Vsi zaposleni, ki imajo pravico do letnega dopusta, prejmejo regres za letni dopust. Tudi letos je rok za izplačilo 1. julij 2023.
Višji znesek minimalne plače
Z začetkom koledarskega leta se je minimalna plača zvišala, saj Zakon o minimalni plači predvideva, da je minimalna plača določena tako, da ni nižja od 120 in niti višja od 140 odstotkov izračunanih življenjskih stroškov. Ker se minimalna plača vsako leto usklajuje tudi z zneskom rasti cen življenjskih potrebščin, se za to uporabi podatek Statističnega urada Republike Slovenije o medletni rasti cen življenjskih potrebščin decembra preteklega leta glede na december predpreteklega leta. Minimalna plača za leto 2023 torej znaša 1.203,36 evra.
Izplačilo regresa za letni dopust
Glede na znesek minimalne plače pa mora delavcu, ki ima pravico do celoletnega letnega dopusta, delodajalec izplačati regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače.
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) določa še, da je delodajalec dolžan delavcu, ki ni zaposlen za celo koledarsko leto, ampak upravičen le do sorazmernega dela letnega dopusta, dolžan izplačati sorazmeren del regresa. Če pa je delavec zaposlen s krajšim delovnim časom, ima pravico do regresa, sorazmerno delovnemu času, za katerega je sklenil pogodbo o zaposlitvi, razen ob izjemah, kot so delo za krajši delovni čas v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, zdravstvenem zavarovanju ali materinskem, očetovskem in starševskem dopustu. V omenjenih primerih ima pravico do celotnega regresa.
Izjeme tudi za kasnejše izplačilo
Da se regres za letni dopust lahko izplača do 1. novembra velja le v primeru nelikvidnosti delodajalca, če to omogoča kolektivna pogodba na ravni dejavnosti, določa 3. točka 131. člena Zakona o delovnih razmerjih. Ta zakon navaja tudi kazenske odločbe v primeru, ko delavcu regres ni izplačan.
Anketa na spletni strani BoljšaPlača
BoljšaPlača je portal, ki ga upravlja Deloglasnik, na katerem lahko primerjate svojo plačo. Tako se lahko s pomočjo največje raziskave o plačah pripravite na pogajanja o svoji plači. V preteklem obdobju smo obiskovalcem portala BoljšaPlača ob primerjavi svoje plače postavili še vprašanja na temo trenutne plače in regresa. Prejeli smo 1299 odgovorov.
Na vprašanje "ali bi si želeli višjo plačo", je večina vprašanih, in sicer kar 93,5 %, odgovorila z da. Predvidevamo lahko, da se pridobljena plača ne sklada s trenutno inflacijo. Le 5,4 % pa jih je odgovorilo z ne. Prav tako bi bila več kot polovica vprašanih zadovoljna s 15 % dvigom sedanje plače (61,7 %), sledi 10 % povišica (26,6 % vprašanih), najmanj pa bi si jih želelo le 5 % dvig sedanje plače (6,2 % odgovorov) oziroma so s svojo plačo zadovoljni (5,5 % vprašanih).
Na temo regresa za letni dopust smo anketirance vprašali, "ali so z njim zadovoljni" in če je le ta "višji od minimalnega zahtevanega zneska". Malo več kot polovica (57 %) jih je odgovorilo, da so z letnim regresom zadovoljni, ostali pa bi si vseeno želeli višji znesek regresa. Prav tako je več kot polovica vprašanih (58,5 %) odgovorila, da je njihov regres višji od zneska minimalne plače.
Viri: data.si, gov.si, spot.gov.si, pisrs.si, boljsaplaca.si