Peta generacija celične tehnologije, 5G, je naslednji velik preskok hitrosti za brezžične naprave. Cilj 5G omrežja je zagotoviti hitrost prenosa podatkov, ki je 10 do 100-krat hitrejša od trenutnih 4G omrežij.
Kaj zmore novo 5G omrežje?
Samo za primer, na svoj telefon ali tablični računalnik bi lahko prenesli film v samo nekaj sekundah. Ta vrsta podatkovne hitrosti bi tako lahko podpirala tudi aplikacije za virtualno resničnost in avtonomno vožnjo avtomobilov. Mobilne naprave bodo lahko pošiljale in prejemale informacije v manj kot eni tisočinki sekunde.
Za dosego teh hitrosti in vzpostavitev 5G omrežja je potrebna nova tehnologija in infrastruktura.
Na kakšni ravni deluje 5G omrežje?
Od prve generacije mobilnih telefonov brezžična omrežja delujejo v istih radiofrekvenčnih pasovih elektromagnetnega spektra. Ker pa je uporabnikov vedno več postajajo omrežja preobremenjena, frekvence pa vse bolj zasičene s podatki. Zato želijo mobilni ponudniki svojo ponudbo razširiti na višje frekvence milimetrskih valov.
5G omrežje uporablja višje energijsko milimetrsko sevanje. Milimetrski valovi uporabljajo frekvence od 30 do 300 gigahercev, kar je 10 do 100-krat več kot radijski valovi, ki se danes uporabljajo za omrežja 4G in WiFi. Imenujejo jih milimetri, ker se njihove valovne dolžine razlikujejo med 1 in 10 milimetri, med tem ko so radijski valovi v vrstnem redu centimetrov.
Višja frekvenca milimetrskih valov lahko na komunikacijski poti ustvari nove pasove, vendar obstaja ena težava: milimetrske valove zlahka absorbirajo listi in zgradbe, zato bo potrebno zgraditi številne osnovne postaje, imenovane majhne celice. Na srečo so te postaje veliko manjše in zahtevajo manj energije kot običajni celični stolpi in jih je mogoče postaviti na zgradbe in svetlobne drogove.
Kdaj lahko pričakujemo 5G omrežje v Evropi?
Nekatere evropske države so že vzpostavile 5G omrežje. Drugje po Evropi pa lahko 5G omrežje pričakujemo šele nekje v letu 2020
Aprila 2019 je švicarski Swisscom postalo prvo evropsko podjetje, ki je vzpostavilo storitev 5G. Temu je v mesecu maju sledil še velikobritanski EE. Od takrat je Vodafone vklopil tudi svoje omrežje 5G, ne le v Veliki Britaniji, temveč tudi v Španiji in Italiji, saj je omrežje to poletje obljubljalo 5G gostovanje po vseh treh državah in tudi v Nemčiji (vir).
Kakšne posledice nosi 5G omrežje?
Skrbi glede 5G omrežja so predmet razprav že več desetletnega opozarjanja o nevarnostih elektromagnetnega sevanja (vir).
Predsodki glede 5G se navezujejo na možnost, da omrežje povzroča sevanje, odgovorno za vrsto bolezni, od možganskih tumorjev do kroničnih glavobolov. Zato je bilo v zadnjih letih izvedenih na tisoče raziskav, ki preučujejo to problematiko.
Leta 2018 je bila objavljena 10 let trajajoča raziskava, v kateri so našli nekaj dokazov o povečanju možnosti za tumor na možganih in nadledvičnih žlezah pri samcih podgan, ki so bili izpostavljeni radiofrekvenčnemu sevanju, ki ga oddajajo 2G in 3G mobilni telefoni (živali so bile izpostavljene ravni sevanja, ki je štirikrat večja od najvišje dovoljene ravni izpostavljenosti ljudi) (vir).
FRANCIJA
Francoska zdravstvena in okoljska agencija (ANSES) je leta 2016 ugotovila, da lahko radijske frekvence tehnologije, kot je 5G, pri določenih ljudeh povzročajo težave s pomnenjem, pozornostjo in koordinacijo. Takrat je ANSES priporočil, naj mladi omejijo izpostavljenost prenosnim napravam, tabličnim računalnikom in igračam, ki so povezane z internetom. Letos pa je skupina 170 znanstvenikov izrazila zaskrbljenost nad možnimi učinki 5G - in višjimi frekvencami, ki jih potrebuje za delovanje, kar je lahko tudi do desetkrat večje od tistih, ki se uporabljajo zdaj - v Evropski uniji (vir).
