Ste vedeli, da 1. oktobra obeležujemo mednarodni dan kave?
Če torej kavo pijete redno, si jo privoščite med odmorom na delovnem mestu, jo pijete zgolj občasno ali pa le pripravite sodelavcu, smo za vas zbrali nekaj zanimivosti o kavi.
Od kdaj imamo ta »praznik«?
Mednarodni dan kave se obeležuje od leta 2015, ko se je v Milanu odvijal Expo.
Koliko kave porabimo?
Slovenska gospodinjstva so kavi in kavnim nadomestkom v letu 2022 namenila 125,85 evra, v povprečju pa naj bi prebivalec Slovenije doma porabil približno 3 kilograme kave na leto.
Kakšne so povprečne cene kave?
Kilogram kave v trgovini je v lanskem letu stal povprečno 11,49 evra, skodelica kave v gostinskih obratih pa 1,63 evra. Oba zneska naj bi bila za 10 % višja, kot leto pred tem.
Koliko delamo za nakup kave?
Za nakup kilograma klasične kave je bilo lani v povprečju treba delati 80 minut, s povprečno mesečno neto plačo pa smo lahko kupili 126 kg kave. Največ, 139 kg, smo je lahko kupili leta 2021, najmanj, 36 kg, pa leta 1991, še navajajo na portalu SURS.
Podjetja, ki se ukvarjajo s kavo
Na splošno število podjetij, ki se ukvarja s predelavo, prodajo ali pripravo kave, narašča. S predelavo čaja in kave se je leta 2022 tako ukvarjalo 67 podjetij (36 več kot deset let prej); na področju trgovine s kavo, čajem, kakavom in začimbami na debelo je delovalo 63 podjetij, poslovalo pa je 412 slaščičarn in kavarn.
Uvoz kave
V lanskem letu smo v Slovenijo uvozili 22.403 tone kave, vrednost te pa znaša 100,8 milijona evrov. Največ jo je bilo uvožene iz Brazilije in Italije.
Če kave niste popili med prebiranjem tega članka, si jo lahko privoščite sedaj.
Vir: SURS