Podnebno ambiciozni evropski komisiji bo z novim ameriškim partnerjem bistveno lažje uveljavljati podnebne cilje v tretjih državah. "To bo imelo velik pozitiven vpliv na trajnostno usmerjeno evropsko gospodarstvo", je komentiral slovenski novinar Borut Hočevar (vir).
Bidnova administracija je že napovedala, da se bo ZDA vrnila k zavezam pariškega sporazuma.
Marsikdo na menjavo ameriškega predsednika gleda kot na novo priložnost za obnovitev predhodnih zavez za varstvo okolja in krepitev trajnostnega gospodarstva.
Predvsem zagovorniki varovanja podnebja, vidijo Bidnovo volilno zmago, kot izjemno pomembno za globalno blaženje posledic podnebnih sprememb.
Biden je napovedal, da bodo ZDA podnebno nevtralne do leta 2050, leta 2035 pa naj bi vzpostavile brezogljični elektroenergetski sistem. Napovedal je tudi za dva bilijona dolarjev zelenih naložb, postopno opustitev črpanja nafte v Arktičnem morju in subvencij za fosilna goriva.
Biden napoveduje ambiciozno okoljsko politiko, ki bo gradila in presegla Obamovo podnebno politiko.. Vendar pa Biden nekaterih obljub ne bo mogel izpolniti, če Demokrati ne bodo osvojili večine v senatu, saj bodo bodoče spremembe zahtevale zakonodajne spremembe. To velja predvsem za številne predpise, ki jih je Trump sprejel v škodo okolja, predvsem pri omilitvi okoljskih standardov in finančnih obremenitev za pogonska goriva in izpustov ogljika.
Biden je napovedal tudi, da bo ZDA pritisnila na vse tretje države, da morajo svoj delež emisij toplogrednih plinov še zmanjšati. Oči bodo usmerjene predvsem v odnos Amerike s Kitajsko, ki pa se je sicer pred kratkim zavezala, da bo postala ogljično nevtralna do leta 2060.
Kaj torej menjava ameriške oblasti pomeni za Evropo?
Sigurno lahko pričakujemo, da je Evropska Unija z novim ameriškim predsednikom dobila pomembnega in močnega zaveznika za podnebno varnost, kar bo koristilo trajnostno usmerjenemu delu evropskega gospodarstva.