NIZOZEMSKA
Zaradi vsesplošnih poročanj in skrbi o posledicah 5G omrežja so septembra v Haagu potekale demonstracije proti skorajšnjemu prihodu 5G mobilnih telefonskih omrežij na Nizozemsko. Protestniki so vlado pozvali, naj zmanjša raven dovoljenega sevanja iz mobilnih telefonov nove generacije, izboljša predpise o zasebnosti in oceni učinek na podnebje (vir).
ŠVICA
V istem mesecu so proti vzpostavitvi 5G omrežja sledili tudi protesti v Švici. Protesta se je udeležilo več kot 2.000 protestnikov. Iz Švice so poročali, da se pojavljajo povezave med nevrorazvojnimi ali vedenjskimi motnjami pri otrocih in izpostavljenostjo brezžičnim napravam. Visoka izpostavljenost lahko povzroči strukturne in funkcionalne spremembe v možganih, povezane z vedenjem.
Pojavljati pa se je začel tudi nov fenomen - elektromagnetne preobčutljivostjo, ki v večini držav še ni prepoznana kot zdravstvena motnja. Trpeči zaradi izpostavljenosti elektromagnetnega sevanja, ki ga proizvaja mobilna in wifi tehnologija trpijo vse od blagega nelagodja do popolne nezmožnosti delovanja. Vlada je v odgovor protestom imenovala skupino strokovnjakov, ki bodo preučili tveganja 5G, njihove ugotovitve pa pričakujemo do konca leta.
Glede vpliva 5G omrežja na zdravje so med drugimi v čakanju tudi rezultati raziskave Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) (vir).
Prepoved brezžičnega omrežja 5G v Sloveniji?
V maju 2019 je bil vladi poslan predlog prepovedi brezžičnega omrežja 5G. Na predlog se je odzvala Uprava RS za varstvo pred sevanji: “
"Tehnologija mobilnih komunikacij 5G je v fazi razvoja, zato celostna ocena pozitivnih in negativnih vplivov vpeljave sistema v tem trenutku še ni mogoča. Pri oceni vplivov omrežja 5G na zdravje bo Slovenija, kot do sedaj, sledila priporočilom mednarodnim strokovnih organizacij in priporočilom EU. Vse do sedaj izvedene in ovrednotene raziskave kažejo, da izpostavljenost, ki ne presega vrednosti, ki so določene s temi priporočili, zagotavlja ustrezno raven varovanja zdravja pred elektromagnetnimi sevanji.” (vir)
Kaj pa pravijo o 5G omrežju slovenski operaterji?
A1: »V A1 trenutno izvajamo pilotni projekt v enem od večjih slovenskih mest, in sicer nas zanimajo predvsem način gradnje, akvizicija in stroški lokacij, porabe energije, uporaba alternativnih prenosnih tehnik. Prvo komercialno ponudbo opreme in terminalov lahko pričakujemo leta 2020, sprva v urbanih središčih, kasneje pa v omejenem obsegu tudi drugod. Ker smo še vedno v testni fazi, je v tem trenutku še nemogoče podati ocene vložka za prihodnja leta. Prav tako je v tem trenutku težko napovedati, ali bo omrežje 5G doseglo takšno pokritost prebivalstva kot obstoječa mobilna omrežja.«
Telemach: “5G je kot nova tehnologija, ki bo v prihodnosti omogočala nadaljnji razvoj storitev, vsekakor v strateškem interesu Telemacha. Infrastrukturi, ki bo podpirala 5G, zato namenjamo milijonske investicije, saj je za nas bistvenega pomena, da se prilagajamo potrebam naših uporabnikov. “
Telekom: »V Telekomu Slovenije se na uvedbo 5G že aktivno pripravljamo. Pri uvedbi 5G bo največji zalogaj transformacija tradicionalnega mobilnega jedra na t. i. oblačno tehnologijo. Terminalna oprema napreduje in bo postopno, verjetno pa ne pred letom 2020, dovolj zmogljiva in dostopna za postopen prehod na 5G v naslednjem desetletju.” (vir)