Življenjepis je osnova, s katero pridete v stik s potencialnim delodajalcem. Predstavlja vaš prvi vtis, zato je pomembno, da je odraz vaše osebnosti, veščin in izkušenj. V nadaljevanju preverite, kako napisati dober življenjepis.
Kaj je življenjepis?
Življenjepis je eno ali dve strani dolg povzetek vaših veščin, dosežkov, izkušenj in izobrazbe. Ko pripravljate življenjepis, poskušate pritegniti zanimanje ali pozornost bodočega delodajalca. Navsezadnje je najpomembnejša funkcija življenjepisa to, da vam pomaga priti do intervjuja. Za pisanje dobrega življenjepisa ne rabite biti spreten pisec, dovolj bo, če sledite temu, kar je zapisano v nadaljevanju. Že v začetku pa vam lahko povemo, da si je za to treba vzeti čas, napisati več osnutkov in verzije pred pošiljanjem večkrat prebrati. A ne pozabite, to je dobro izkoriščen čas ki vas bo lahko privedel do nove zaposlitve.
Priprava na pisanje
Ko želite začeti pisati svoj življenjepis, najprej predstavite tiste elemente, ki so za delodajalca najpomembnejši. Razmislite, kaj podjetje išče pri kandidatu in olajšajte bralcu, da te vaše sposobnosti opazi, tako da sledite spodnjim nasvetom:
- Prodajte se: z življenjepisom oglašujete sami sebe. Delodajalci ponudite tisto, kar ste in kar oni potrebujejo.
- Uporabite aktiven jezik: fraze začnite z glagoli, da zagotovite aktivne, vznemirljive opise svojih izkušenj. Primer: prodajalka, trgovina Čevelj, Ljubljana; pomagala strankam pri izbiri čevljev, usposabljala nove zaposlene in delala na blagajni.
- Bodite dosledni: v različnih delih svojega življenjepisa uporabite enak vzorec razmikov, vrstni red predstavljenih informacij, krepko pisavo in podčrtaje.
- Podatke predstavite v obratnem kronološkem vrstnem redu: navedite izobrazbo in delovne izkušnje znotraj vsake kategorije tako, da najprej začnete z najnovejšo postavko.
- Preverite slovnico: Naredite dober prvi vtis na potencialnega delodajalca tako, da se izogibate slovničnim napakam in slabo sestavljenim stavkom.
- Poskrbite, da bo urejen in vizualno privlačen: če življenjepis natisnete, izberite visokokakovosten papir v beli ali umazano beli barvi, ne pozabite na oblikovanje. Pri tem vam lahko pomagajo tudi predloge, ki jih ponujajo na primer Word, Canva in Europass. Preverite še, katere pisave niso primerne za življenjepis.
Prilagodite svoj življenjepis za različna delovna mesta
Življenjepisi morajo biti prilagojeni določenemu delovnemu mestu, ki ga želite, s poudarjenimi posebnimi informacijami, da bi pritegnili pozornost delodajalca. Ko svoj življenjepis prilagajate različnim položajem, upoštevajte opis izbranega delovnega mesta kot vodilo. Vključite informacije, ki so navedene v opisu delovnega mesta, vaše veščine pa naj se navezujejo nanje.
Spremljajte portal Deloglasnik, kamor bomo objavili tudi, katere podatke vsebuje dober življenjepis!
Vir: Career Center. (2017). Guide to Resume Writing. The University of Maine. Pridobljeno iz umaine.edu/career