Zaposleni ljudje med napornim delovnikom pogosto nimajo časa in idej za pravilno prehrano. To še posebej velja za uspešne mlade ljudi, ki se vsak dan srečujejo z zahtevnimi poslovnimi izzivi in se pogosto ne znajo redno prehranjevati.
Pravilno prehranjevanje ovira tudi vseprisotni stres. Izjema so tisti, ki imajo malico organizirano v podjetju. Ostalim preostanejo bližnje trgovine, pekarne, slaščičarne, hitra hrana na dostavo in kave.
V Sloveniji lahko sicer študenti po ugodni ceni prejmejo obrok na študentske bone, zaposleni pa v polurnem času za malico posegajo po vedno enakih najbližjih restavracijah ali trgovinah. Na tem mestu bi se lahko učili od Italijanov, ki brez izjeme kosijo okoli 13. ure v majhnih restavracijah, ki pripravljajo dobro uravnotežene manjše tople obroke, večinoma po dostopnih cenah.
Skrivna povezava med debelino in plačo
Izgorelost pri delu in nadure so močno povezane s povečanjem telesne teže. Pri moških na povečanje telesne teže vpliva predvsem nadurno delo, pri ženskah pa pospešitev tempa dela.
Slaba novica je, da lahko kilogrami, pridobljeni z nadurami in stresom, negativno vplivajo na vašo plačo. Raziskava italijanskih znanstvenikov, opravljena v devetih evropskih državah, je pokazala, da kopičenje odvečne telesne mase poleg tega, da negativno vpliva na zdravje, znižuje tudi višino plače.
Tako lahko povečanje indeksa telesne mase (ITM) le za 10 % pri moških povzroči zmanjšanje dohodka za 3,3 %, pri ženskah pa za 1,8 %. Izkazalo se je, da je negativni vpliv čezmerne telesne mase na dohodek bolj izrazit v državah kot so Španija, Grčija, Italija in Portugalska. Nasprotno je v Avstriji, na Irskem, Danski, Belgiji in Finskem, kjer je povezava med odvečnimi kilogrami in nižjimi plačami manj opazna.
Enostavni triki za pravilno prehrano na delovnem mestu
Dnevno je treba zaužiti tri glavne obroke in dva prigrizka. Zajtrka ne smemo zanemariti. Mnogi delovno aktivni ljudje imajo pogosto le dva obroka na dan in čutijo negativne posledice takšnega načina življenja. Z nekaj več pomisleka in dobre organizacije je mogoče načrtovati ustrezno prehrano tudi v neugodnih razmerah, ki še vladajo v našem okolju. Preberite si sledeče nasvete:
1. Odmor za kosilo
- V službo odnesite pripravljeno kosilo, na primer piščančjo rižoto ali ribjo solato. Na ta način ste prepričani, da jeste uravnotežen obrok.
- Poiščite bližnjo restavracijo z dnevnimi specialitetami, kjer se lahko občasno oglasite na enolončnici, juhi ali hitrem zrezku z zelenjavo.
- Trdo kuhana jajca ali sir, katerih priprava vzame le nekaj minut, sta dragocen vir hranil.
2. Sendviči
- Če ste ljubitelji sendvičev, jih pripravite s polnozrnatim kruhom s semeni in različnimi solatami. Dodate lahko naribano korenje ali kalčke.
- Če zjutraj nimate časa pripraviti sendviča, naredite to večer prej. Ribjo pašteto ali pečenega piščanca lahko hranite v hladilniku dan ali dva.
- Če kupujete že pripravljene sendviče, izberite tiste s polnozrnatim kruhom in zmanjšajte dodatne omake, ki so pogosto zelo mastne.
3. Juhe
- Juhe so zelo pomemben del jedilnika. Zjutraj jih doma pogrejte in v termovki odnesite v službo.
4. Solate
- Dobre solate so sestavljene iz čim več različnih in svežih sestavin.
- Solate s stročnicami ali testeninami vam bodo zagotovile dolgotrajno energijo.
- Zelenjavne solate obogatite z beljakovinami, kot sta sir in jajca, ter polnozrnatim kruhom. Tako si boste zagotovili dovolj energije in hranil.
5. Prigrizke z mize, ko vas "ujame kriza"
Vedno je dobro imeti na mizi ali v predalu:
- več vrst manjše količine sadja, da vam ne bo dolgčas;
- polnozrnate krekerje, riževe krekerje, kosmiče ali sadne ploščice;
- mešanico oreščkov, kot so orehi, mandlji in lešniki;
- olupljeno zelenjavo, na primer korenje;
- suho sadje; suhe fige, slive in marelice;
- majhna pakiranja kosmičev in fermentiranih mlečnih izdelkov;
- majhna pakiranja sadnega soka in vode.