NOVO: Hrvaška je sprejela odločitev, da se za otroke do starosti 12 let odpravi pogoj obveznega hitrega testa pri vstopu v državo, vendar le v primeru, če potujejo s starši ali skrbniki, ki izpolnjujejo pogoje za vstop brez karantene.
NOVO: dodatni hitri test na Hrvaškem v primeru daljšega bivanja od 10 dni NI več potreben!
NOVO: izjema za lastnike, najemnike in uporabnike nepremičnin (apartma, pavšal, plovilo) in njihove družinske člane, ki potujejo čez mejo za 72 h, ki se lahko vrnejo s hitrim testom. Hitri test je v primeru te izjeme veljaven 72 ur od odvzema brisa. Izjema velja tudi za ožje družinske člane in ostale osebe, ki imajo na istem naslovu prijavljeno stalno oziroma začasno prebivališče, kadar potujejo skupaj. V primeru pavšala izjema velja tudi za osebe (uporabnike) napisane na pavšalni pogodbi.
Restavracije: terase restavracij bodo odprte med 6. in 23. uro, v turističnih namestitvah pa bodo lahko po novem odprti tudi notranji prostori restavracij.
Vstop na Hrvaško brez karantene - potreben test, potrdilo o prebolelosti ali cepljenju.
Pred odhodom na Hrvaško se priporoča izpolnitev spletnega obrazca Enter Croatia, kjer vnesete podatke o kraju bivanja, osebne podatke in potrdila, ki jih imate za prestop meje:
Anita Lettink je partnerka pri Strategic Management Center in ustanoviteljica HRTechRadar. Že več kot dvajset let je vodilna na področjih prihodnosti dela in nagrajevanja, kadrovske transformacije in najemanja zunanjih sodelavcev. Sodelovala je z nekaterimi največjimi svetovnimi organizacijami, da bi preoblikovala način dela, zagotovila prihodnost kadrovskih funkcij in storitev ter podprla najnovejše inovacije in tehnologije.
V današnjem svetu, kjer je enakost ključnega pomena, postaja EU uredba o preglednosti plačil vse pomembnejša. Ta nova pravila ne želijo le zmanjšati razlike v plačilu med moškimi in ženskami, ampak tudi opolnomočiti zaposlene, da bolje razumejo svojo pravico do poštenega plačila. Ker se podjetja soočajo z raznimi izzivi pri izvajanju te uredbe, to odpira vrata spremembam, ki oblikujejo prihodnost delovnih mest.
V današnjem dinamičnem in konkurenčnem poslovnem okolju se vloga človeških virov spreminja iz tradicionalne »mehke« funkcije, ki se ukvarja z administracijo in zadovoljstvom zaposlenih, v ključnega strateškega partnerja, ki lahko pomembno prispeva k uspehu in rasti organizacije. Tehnološki razvoj, spremembe trga in vse večji pomen privabljanja in ohranjanja talentov izzivajo kadrovske strokovnjake, da upravičijo naložbe v svoje pobude in pokažejo, kako neposredno prispevajo k poslovnim ciljem.