Dandanes veliko ljudi meni, da je za dobro plačo potrebna (vsaj) diploma. A to ne drži vedno. Svet dela se neprestano spreminja in delodajalci še vedno cenijo tudi praktična, poklicna znanja in spretnosti.
Kljub rekordno nizki brezposelnosti smo v Sloveniji že zaznali prva odpuščanja.
Več o rekordno nizki brezposelnosti si preberite tukaj.
Zaradi višjih cen energije so podjetja začela krčiti število zaposlenih. To počnejo tudi tista, ki sicer dobro poslujejo. Zgolj v tehnološkem sektorju so že odpustili večje število kadra. Začelo se je v Združenih državah in v Slovenijo prišlo nekoliko kasneje, kjer so odpuščati začeli v kriptopanogi in nekaterih start up podjetjih. To lahko povežemo z obdobjem pandemije koronavirusa, ko so podjetja dobro poslovala, zdaj pa se je razvoj novih produktov ustalil.
Usklajevanje plač z inflacijo
Da delodajalci zavračajo zaposlovanje, je kriva tudi povišana masa plač. Za podjetje je velik strošek tudi, ko se odloči plačo uskladiti z inflacijo.
Res je, da torej število brezposelnih oseb v Sloveniji upada, a se je med temi prijavilo več iskalcev prve zaposlitve, presežnih delavcev in stečajnikov. Kjer pride do odpuščanja, si ljudje hitro najdejo novo zaposlitev, pa naj bo to doma ali v tujini z delom na daljavo.
Pet iskanih poklicev
Svet dela se neprestano spreminja. Predstavljamo vam pet iskanih poklicev, za katere na trgu dela primanjkuje kadra in so lahko tesno povezani s trajnostnim razvojem.
- Upravljavec/upravljavka strojev
Zaradi trajnostnega razvoja se gradbeništvo nenehno razvija. Zato bo naraslo povpraševanje po gradbenih delavcih, upravljavcih strojev in monterjih. Delovna mesta, ki pokrivajo to področje, segajo od zidarskih, gradbenih in tesarskih del do varilskih in krovskih del.
- Mehanik/mehaničarka
Ta poklic je povezan z različno mehanizacijo. Mehaniki pa niso iskani zgolj v avtomobilski industriji, ampak tudi v gradbeništvu, predelovalni industriji in letalstvu. Znanja in spretnosti, ki jih s seboj nosite kot mehanik, boste lahko uporabili tudi na številnih drugih delovnih mestih v prihodnosti, na primer na področju zelene energije. Ne pozabite, da delodajalci cenijo tudi mehke veščine, kot sta sodelovanje in komunikacija. Prav tako ne potrebujete diplome, da bi postali mehanik. Zaradi pomanjkanja kadra se lahko prijavite na tečaj usposabljanja.
- Električar/električarka
Vedno več delodajalcev bo iskalo električarje, saj bo to zahteval prehod na trajnostne in obnovljive vire energije. Tudi za opravljanje tega poklica ni potrebna diploma. Nekateri delodajalci ponujajo usposabljanja na delovnem mestu samem. Poklic električarja pa se lahko nadgradi v elektroinženirja, projektanta ali poslovodjo.
- Ustni higienik/ustna higieničarka
Poklici so iskani tudi na področju zdravstva in socialnega varstva. Za številna delovna mesta je sicer treba imeti diplomo, a to ne velja za ustnega higienika. To so zaposleni, ki pomagajo preprečevati ustno gnilobo. Po opravljenem programu vajeništva lahko pridobite vse veščine, ki jih potrebujete za opravljanje tega poklica.
- Kuharski mojster/kuharska mojstrica
Ker ljudje še vedno uživamo v hrani, je zaradi ponovnega odprtja restavracij in kavarn po pandemiji koronavirusa veliko povpraševanje predvsem po dostavi hrane na dom. Za to pa so potrebna določene kuharske veščine. Prav tako okreva tudi sektor turizma, ki s seboj prinaša delovna mesta za vodje hotelov in čistilce.
Za katere deficitarne poklice so letos razpisane štipendije, preverite tukaj.
Viri: n1info.si, eures.ec.europa.eu