Svetovni dan zdravja obeležujemo 7. aprila. Letos Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) dan obeležuje s sloganom »Zdravje za vse: 75 let za javno zdravje«, saj letos praznuje 75 let delovanja.
Zavedajo se pomembnosti izboljšanja zdravja vseh in zmanjševanja neenakosti pri dostopu do zdravstvenih storitev.
V lanskem letu je 68 % prebivalcev Slovenije (od 16 let dalje) menilo, da je njihovo zdravstveno stanje dobro ali zelo dobro. Slednji so tudi zadovoljstvo z življenjem ocenili s povprečno oceno 8,3 na lestvici od 0 do 10.
Za doseganje dobrega zdravstvenega stanja pa je ključna zadostna količina spanca. Spanje je namreč zelo pomembno tudi za varnost in zdravje pi delu.
Ali je vaš spanec kakovosten?
Da imate kakovosten spanec, pomeni, da zvečer potrebujete čim manj časa, da zaspite, se ponoči čim manjkrat prebujate, da so ta prebujanja kratka in da se zjutraj zbudite sveži in spočiti ter da čez dan normalno opravljate vsakodnevne dejavnosti.
Spanje ima pomembno vlogo na številnih delovnih mestih, kjer je potrebna visoka stopnja koncentracije. Sem lahko uvrstimo na primer delo s stroji, delo na višini, delo z nevarnimi kemičnimi ali eksplozivnimi snovmi, zdravstvena nega, medicina, promet in še bi lahko naštevali. Pri takih delih sta torej spočito telo in um ključna za varno opravljanje dela ter varovanje zdravja in življenja, tako sebe, kot tudi ostalih.
Na splošno v Sloveniji premalo spimo. Povprečno štirje od desetih odraslih ponoči spijo manj kot sedem ur, med tem ko je priporočljiv čas spanca med sedem in devet ur, kamor uvrščamo še kakovost, primerno časovno umeščenost in urnik spanja.
Zavedajmo se, da ima urejeno spanje številne koristi za naše zdravje in dobro počutje, saj krepi naš imunski sistem, pomembno pa je tudi za normalno delovanje možganov. Najbrž si nihče ne želi, da neurejen spanec vpliva na razvoj kroničnih obolenj, debelost, upad miselnih spodobnosti in podobno.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti navaja sledeča priporočila za zdravo spanje:
- Vedno hodimo spat in vstajajmo ob isti uri.
- Če dremamo čez dan, naj bo počitek kratek (do 45 minut).
- Izogibajmo se pitju alkoholnih pijač in ne kadimo.
- Izogibajmo se kofeinu šest ur pred spanjem.
- Izogibajmo se mastni, pekoči ali sladki hrani – pred spanjem naj bo hrana lahka in lažje prebavljiva.
- Redno se ukvarjajmo s telesno dejavnostjo, vendar ne tik pred spanjem.
- Uporabljajmo primerno ležišče, vzglavnik in posteljnino.
- Spimo v za nas prijetni temperaturi prostora ter spalnico vedno dobro prezračimo.
- Ugasnimo moteče zvoke in zatemnimo prostor.
- Elektronske naprave umaknimo iz spalnice – ne uporabljajmo jih vsaj uro pred spanjem.
Zavedanje, kaj lahko povzroči nezadostna količina spanca, se začne pri nas samih. Ne ogrožajmo zdravja in življenja svojih sodelavcev, strank, družine ter nas samih in poskrbimo, da bo naše spanje urejeno.
Vir: SURS, GOV.SI