Microsoft je le eno izmed mnogih novodobnih in modernih podjetij, ki eksperimentira z alternativami klasičnega delovnika. Čeprav je tovrstna miselnost bolj prisotna v manjših podjetjih se je z Microsoftovim poskusom ta opcija začela odpirati tudi za velike korporacije.
Program 4-dnevnega delovnika Microsoftovega podjetja na Japonskem se imenuje Izziv izbirne delovnega življenja (ang. »Work Life Choice Challenge«). Program je organiziral delovnik tako, da so imeli zaposleni v mesecu avgustu proste vse petke.
Obetavni rezultati
Rezultati tega poskusa so bili zelo obetavni, saj se je prodaja na prodajalca povišala kar za 40% v primerjavi z enakim obdobjem v prejšnjem letu.
Poleg krajšega delovnika pa je podjetje spodbujalo zaposlene naj zmanjšajo čas, ki ga porabijo za sestanke – te naj ne bi trajali več kot pol ure.
Zmanjšanje časa pa se je poskušalo doseči tudi pri splošni komunikaciji oz. pri odgovarjanju na pošto, kjer je podjetje spodbujalo, da se čim več komunikacije opravi prek aplikacij za hitra sporočila.
V mesecu trajanja programa pa je Microsoft sporočil, da so privarčeval še na pisarniškemu materialu in električni porabi.
Lahko bi rekli, da preiskus prinaša samo pozitivne stvari - spodbuja profit podjetja, delavci niso preobremenjeni, hkrati pa je odločitev tako ekonomična kakor ekološka.
Uvajanje takšnih sprememb ravno na Japonskem ima še poseben pomen, saj je praksa prekomernega dela zaposlenih zelo razširjena in predstavlja resen zdravstveni problem za populacijo. Tako so se številna podjetja obrnila proti večji fleksibilnosti delovnika in krajšimi delovniki ob petkih s podporo vladne kampanje, ki podpira takšne spremembe.
Vsekakor pa izgorelost zaradi prekomernega in napornega dela ni tuja tudi v slovenskem okolju zato menimo, da je lahko članek v inspiracijo tudi mariskateremu slovenskemu podjetju.
Pri programu pa ne smemo pozabiti na pomembno izpostavljeno komponento - angažiranost podjetja, da je svoje delavce usmerjal kako maksimizirati svoj čas in učinkovitost znotraj 4-dnevnega delovnika. Delodajalec mora tako zagotavljati strukturne pogoje, ki bodo delavcem omogočali, da svoje delo opravljajo kvalitetno in učinkovito - naprimer zagotovitev uporabe sodobnih komunikacijskih kanalov in investiranje v zobraževanja svojih delavcev kako voditi kratke in uspešne sestane.
Vsekakor pa tudi sami zagovarjamo, da je zadovoljen in spočit delavec nekaj najbolj zdravega in produktivnega, kar si lahko zagotovi posamezno podjetje.