Včeraj, 24.02.2022 je Ruska federacija izvršila obsežno agresijo na neodvisno in suvereno državo Ukrajino.
Potencialne rešitve – možnost širjenja EU
Slovenija, skupaj s Poljsko poziva EU in Evropski svet, da se doseže soglasje vseh 27 držav članic, da se Ukrajini po hitrem postopku zagotovi perspektivo polnopravnega članstva v EU.
“To upanje, ki ga lahko Evropska unija podeli s ponudbo Ukrajini pa tudi Moldaviji, Gruziji in državam Zahodnega Balkana, predstavlja možen postopen, realen in realističen politični odgovor, ki ga Evropa in svet v tem trenutku potrebujeta. To upanje bomo lahko naredili za realno samo v primeru, če se bo Ukrajina ubranila," je dejal premier Janša Janša.
Odnos Slovenija – Ukrajina
Slovenija izkazuje močno podporo Ukrajini. Predsednik vlade Janez Janša je po pogovoru s predsednikom vlade Ukrajine povedal, da je glede na njegove podatke popolnoma jasno, da je cilj ruske agresije obglavljenje ukrajinske države, zamenjava sedanje demokratično izvoljene strukture oblasti in nadomestitev le-te z marionetno vlado, kakršno je Rusija postavljala v tem delu Evrope v preteklosti.
"Trudim se, da skupaj z evropskimi kolegi Ukrajini zagotovimo pomoč, s katero se bo lahko ubranila. To je v tem trenutku kratkoročno daleč najbolj pomembno."
"Ne glede na to, kaj se bo zgodilo danes, jutri in v prihodnjih dneh v Ukrajini, v vseh teh pogovorih in srečanjih, ki smo jih imeli na ravni EU in zveze Nato v zadnjih tednih, lahko rečem, da tako visoke stopnje odločenosti po skupnem odzivu in skupnih stališčih ter skupnem odporu takšnim agresivnim dejanjem v času, odkar je Slovenija članica obeh zavezništev, še nikoli doslej ni bilo. Zato lahko rečem, da so se tisti v Kremlju, ki so s to agresivno potezo popolnoma razgalili svoje cilje in svoja dejanja, tokrat zmotili," je povedal premier Janez Janša.
Odnos Slovenija- (EU) – Rusija
EU je proti Rusiji pripravila obširen paket predvsem EKONOMSKIH sankcij. Od teh ostaja največje vprašanje potreba po neodvisnosti od ruskih energentov. Glede nadaljnjega obsega paketa sankcij obstaja veliko nesoglasij. Enotnost pa je zagotovljena glede obsodbe ruskih napadov z vidika mednarodnega prava kot državo agresorko.
Varnost Slovenije
Vlada ocenjuje, da neposredne nevarnosti za vojaške spopade na ozemlju Slovenije ni, zato Vlada še ne bo vzpostavila vojne pripravljenosti slovenskih obrambnih sil, uvajajo pa se dežurstva, ki omogočajo, da se nadaljnji ukrepi, če bodo potrebni, sprejmejo v realnem času.
Kljub temu Vlada ocenjuje, da obstaja možnost kibernetskih napadov, ki se po Evropi že dogajajo in ni dvoma da prihajajo iz Kremlja. Nekaj tednov nazaj so bile nekatere slovenske institucije in mediji že deležni kibernetskih napadov, ki pa niso bili tako obširni kot na Portugalskem. Napadi, za katere je Vlada prepričana, da prihajajo iz Moskve, so na Portugalskem pustili obširne posledice. Tretjina države je bila nekaj dni brez ustrezne mobilne povezave, brez prenosa podatkov in nastala je občutna gospodarska škoda.
"Tudi mi ocenjujemo, da je Slovenija lahko tarča resnih kibernetskih napadov, zato so podjetja in kritična infrastruktura na to opozorjena." "Smo pa seveda tudi vsi kot posamezniki ranljivi, ker smo od te komunikacije odvisni, in se moramo pripraviti na situacijo, ko enostavno domov, ali v službo ali zdravnika ne bo mogoče poklicati po mobilnem telefonu, zato razmišljajmo o tem, kako ravnati v takšnem primeru," je poudaril predsednik vlade Janez Janša.
Slovenski državljani v Ukrajini
Na ozemlju Ukrajine je ostalo še kar nekaj slovenskih državljanov, ki so v jutranjih urah prek cestnih povezav skušali oditi iz Ukrajine. Zaenkrat še ni podatkov, da bi bil kdorkoli pogrešan ali ranjen. Vlada bo storila vse, da noben slovenski državljan ne bi ostal pozabljen (vir).