Zaradi januarskega povišanja minimalne plače, se nekateri delodajalci izogibajo novemu znesku. Na kaj morate biti pozorni?
Znesek minimalne plače za to leto so 13. januarja objavili v Uradnem listu Republike Slovenije. Ta po novem znaša 1203,36 evra bruto za delo s polnim delovnim časom, ki je bilo opravljeno od 1. januarja tega leta naprej. Če je torej osnovna plača delavca nižja od minimalne plače, je delodajalec dolžan končnemu obračunu dodati razliko do višine bruto minimalne plače.
Kaj mora biti izločeno iz minimalne plače?
V skladu z Zakonom o minimalni plači, morajo biti morajo biti dodatki, ki so določeni z zakoni, drugimi predpisi in s kolektivnimi pogodbami (dodatek za delovno dobo, delo v izmenah, delo na nedeljo, delo na dan praznika, nočno in nadurno delo in podobno) ter delovna in poslovna uspešnost, ki sta dogovorjeni s kolektivno pogodbo ali s pogodbo o zaposlitvi, izločeni iz minimalne plače. Prav tko k minimalni plači ni dovoljeno prišteti povračil stroškov, ki jih mora delodajalec plačati zaposlenemu. To so na primer stroški za malico, prevoz ter stroški službenih potovanj, pa tudi regres za letni dopust, odpravnine ter jubilejne nagrade.
Delavci začetniki, ki še nimajo dodatka za delovno dobo in ostalih dodatkov, v katere sodijo nadurno delo, delo ponoči, ob nedeljah ter praznikih, so deležni minimalnega zneska plače, ki predstavlja najnižjo možno mesečno plačo, ki pripada zaposlenemu za plačilo dela za polni delovni čas, tudi če bi bila njihova plača s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi nižja.
V ostalih primerih pa je seštevek minimalne mesečne plače, vključno z dodatki v bruto znesku, ki delavcu pripadajo, izplačan v neto znesku skladno s predpisi na področju Ministrstva za finance. Ker ti določajo še nakazilo prispevkov in akontacijo dohodnine z upoštevanjem osebnih okoliščin in davčnih olajšav, pride do različnih zneskov med posameznimi delavci.
Če je delavčeva osnovna plača nižja od minimalne plače, mora delodajalec zaposlenemu pri obračunu dodati razliko do minimalne plače, tako imenovani dodatek do minimalne plače.
Zakon o delovnih razmerij v 135. členu navaja, da morajo iz pisnega obračuna, ki ga je delodajalec dolžan izdati delavcu do konca plačilnega dne in vsebuje podatke o plači, nadomestilu plače, povračilu stroškov v zvezi z delom in drugih prejemkih, obračunu in plačilu davkov ter prispevkov na plačilni dan, biti razvidni tudi podatki o delavcu in delodajalcu.
Izplačilo minimalne plače je vezano na opravljanje dela za poln delovni čas in zanj ne potrebujete oddelati dodatnih ur.
Preverite, ali so vaši obračuni plač ustrezni. V primeru nezakonitosti v zvezi s plačilom se kršitev lahko prijavi Inšpektoratu Republike Slovenije za delo.
Vir: GOV.SI