoliščinah.
3. SODELUJTE NA PROJEKTIH/KONFERENCAH
Poskušajte biti del velikih in uspešnih projektov vašega podjetja, četudi to pomeni, da za sodelovanje kdaj ne boste dobili dodatnega plačila. Sodelovanje na odmevnejših projektih vam lahko prinese veliko težo na življenjepisu. Mislite na prihodnost. V kolikor imate to možnost, poskusite izbrati projekte, ki bodo dobro in uspešno odražali vaše sposobnosti, znanje in interese. Če že ne drugega lahko tovrstne projekte/konference vedno uporabite za širjenje svojih poslovnih poznanstev.
4. IZOBRAŽEVANJE
Delovna mesta nikakor niso več to, kar so bila včasih. Koncept, da se enkrat naučimo in nato le še rutinsko opravljamo svoje delo počasi izginja. Vse bolj vsakdanje postaja, da mora naše znanje rasti, tako kot raste podjetje v katerem delamo. Zato definitivno bodite vi tisti, ki boste ažurno spremljali nove trende, se udeleževali izobraževanj in delavnic. Nikakor ne bodite prepoznani kot nekdo, ki ni sposoben (ali ne želi) sprejemati inovacij oz. kot nekdo, ki se boji sprememb. Bodite vodilni delavec, ki se zanima za novosti prihodnosti. To je namreč odnos, ki se pričakuje od vodilejših delavcev in slej kot prej bodo to opazili tudi ostali zaposleni.
5. OVREDNOTITE VAŠE MOŽNOSTI
Naši poslovni cilji lahko izgubijo fokus, saj postanemo na določenem delovnem mestu preveč domači. Opravljamo nam dobro znano delo, ki nam ne povzroča preveč dodatnega stresa zanj pa prejemamo zadovoljiv znesek mesečne plače. Zakaj bi želeli karkoli spremenjati? Pomislite na svoje želje po poslovni uspešnosti in napredovanju. Ali vaše trenutno delovno mesto resnično spodbuja in stimulira vaše sposobnosti in znanje ter vam omogoča, da na delovnem mestu rastete? V vsakodnevnem tempu življenja je pomembno, da se vsake toliko časa nekoliko ustavite in ovrednotite vaše trenutne poslovne možnosti. Ali vam trenutni delodajalec sploh lahko omogoči možnost poslovnega napredovanja? Se pri trenutnemu delodajalcu v prihodnjih letih obeta sprostitev delovnega mesta na višjem položaju na katerega bi se lahko prijavili? Je poslovanje podjetja v katerem ste trenutno zaposleni v razmahu ali postopoma in stalno upada (z njim pa tudi vaše možnosti po napredovanju ali boljšem zaslužku).
Vsekakor se o tovrstnih vprašanjih pozanimajte s svojim trenutnim delodajalcem oz. mu zaupajte vaš poslovni načrt/vaše ambicije. V kolikor bi na slednje dobili oster in jasen negativen odgovor, ne pustite, da bi vas usoda trenutnega podjetja preveč determinirala. Kljub temu, da je menjava delovnega mesta lahko stresna in riskantna to nikakor ne pomeni, da ni vredno poskusiti kaj novega. Nove priložnosti in izzivi vas lahko čakajo tudi pri drugih delodajalcih, ki bi z veseljem zaposlili inovativne in zavzete delavce. Le pogumno naproti svojim ciljem!