(Slika: vir)
Glavni cilj predloga PKP8 je omiliti in odpraviti posledice in vpliv epidemije na področje gospodarstva, dela in delovnih razmerij, trga dela, socialnega varstva ter zdravstvenega varstva.
Vlada je na ponedeljkovi dopisni seji sprejela predlog osmega protikoronskega zakona (PKP8), ki med drugim prinaša podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo do konca aprila z možnostjo podaljšanja še za dvakrat po en mesec in prevzem dela bremena dviga minimalne plače od delodajalcev na pleča države. Vlada bo zakonski predlog v DZ poslala v sprejem po nujnem postopku.
Poglejmo si glavne elemente PKP8:
- Podaljšanje ukrepa čakanja na delo za obdobje od 1. februarja do 30. aprila, z možnostjo podaljšanja ukrepa s sklepom vlade še dvakrat za obdobje enega meseca.
- Subvencioniranje minimalne plače v prvi polovici 2021, v drugi polovici pa razbremenitev delodajalcev pri plačilu prispevkov za socialno varnost za delavce v delovnem razmerju. Npr. za plačo, ki brez dodatka ne dosega zneska minimalne plače je za delodajalce predlagana subvencija v višini 50 evrov.
- Začasno znižanje osnov za plačilo socialnih prispevkov za plače in nadomestila plače za 60 odstotkov, ki jih bodo delodajalci izplačali med julijem in vključno decembrom.
- Popolno kritje stroškov, ki jih ima delodajalec z zaposlenim, ki je na čakanju na delo za tiste dejavnosti, ki so zaprte z vladnimi odloki.
- Odprava neenakost med delavci, ki so pri plači v decembru prejeli plačilo za poslovno uspešnost ali del tega plačila in zato niso bili upravičeni do kriznega dodatka.
- Krizni dodatek iz sedmega protikoronskega zakona je ob plači za december predviden v višini 200 evrov za zaposlene, ki delo opravljajo tudi v času epidemije in katerih zadnja izplačana mesečna plača ni presegla dveh minimalnih plač.
- Solidarnostni dodatek za prejemnike nadomestil iz invalidskega zavarovanja, ki delajo krajši delovni čas, vojne veterane in invalide po zakonu, ki ureja socialno vključevanje invalidov, enkratni solidarnostni dodatek za dijake, starejše od 18 let in solidarnostni dodatek za študente s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki se v študijskem letu 2020/2021 izobražujejo na tujem visokošolskem zavodu.
Gospodarska napoved po oceni vlade
Ministrstvo za delo prvo letošnje četrtletje zaradi še vedno zaostrene epidemiološke slike primerja z zadnjim četrtletjem lani. Ocenjuje, da bo pomembnejše okrevanje gospodarstva možno pričakovati šele v drugi polovici leta (vir).