- Z novembrom se bodo delu zaposlenih v javnem sektorju plače znova nekoliko izboljšale.
Kaj potrebujete vedeti?
Gre za drugi del povišanja, o katerem so se vlada in sindikati javnega sektorja dogovorili s stavkovnimi sporazumi in dogovorom o plačah že decembra lani. Povišanje bo zajelo večino zaposlenih na delovnih mestih nad 26. plačnim razredom, pa tudi del slabše umeščene na plačni lestvici, ki v letu 2017 v okviru odprave plačnih anomalij niso bili deležni nikakršnega izboljšanja.
Po prvem povišanju plač z januarjem se je plačna masa povečala za 3,3 odstotka. Na ministrstvu za javno upravo pri tem opozarjajo, da na povečanje sredstev za plače lahko vplivajo tudi drugi razlogi, kot so povišanje števila zaposlenih, premestitve, spremembe sistemizacij delovnih mest in napredovanja (vir).
- Državni svet je izglasoval veto na novelo zakona o socialnovarstvenih prejemkih
Kaj potrebujete vedeti?
Državni svet je izglasoval veto na novelo zakona o socialnovarstvenih prejemkih, s katero želi vlada ukiniti dodatek za delovno aktivnost. Za veto je od 28 na glasovanju navzočih svetnikov glasovalo 13, proti so bili trije. Sprejem veta pomeni, da bo moral DZ o noveli odločati znova, pri čemer bo za potrditev potrebnih 46 glasov poslancev.
Sprejemanje zakonske novele so do zdaj spremljali glasni pozivi nevladnih organizacij, naj DZ dodatka ne ukine. Predlogu nasprotujejo tudi v Levici in SD ter v sedmih sindikalnih centralah, kjer opozarjajo, da bi ukinitev najbolj prizadela predvsem tiste, ki že zdaj živijo na robu ali pod pragom tveganja revščine (vir).
- Odbor DZ za finance zavrnil del zakonskega paketa Levice za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
Kaj potrebujete vedeti?
Odbor DZ za finance je 7.11.2019 na nadaljevalni seji z dvema glasovoma za in 12 proti zavrnil novelo zakona o prispevkih za socialno varnost, ki jo je Levica predlagala kot del zakonskega paketa za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Koalicija je napovedala možnost podpore ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, a le ob sprejetju devetih dopolnil, s katerimi bi namesto dviga prispevnih stopenj, ki jih je predlagala Levica, kot finančni vir uvedli pavšalni prispevek v višini 29 evrov. Po besedah Luka Mesca (Levica) to nasprotuje uvedbo pravičnih prispevnih stopenj, ki sledijo plačilni zmožnosti posameznega zavarovanca (vir).
- Zaostritev pogojev za pridobitev potrošniških in stanovanjskih kreditov pri bankah
Kaj potrebujete vedeti?
S 1. novembrom 2019 so se zaostrili pogoji pridobivanja potrošniških in stanovanjskih kreditov pri bankah. Zaostreni pogoji pa ne veljajo za nebančne kreditodajalce, zaradi česar lahko v kratkem pričakujemo preliv povpraševanja na ta, ne povsem transparenten trg.
Tržni inšpektorat opozarja vse potrošnike, ki se bodo odločili za najem kreditov na nebančnem trgu, da so pri najemu takšnih kreditov še bolj previdni in kredite najemajo preudarno. Pri tovrstnih kreditodajalcih so namreč potrošniki izpostavljeni večjim tveganjem in drugačnim pravilom izterjave. Nikakor pa naj se za najem kreditov potrošniki ne odločajo pri ponudnikih, ki nimajo ustreznega dovoljenja za opravljanje dejavnosti potrošniškega kreditiranja (vir).
- Julija 2020 brezplačen medkrajevni javni potniški promet za upokojence
Kaj potrebujete vedeti?
Poslanici so podprli predlog ministrice Alenke Bratušek o spremembi zakona o prevozih v cestnem prometu z uvedbo novih ugodnosti na področju javnega potniškega prometa.
S spremembo zakona so se med drugim vzpostavili pogoji za uveljavitev brezplačne uporabe medkrajevnega potniškega prometa za upokojence. Mladi registrirani in kategorizirani športniki s statusom dijaka ali študenta pa bodo subvencionirano vozovnico lahko uporabili tudi za prevoz na vadbe in tekme. Prevozi bodo omogočeni tudi gibalno oviranim študentom in invalidom (vir).