Bi želeli delati v tem podjetju? Iščemo močne, odločne kandidate z 1-3 leti izkušenj. Vaš šef se ne bo trudil vlagati v vaš poklicni razvoj, ne boste mogli izraziti svojega mnenja in vaši prispevki bodo za naše vodstvo malo vredni. Ampak plača je pa super!
Verjetno ne. Na žalost pa ostaja veliko takih veliko podjetjih, kjer se ne počutimo cenjeni in spoštovani. Ne glede na to, ali šele začenjate ali pa želite spremeniti svojo kariero, je kultura podjetja morda najpomembnejša stvar, ki jo morate upoštevati pri iskanju. V poslovnem svetu se kultura nanaša na skupek prepričanj in vrednot s katerimi se podjetje asociira. Kulturo pogosto vzpostavi vodstvo, nato pa jo zaposleni komunicirajo in krepijo z različnimi metodami. Kultura podjetja bo vplivala na vse, od vaših interakcij s kolegi in strankami do vašega napredovanja, zadovoljstva s kariero in duševnega zdravja.
Kot iskalec zaposlitve je pomembno, da najdete podjetje s poslovno kulturo, ki bo ustrezala in usklajena z vašimi vrednotami. Na primer, delodajalec, ki vztraja, da delate pozno zvečer in ob vikendih, vama pa je vrednota družina; ali pa podjetje, ki ne pokaže svoje zavezanosti k raznolikosti, pravičnosti in vključenosti, vam pa so to izjemno pombne osnovne vrednote - lahko vpliva na vaše vsakodnevno počutje, zmanjša vašo motivacijo in v skrajnih primerih povzroči telesno bolezen.
Pred pandemijo COVID-19 je bilo razumevanje oz. odkrivanje poslovne kulture podjetja nekoliko lažje. Z fizičnim razgovorom oz. obiskom podjetja smo lahko kot iskalec zaposlitve dobili močnejši občutek o sami kulturi podjetja – preko pogovora z zaposlenimi, dekoracij pisarn; z drugimi besedami dobili smo lahko »občutek« za ljudi, ki so tam zaposleni.
Kako torej aktivno in premišljeno ugotoviti, ali je delovno okolje pravo za vas - tudi v času dela od doma?
- Na spletu pobrskajte za poslanstvu, vizijo in kulturo podjetja. Analizirajte besede, uporabljene v opisih delovnih mest. Bodite posebno pozorni na to, kako so objave zapisane; njihovo besedilo lahko razkrije skrita prepričanja in prednostne naloge. Na primer, objave, ki poudarjajo izpolnjevanje rokov in reklamirajo ugodnosti, kot so službene zabave – vendar ne poudarjajo fleksibilnosti delovnega mesta – lahko kažejo na to, da ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem ni na prvem mestu. Upoštevajte, da lahko nekatere ključne besede sprva zvenijo pozitivno: na prvi pogled bi lahko »iznajdljivost« zvenelo pozitivno, vendar mogoče to pomeni, da podjetje pričakuje, da boste naredili veliko z malo sredstvi.
- Oglejte si platforme za pregled delovnih mest, kot je Glassdoor oz. različne forume. Branje anonimnih mnenj sedanjih in nekdanjih zaposlenih vam bo dalo več vpogleda - s pridržkom, da vsaka napisana beseda po vsej verjetnosti ni točna. Komentarji, ki kažejo na nerealne delovne obremenitve ali pričakovanja, pomanjkanje fleksibilnosti in toksično poslovno kulturo, so rdeče zastavice.
- Nazadnje, malo pobrskajte tudi po socialnih omrežjih. Oglejte si, kaj delodajalec trenutno deli na svojih kanalih (priporočamo predvsem LinkedIn in Instagram). Poglejte tudi po datumih v času polemik ali negotovosti, da vidite, kako se je podjetje odzvalo na družbena gibanja, državljanske nemire, primere rasizma ali zadeve javnega zdravja. Njihovi odzivi v teh trenutkih lahko razkrijejo veliko o njihovih temeljnih vrednotah in prepričanjih.
Vprašajte se kako podjetje uporablja družbene medije, kakšne vsebine delijo, o čem obveščajo potrošnike in kakšne so njihove kampanje.