Odgovor na vprašanje o tem ali bo Adria Airways šla v stečaj ali ne je končno znan.
Glavni direktor Adrie Airways Holger Kowarsch je v zadnjih dneh upnike in državo prepričeval, naj družbi odobrijo več milijonov evrov posojila in mu pomagajo preprečiti njen stečaj (vir).
Po včerajšnji seji vlade je gospodarski minister Zdravko Počivalšek jasno povedal, da država obstoječim lastnikom (nemški sklad 4K Invest) ne bo priskočila na pomoč (vir). Še isti dan je nato letalski prevoznik Adria Airways na svoji spletni strani objavil novico, da je na kranjsko okrožno sodišče vložil predlog za stečaj družbe ter da so zaradi vloženega predloga za stečaj družbe odpovedani vsi predvideni poleti (vir). Po zadnjih podatkih naj bi bili dolgovi družbe ocenjeni na 60 milijonov evrov. O konkretnejših številkah pa bomo lahko govorili šele, ko bo v družbo prišel stečajni upravitelj in začel s preverjanjem dejanskega stanja (vir).
V skladu z navedenim je Ministrstvo za zunanje zadeve danes objavilo tudi naslednje obvestilo za državljane:
“Slovenski državljan, ki potuje po svetu z letalsko vozovnico, katere izdajatelj je postal insolventen (stečaj) in je zaradi tega letalska vozovnica preklicana, mora to urejati neposredno z letalskim prevoznikom. Če je veljavnost letalske vozovnice preklicana zaradi stečaja letalskega prevoznika, mora za nadaljevanje potovanja oziroma za povratek v domovino kupiti novo letalsko vozovnico. Slednjo lahko kupi sam oz. to v njegovem imenu storijo svojci/znanci, ki mu jo v elektronski obliki lahko tudi posredujejo."
Tržni inšpektorat RS v skladu s pravicami potrošnikov pojasnjuje, da lahko potniki svoje terjatve zaradi neizvedenih letov (odškodnino) prijavijo v stečajni postopek (vir).
Kljub temu pa je dejansko zelo malo, če ne skoraj nič možnosti, da bodo navadni upniki letalskega prevoznika poplačani, saj Adria Airways nima več veliko premoženja. Prednost pri izplačilu od prodaje večine preostalega stvarnega premoženja (stavbna pravica na upravni zgradbi na Brniku) bodo imeli dobavitelji, preostali upniki pa lahko računajo le še na prodajo pisarniške opreme in morebitnih premičnin (vir).
Po drugi strani pa so začetne zamude in nato tudi odpovedi letalskih prevozov Adrie Airways omogočil velik profit drugim ponudnikom prevozov.
Tako so Slovenske železnice letos v času krize Adrie Airways v mednarodnem prometu zabeležile v povprečju kar za 16 odstotkov več potnikov kot v istem obdobju lansko leto. Najbolj, za 28 odstotkov, se je povečalo število potnikov do Švice. Ponudnik GoOpti, ki ponuja prevoze na letališča v regiji je v zadnjih tednih ravno tako zabeležil visoko porast povpraševanja pri prevozih za Benetke in Treviso. Pri Nomagu pa so septembra na mednarodnih povezavah ravno tako zabeležili rekordno število potnikov (vir).
Pri Deloglasniku upamo, da med nesrečneži, ki so v zadnjih tednih obstali na letališčih niste bili tudi vi. V kolikor pa je temu le bilo tako, pa upamo, da ste logistično zagato kar se da hitro odpravili, morebiti ravno s pomočjo Slovenskih železnic oz. drugih ponudnikov prevozov - GoOpti/Nomago.