Prošnja za zaposlitev mora podati potencialnemu delodajalcu dve osnovni sporočili: da nas delovno mesto zanima in da lahko prispevamo k poslovanju podjetja.
Bi kot delodajalec želeli zaposliti osebo, ki misli, da je delo, ki mu ga ponujate, pravzaprav dolgočasno?
Kako bi se počutili, če bi vam ta oseba rekla: »No, to delo me pravzaprav sploh ne zanima, ampak delal bom vse, plačilo je redno.«
Pri delu je seveda plača na prvem mestu, a tega ne bi smeli posebej poudarjati, ker
1) je samoumevno,
2) ker vsak delodajalec želi slišati, da bi radi delali v njegovem podjetju in ne, da je bila to »zadnja možnost«.
Poleg tega, da je pomembno poudariti, da ste res motivirani za to delo (in to argumentirano podpreti s kratkim opisom svojih dosedanjih izkušenj, ne glede na to, ali je šlo za prostovoljstvo ali delo na podobnem/istem delovnem mestu), delodajalec želi v poslani prijavi vedeti, kaj mu lahko ponudite.
Ko vas na razgovoru vprašajo »Zakaj naj vas zaposlimo?« to pravzaprav pomeni: »Povejte mi, kaj lahko podjetju ponudite; razložite mi, kako bodo vaše izkušnje in veščine pomagale mojemu poslu.«
Torej ne gre samo za vas in vaša pričakovanja. V prijavi na prvo mesto ne postavljate sebe, ampak delodajalca.
V prijavi želite delodajalca prepričati, da se vas splača zaposliti, ker imate za sabo izkušnje in rezultate, ki bodo prinesli pomembne prihranke ali boljše poslovne priložnosti. Imate veščine, s katerimi mu pomagate povečati prodajo, izboljšati kakovost izdelkov, zmanjšati stroške poslovanja...
Če uspete delodajalca prepričati, da vas delo, ki vam ga ponuja, resnično zanima in mu lahko pomagate izboljšati poslovanje (povečati zaslužek, izboljšati kakovost storitev, ustvariti nove kontakte, odpreti pot na nove trge, povečati zanimanje strank) z inovativnimi metodami oglaševanja, raznimi akcijami, prihranki...) boste zagotovo povabljeni na zaposlitveni razgovor.
Ne pozabite, da vaša ponudba ne sme temeljiti na praznih besedah.
Ponudite konkreten primer, na kratko razložite, kako ste izboljšali poslovanje vašega nekdanjega delodajalca ali, če nimate delovnih izkušenj, poudarite, da so vaši profesorji ali sodelavci prepoznali vaš potencial in vam predlagali, da svojo kariero usmerite v to smer.
Omenite, da v prostem času izkoristite vsako priložnost za pridobivanje novih izkušenj s hobijem, prostovoljstvom ali kakšno drugo dejavnostjo, vse do prve zaposlitve – seveda, če to drži.
Srečno!