Tudi letos nas je doletela poletna vročina. Visoke temperature so nevzdržne za marsikoga. Dolgi in soparni dnevi nas spodbujajo k iskanju osvežitve. Nekateri najdejo rešitev na plažah, ob rekah ali bazenih, drugi pa se raje umaknejo v senco dreves ali ostajajo v klimatiziranih prostorih, da bi se zaščitili pred pekočim soncem.
Ko pa se, predvsem kot posledica povečanih zunanjih temperatur, tudi delovni prostori ogrejejo nad 28 stopinj Celzija, mora delodajalec zagotoviti vsem zaposlenim ustrezno temperaturo ter sprejeti potrebne ukrepe.
Kaj storiti, ko se delovni prostori ogrejejo nad 28 stopinj Celzija?
Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih navaja tudi primerno temperaturo zraka. To mora delodajalec zagotavljati delavcem v delovnih prostorih. Ta pa mora biti v delovnih prostorih med delovnim časom takšna, da ustreza biološkim potrebam delavcev glede na naravo dela in na fizične obremenitve, razen v hladilnicah, kjer se upoštevajo kriteriji za delo v mrazu. Poleg tega mora upoštevati še določila slovenskih standardov za toplotno udobje, med katerimi so izpostavljeni standardi SIST EN ISO 7730: 2006, SIST EN 27243:2018, SIST EN ISO 9920:2010 in SIST EN ISO 8996:2022.
Temperatura zraka v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija, z izjemo »vročih delovnih prostorov«, v katerih so temperature višje na primer zaradi peči ali ostale delovne opreme, ki je potrebna za opravljanje dela.
Če temperatura torej preseže 28 stopinj Celzija, delodajalec izvede ukrepe, ki lahko veljajo tudi zgolj v času prekoračenih najvišjih temperatur (so začasni). Ti so na primer prerazporeditev delovnega časa, krajši delovni čas, pogostejši in daljši odmori med delovnim časom ponudba ustreznih osvežilnih brezalkoholnih napitkov, zmanjšanje intenzivnosti dela in podobno. Skrajni ukrep je lahko tudi prekinitev delovnega procesa. Ena izmed možnih rešitev so tudi dodatne klimatske in prezračevalne naprave, v kolikor ostalih ukrepov ne more vpeljati. Odločitev o tem, katere ukrepe bo izvedel, temelji na delodajalcu, morajo pa biti ukrepi opredeljeni v Izjavi o varnosti z oceno tveganja.
Inšpektorat za delo glede povišanih temperatur na delovnih mestih predlaga delodajalcem in delavcem tudi naslednje ukrepe:
- pri uporabi klimatskih naprav v delovnem okolju priporočamo upoštevanje pravila -7 stopinj Celzija, kar pomeni, da temperatura zraka v delovnem prostoru ne bi bila za več kot 7 stopinj Celzija nižja od zunanje temperature;
- popijete lahko do tri litre brezalkoholnih pijač, priporočamo vodo;
- oblecite se v lahka in zračna oblačila;
- seznanite se z zdravstvenimi simptomi, ki so značilni, ko je človeški organizem izpostavljen previsokim temperaturam
- izogibajte se slani prehrani in začimbam;
- najbolj učinkoviti so kratki in pogosti premori v ohlajenih prostorih, temperatura katerih pa ne sme biti tako nizka, da bi bilo zaradi nagle temperaturne spremembe ogroženo zdravje;
- ne pijte alkoholnih pijač;
- najbolj zahtevna dela opravite zgodaj zjutraj, ko je zunanja temperatura še nizka;
- če delate v ekstremno visokih temperaturah, vedno delajte v paru zaradi morebitnega nudenja medsebojne pomoči.
Za zdravje pri delu je potrebna tudi zadostna količina spanca, ki pa ga lahko primanjkuje tudi zaradi poletnih toplih noči. Preberite si še, zakaj je pomembno, da ste na delovnem mestu vedno spočiti tukaj.
Delavci, ki delajo na prostem
V poletnih mesecih so visokim temperaturam izpostavljeni predvsem delavci, ki delajo na prostem, na primer na gradbiščih, kmetijah in podobno. V tovrstnih primerih morajo delodajalci izvajati ustrezno ocenjevanje tveganja za varno in zdravju neškodljivo delo v razmerah, ko so toplotne obremenitve zelo visoke. Varnostni in zdravstveni ukrepi za delavce, ki delajo na prostem v primeru visokih temperatur so podobni ukrepom, ki veljajo za delavce, ki v razmerah visokih temperatur delajo v zaprtih prostorih. Zelo pomemben je časovni razpored dela. Tako se dela opravlja, ko ni največje izpostavljenosti visokim temperaturam, na primer v zgodnjih jutranjih urah ter v popoldanskih in večernih urah. Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih določa, da v primeru, da delavci delajo na prostem, mora delodajalec delovna mesta prostem urediti tako, da so delavci zavarovani pred neugodnimi vremenskimi vplivi.
Ali je varnost pri delu zagotovljena, smo vas spraševali v majski anketi, ki jo najdete tukaj!
V poletni vročini torej ne pozabimo na hidracijo, nosimo lahka oblačila in redno uporabljajmo sončno kremo, da se zaščitimo pred sončnimi opeklinami. Deloglasnik vam želi dobro delo!
Vir: gov.si