Združeno kraljestvo je ta teden za splošno uporabo kot prva zahodna država odobrilo cepivo proti COVID-19. Cepivo sta ga razvila ameriški Pfizer in nemški BioNTech.
Margaret Keenan, starejša gospa (91 let) iz Zadružnega kraljestva je tako včeraj, 8.12.2020 postala prva oseba, ki je prejela Pfizerja/BioNTecha COVID-19 cepivo. Kot del prve doze programa cepljenja naj bi tekom tedna cepivo prejelo 800.000 prebivalcev; do konca meseca pa kar 4 milijone prebivalcev (vir).
Tekoči pregled več cepiv proti covidu-19 že več tednov oziroma mesecev izvaja tudi Evropska agencija za zdravila (EMA), ki je pristojna za preverjanje zdravil in cepiv za celotno EU, torej tudi Slovenijo. V tekočem pregledu so trenutno cepivo Pfizerja/BioNTecha, Modernino cepivo ter cepivo, ki sta ga razvila podjetje AstraZeneca in oxfordska univerza. O vlogi za pogojno dovoljenje za promet s cepivom Pfizerja/BioNTecha bo EMA odločila najkasneje do 29. decembra, o dovoljenju za Modernino cepivo pa 12. januarja.
Pfizer/BioNTech in Moderna sta za odobritev za izredno uporabo cepiva zaprosila tudi že pri Ameriškem uradu za hrano in zdravila (FDA), vendar pa je ameriški postopek nekoliko počasnejši od britanskega. Vključuje tudi javno posvetovanje.
Drugje po svetu
V Rusiji medtem že samo testiranje medicinskih proizvodov, ki jih še razvijajo, izvaja znanstveni center za ocenjevanje zdravil na ruskem ministrstvu za zdravje. Rusko cepivo Sputnik V so začeli testirati sredi februarja, 1. avgusta pa sta bili končani že prva in druga faza kliničnega testiranja. Cepivo so odobrili 11. avgusta, v testiranju je sodelovalo 40.000 prostovoljcev a rezultatov niso javno objavili. Cepivo naj bi bilo splošni javnosti v Rusiji dostopno v začetku prihodnjega leta. V teku pa je tudi testiranje drugega ruskega cepiva z imenom EpiVacCorona.
Tudi na Kitajskem razvijajo cepiva, pristojna agencija je že odobrila izredno uporabo nekaterih od njih. Podjetje Sinopharm je novembra sporočilo, da so z njihovim cepivom proti covidu-19 cepili že skoraj milijon ljudi. Drugo kitajsko podjetje Sinovac Biotech pa je tudi že sporočilo, da so se prostovoljno cepili skoraj vsi zaposleni v podjetju in njihovi družinski člani (vir).
Kaj pa v Sloveniji?
Da bi se življenje vrnilo v ustaljene tirnice, bi bilo treba cepiti vsaj 60 odstotkov prebivalstva (1,2 milijona). Prva pošiljka cepiva, ki si jo v Sloveniji obetajo konec meseca, pa bo predvidoma zadostovala za cepljenje do 60.000 ljudi.
Nacionalna strategija cepljenja proti covidu-19 predvideva v prvi fazi cepiti do 10 odstotkov prebivalstva, druga faza je načrtovana za drugo četrtino leta 2021, nato sledi še tretja. Posamezniki bodo za cepljenje razvrščeni na seznam po pravilih prednostnega seznama skupin; gre za najbolj ogrožene skupine prebivalcev in pa kritične skupine za delovanje družbe.
Kdo se bo cepil prvi?
Najprej naj bi cepili zdravstvene delavce in sodelavce ter zaposlene in oskrbovance v domovih za starejše. Gre za skupaj okoli 70.000 ljudi.Takoj za njimi bi bili do cepljenja upravičeni starejši od 60 let, katerim bi sledili kronični bolniki, mlajši od 60 let, zaposleni v drugih nujnih službah in nato preostali prebivalci (vir).