Po skoraj dvajsetih letih se vzpostavljajo omejitve pri ročnem premeščanju bremen.
Pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem prenašanju bremen je bil predvčerajšnjim objavljen v Uradnem listu Republike Slovenije. Omejitve pri ročnem premeščanju bremen za delavce in delavke bodo morali upoštevati vsi delodajalci in bodo veljale za vse panoge.
Ročno premeščanje bremen je pogosto na primer v trgovinah, skladiščih, logističnih centrih in proizvodnih obratih, za delavke in delavce pa ima uničujoče posledice na zdravje. Med temi prevladujejo kostno-mišična obolenja, ki veljajo za najpogostejšo bolezen v Evropski uniji, ki izhaja neposredno iz povečevanja obremenitev pri delovnem procesu. Prav tako so po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Sloveniji kostno-mišična obolenja vzrok za kar četrtino bolniških odsotnosti in pogosto vodijo v invalidnost.
Ponavljajoče se težke fizične obremenitve
Na palete, ki pogosto presegajo višino delavk, se zlagajo več kot 20-kilogramski zaboji. Prav tako je prisotno dvigovanje bremen na višino, višjo od višine ramen delavca ter potiskanje bremen, ki presegajo lastno težo delavke. Posledično temu slabi delovni pogoji odvračajo mlade, ki potrebujejo zaposlitev. Manjši obstoječi kader pa je podvržen izčrpanosti, bolniškim odsotnostim ter invalidnosti.
Več o tem, ali je varnost pri delu zagotovljena, si preberite tukaj.
Priprava ocene tveganja
Vsi delodajalci bodo v prihodnje primorani pripraviti oceno tveganja na podlagi pravilnika in s pomočjo orodja za ocenjevanje tveganja pri ročnem premeščanju bremen. Glede na ugotovljeno stopnjo ocene tveganja pravilnik jasno določa ukrepe, ki jih morajo delodajalci izvesti za zagotavljanje varnosti in zdravja delavk in delavcev. Če je stopnja tveganja visoka, bodo delodajalci morali zagotavljati druge pripomočke za delo. Pravilnik še posebej ščiti mlajše in starejše delavce, ženske, nosečnice ter delavce, katerim izvajalec medicine dela ugotovi zdravstvene omejitve.
Izkoriščanje delovne sile
Pravilnik se sprejema v času, ko se opaža dodatno izkoriščanje delovne sile. To pa je posledica iskanja dodatnega zaslužka, med tem ko se pri tem opaža pritisk na delovne ljudi, ki morajo v enakem času opraviti več dela, kar vodi v iztrošenost, bolezni, poškodbe, invalidnosti ter vsesplošno poslabšanje zdravja delovnih ljudi.
Uveljavitev pravilnika
Prehodno obdobje za uveljavitev pravilnika je leto dni po objavi v Uradnem listu. Med tem časom bodo na spletu že objavljali smernice za ocenjevanje tveganja, Ministrstvo za delo pa obljublja tudi ustrezna usposabljanja.
Vir: gov.si