Varovanje poslovne skrivnosti je ena od temeljnih obveznosti zaposlenega. Ker je bil pred kratkim sprejeti novi Zakon o poslovni skrivnosti (ZPosS) , ki je začel veljati 20. aprila 2019, je pomembno, da so se tako delodajalci kakor tudi delavci sedaj že dodobra seznanili in uskladil poslovanje z vsebino novega zakona, ki je celostno dopolnil in redefiniral pojem poslovne skrivnosti, pravila določitve in varstva poslovne skrivnosti pred njeno protipravno pridobitvijo, uporabo in razkritjem.
Delodajalci, ali ste že svoje interne akte že posodobili v skladu z novim ZPosS?
Zakon napotuje, da poslovno skrivnost (v skladu z določbami 2. člena ZPosS) kot tako določite tudi v pisni obliki in o tem seznanite vse osebe, ki prihajajo v stik oz. so seznanjene s to informacijo (zlasti družbeniki, delavci, člani organov družbe in druge osebe).
Najpomembnejše člene za razumevanje vsebine novega ZPosS-a navajamo kot sledi:
1. Pojem poslovne skrivnosti (2. člen ZPosS)
Poslovna skrivnost zajema nerazkrito strokovno znanje, izkušnje in poslovne informacije, ki izpolnjuje naslednje zahteve:
● je skrivnost, ki ni splošno znana ali lahko dosegljiva osebam v krogih, ki se običajno ukvarjajo s to vrsto informacij;
● ima tržno vrednost;
● imetnik poslovne skrivnosti je v danih okoliščinah razumno ukrepal, da jo ohrani kot skrivnost .
Kot poslovno skribnost ne morete določiti informacije, ki so po zakonu javne, ali informacije o kršitvi zakona ali dobrih poslovnih običajev.
2. Zakonita pridobitev poslovne skrivnosti (4. člen ZPosS)
● če se pridobi z neodvisnim odkritjem ali stvaritvijo
če se pridobi z opazovanjem, proučevanjem, razstavljanjem na sestavne dele
● če se pridobi s preizkušanjem izdelka ali predmeta, ki je bil dan na voljo javnosti ali je v zakoniti posesti pridobitelja…
● če se v skladu z veljavnimi predpisi pridobi na podlagi pravice delavcev (predstavnikov) do obveščenosti in posvetovanja
● če je pridobitev v skladu s poštenimi poslovnimi praksami
● če se pridobi na podlagi dostopa do informacij javnega značaja
3. Protipravna pridobitev poslovne skrivnosti (5. člen ZPoSS)
● če se izvede z neposrednim nedovoljenim dostopom, prisvojitvijo ali kopiranjem dokumentov, predmetov, gradiv, vsebin ali elektronskih datotek, ki vsebujejo poslovno skrivnost ali je iz njih mogoče dognati poslovno skrivnost, ali z drugim ravnanjem, za katero se šteje, da je v nasprotju s poštenimi poslovnimi praksami;
● če se pridobi od osebe, ki je poslovno skrivnost uporabljala ali razkrila protipravno, vendar je pridobitelj v času pridobitve za to vedel ali bi v danih okoliščinah to moral vedeti.
4. Protipravna uporaba ali razkritje poslovne skrivnosti (5. člen ZPoSS)
Oseba, ki:
● je poslovno skrivnost pridobila protipravno;
● krši sporazum o zaupnosti ali katerokoli drugo dolžnost molčečnosti v zvezi s poslovno skrivnostjo;
● krši pogodbeno ali katerokoli drugo dolžnost omejitve uporabe poslovne skrivnosti;
● je v času uporabe ali razkritja vedela ali bi v danih okoliščinah morala vedeti, da je bila poslovna skrivnost, ki jo je pridobila od druge osebe, uporabljena ali razkrita protipravno.
Za protipravno uporabo poslovne skrivnosti se šteje tudi proizvodnja, ponujanje ali dajanje na trg blaga, ki je predmet kršitve, ali njegovo uvažanje, izvažanje ali skladiščenje v te namene, kadar je oseba, ki opravlja katero od teh dejavnosti, vedela ali bi v danih okoliščinah morala vedeti, da je bila poslovna skrivnost uporabljena protipravno.
5. Pravne posledice v primeru kršitve poslovne skrivnosti
10. člen ZPosS določa odškodninsko odgovornost zoper protipravno prilastitev, uporabo in razkritje poslovne skrivnosti, ki jo v civilnem postopku lahko uveljavlja imetnik poslovne skrivnosti. Skladno z Obligacijskim zakonikom (OZ) in v skladu z 168. členom OZ ima oškodovanec pravico do povrnitve navadne škode kot tudi do povrnitve izgubljenega dobička, kar daje varovanju poslovne skrivnosti še dodaten pomen.