Pogovor o plači je v mariskaterih podjetjih še vedno tabu tema, celo med samimi sodelavci. Zato je tovrsten pogovor še toliko težje začeti s svojim delodajalcem.
Že samo razmišljanje o pogovoru za povišanje plače je tako lahko predmet nervoze in tesnobe. Velikokrat se namreč delavec počuti, da je vprašanje povišanja plače pravzaprav nekaj, kar ne sme vprašati/prositi oz. nekaj kar bo povzročilo kasnejše nezadovoljstvo na samem delovnem mestu.
Vsekakor je pogovor o višini plače kredibilno vprašanje znotraj delovnega razmerja in v kolikor samoocenjujete, da vaš doprinos oz. vrednost, ki jo ustvarjate za podjetje ni premosorazmerena z vašo plačo, se nikakor ne pustite, da bi vas do dejanskega pogovora o povišanju plače oviral le strah ali pomanjkanje organizacije kako se soočiti s tovrstnim pogovorom.
Sicer se popolnoma zavedamo, da možnost povišanja plače v določenih primer, kljub še tako dovršeni tehniki, ne bo upela ustvariti pozitivnih rezultatov. Vsekakor ima lahko tudi delodajalec kredibilne razloge za odrek povišanja plače delavcem kot naprimer objektivna nezmožnost podjetja za izplačilo višje plače ali drugi zadržki, ki začasno ne omogočajo, da bi se delodajalec strinjal s povišanjem plače.
Za pozitivne rezultate pa je vendarle ključnega pomena ustrezna in profesionalna izvedba pogovora z direktorjem/delodajalcem. V skladu s tem, vam v nadaljevanju podajamo nekaj nasvetov kako se pripraviti in organizirati za pogovor o povišanju plače.
- IZBERITE USTREZEN ČAS
Primeren čas za vprašanje povišanja plače je, ko se na delovnem mestu lahko pohvalite z izjemnimi rezultati ali uspešno rešitvijo kompleksnega problema. Govorimo torej o različnih razlogih s katerimi lahko konkretno izkažete, da je vaše delo pri delodajalcu bistveno doprineslo k uspešnosti podjetja. Ključno je torej, da za povišanje plače vprašamo v času, ko je naša dodana vrednost v podjetju jasno razvidna. Posledično se lahko tukaj navežemo in dodamo, da se kljub vaši morebitni upravičenosti do povišanja plače možnosti za odobritev le-te bistveno zmanjša v primerih, kadar poslovanje družbe upada oz. je direktor družbe že dlje časa preobremenjen ali pod stresom.
- PREDHODNA PISNA PRIPRAVA NA POGOVOR
Napišite si kaj želite povedati na sestanku in nikakor se za tovrsten pogovor z direktorjem ne odločajte brez predhodne pisne priprave svojih argumentov in zahtevkov. Med razloge za povišanje svoje plače lahko naštejete svoje dosežke, nedavno povečan obseg dela/zadolžitev, nove strategije, ki ste jih prevzeli, projekte, ki ste jih razširili, morebitne nadaljnje načrte, koristne za poslovanje podjetja...
Ne pozabite si pripraviti tudi argumente oziroma nadaljnjo pogajalsko pozicijo v primeru, da bo odgovor na vaše vprašanje negativen. V tem primeru:
- se pozanimajte, kaj so konkretni razlogi delodajalca za zavrnitev vaše prošnje;
- prašajte kaj lahko kot izboljšate/naredite, da bi direktorja prepričali v odobritev vaše prošnje;
- v kolikor vam je sprejemljivo, se poskušajte dogovoriti za nižji znesek (od prvotno željene povišane plače);
- poskusite se dogovoriti za določitev datuma naslednjega sestanka na katerem bi lahko ponovno odprli temo povišanja plače (s tem boste konstruktivno in vkljudno sporočili, da se z renutno odločitvijo ne strinjate vendar pa želite pogovor ot tem nadaljevati);
- prepričajte se ali znotraj ustreznega časovnega okvirja možnost povišanja plače sploh obstaja? V primeru, da boste dobili jasen in fiksen odogovor, da povišanje plače na vašem delovnem mestu nikakor ne pride v poštev boste lahko vsaj jasno pretehtali ali se vam trenutni delovni pogoji kljub temu zdijo sprejemljivi ali pa se boste počasi angažirali v iskanje novega delodajalca.
Razlog zapisa argumentacije in okvirnega pogovora vam bo omogočil, da bo vaš nastop prepričljiv, artikuliran in samozavesten. V kolikor bi vaš nadrejeni želel o zahtevku za višjo plačo še premisliti pa mu lahko pisno verzijo vaše argumentacije tudi predate v branje in razmislek.
- IZOGIBAJETE SE NASLEDNJIM ARGUMENTOM
- osebni razlogi zakaj potrebujete več denarja (šolanje otrok, gradnja hiše, kupovanje novega avta). To niso kredibilni razlogi s katerimi boste delodajalca prepričali, da vam odobri višjo plačo;
- plače sodelavcev. Kljub temu, da mogoče opravljate podobno delo kot vaš sodelavec in je na prvi pogled resnično nepravično, da bi bila vaša plača nižja, naj ta argument ne predstvlja podlage za vašo prošjo/pogovor z direktorjem. Osredotočite se raje na svojo individualno izkušnjo in dosežke.
- NE POŠILJAJTE PROŠNJE ZA POVIŠANJE PLAČE PO ELEKTRONSKI POŠTI
V kolikor je popolnoma sprejemljivo, da se za sam datum in uro sestanka dogovorite po elektronski pošti, se vendarle izogibajte, da bi celotno prošnjo in argumentacijo za višjo plačo izključno posredovali le po elektornski pošti. Pogovor v živo ima vendarle večjo veljavo hkrati pa odraža resnejši odnos in večjo željo po vaših zahtevkih.
- V KOLIKOR NISTE PRIPRAVLJENI IZGUBITI SLUŽBE, NE POSTAVLJAJTE ULTIMATOV
Kot smo že povedali, se je tovstnega pogovora vseeno potrebno lotiti z nekaj sistematike in previdnosti. Pogovor naj bo primeren priložnosti, torej pri komunikaciji s svojim delodajalcem vedno ohranite profesionalno držo. Bodite jasni in samozavestni a če je le mogoče, se izognite enostranskim zahtevam in postavljanjem ultimatom, ki v splošnem nimajo nabolj pozitivnih posledic na delovno okolje (vir).