(slika: vir)
Na našem zaposlitvenem portalu marsikateri delodajalec ponuja zaposlitev tudi preko s.p.-ja (vsa prosta delovna mesta si lahko pogledate, TUKAJ!).
Za tiste delavce, ki se zanimate za odprtje s.p.-ja smo pripravili kratek opis kaj je s.p. in kako izgleda postopek ustanovitve.
Kaj je s.p.?
Samostojni podjetnik (s.p.) je fizična oseba, ki na trgu samostojno opravlja pridobitno dejavnost (6. odstavek 3. člena Zakona o gospodarskih družbah)
I. Začnimo z nekaj ključnimi vprašanji glede samega postopka ustanovitve s.p.?
KDO? Poslovno sposobne osebe (osebe, ki so dopolnile 18. leto starosti).
KJE? Celoten postopek odprtja s.p. lahko opravite elektronsko na SPOT portalu (Slovenska poslovna točka) ali fizično na eni izmed točk SPOT. Možnost imate oddati vlogo tudi po pošti - v tem primeru mora biti vaš podpis na prijavi overjen pri notarju.
KAJ POTREBUJEM ZA ELEKTRONSKI POSTOPEK ODPRTJA S.P.? Namestitev enega izmed kvalificiranih digitalnih potrdil za preverjanje identitete in elektronsko podpisovanje dokumentov na vaš spletni brskalnik: SIGOV-CA ali SIGEN-CA (za fizične osebe ali za zaposlene pri pravnih osebah), POŠTA®CA, AC-NLB, HALCOM CA FO ali HALCOM CA PO 2.
CENA POSTOPKA? Postopek je v celoti brezplačen in preprost. Ustanovitven kapital ni potreben.
KDO BO ODLOČAL O VPISU? O vpisu odloča AJPES.
II. Nadaljujemo k samemu postopku kako registrirati s.p. na spletnem portalu SPOT?
Ustanovitev s.p. poteka v treh korakih: Prijava v poslovni register (AJPES), Prijava v davčni register (FURS) in Prijava v sistem socialnega zavarovanja (ZZZS).
1 . Prijava v poslovni register (AJPES)
Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES) vpiše samostojnega podjetnika (s.p.) v Poslovni register Slovenije.
Kaj potrebuje za vpis v Poslovni register?
- Podatke samostojnega podjetnika: ime in priimek, EMŠO, davčna številka, stalno prebivališče,
- Firmo podjetnika oz. ime s katerim boste nastopali v pravnem prometu:
Polno ime: ime in priimek podjetnika, označba s.p., dejavnost ter morebitne dodatne sestavine (primer: PR KOVAČU, gostinske nastanitvene dejavnosti, Anže Kovač s.p.)
Skrajšano ime: vsaj ime in priimek samostojnega podjetnika in označba s.p. (primer: Anže Kovač s.p.)
- Poslovni naslov (sedež podjetja): kraj, kjer s.p. opravlja dejavnost, ali kraj, kjer se v glavnem vodijo njegovi posli. Vpišejo se tudi podružnice. V kolikor podjetnik ni sam lastnik objekta potrebuje overjeno izjavo lastnika objekta, kjer bo poslovni naslov, da ta dovoljuje poslovno dejavnost.
- Določiti je potrebno dejavnosti podjetnika po standardni klasifikaciji dejavnosti (SKD). Registrirate lahko več dejavnosti. SKD seznam lahko najdete tukaj.
2. Prijava na FURS
Hkrati z oddajo predloga za vpis v Poslovni register lahko oddate tudi prijavo za vpis v davčni register. V nasprotnem primeru morate to storiti v osmih dneh po vpisu v Poslovni register Slovenije ter finančnemu uradu sporočiti podatke (eDavki):
- davčno številko in osebno ime,
- firmo in skrajšano firmo,
- osebo, ki vodi poslovne knjige,
- podatke o poslovnih enotah doma in v tujini,
- morebitne številke poslovnih računov v tujini in podatke o morebitnih kapitalskih naložbah doma in v tujini,
- info o povezanih osebah,
- način ugotavljanja davčne osnove – po normiranih ali po dejanskih odhodkih,
- višino prihodkov in višino odhodkov zaradi določitve višine akontacije dohodnine.
Kdo je davčni zavezanec in kdo zavezanec za DDV?
Davčni zavezanec je vsaka oseba, ki kjer koli neodvisno (samostojno) opravlja katero koli dejavnost, ne glede na namen ali rezultat opravljanja dejavnosti.
Obvezni zavezanci za davek na dodano vrednost pa so osebe, katerih vrednost opravljenega prometa blaga oziroma storitev v obdobju zadnjih 12 mesecev presežejo 50.000 evrov oziroma je verjetno, da bodo presegle 50.000 evrov.
3. Prijava na ZZZS
Hkrati z oddajo predloga za vpis v Poslovni register lahko oddate tudi prijavo v socialna zavarovanja. Oddati morate ustrezni M-obrazc (M1 za navadni s.p., M12 za popoldanski s.p.). V nasprotnem primeru morate to storiti v osmih dneh po vpisu v Poslovni register Slovenije - vpis lahko opravite izključno elektronsko na SPOT portalu (vir).
III. Kaj vas še loči od opravljanja pridobitne dejavnosti vašega s.p.-ja?
KDAJ LAHKO ZAČNETE OPRAVLJATI DEJAVNOST? Ko ste vpisani v Poslovni register Slovenije.
Sklep o vpisu v poslovni register
Sklep o vpisu v poslovni register se objavi na spletnem portalu AJPES na način, da se prekrijejo osebni podatki. Šteje se, da vam je vročitev opravljena na dan objave sklepa,.
Sklep boste prejeli praviloma v dveh do treh dneh po predlaganem datumu vpisa v Poslovni register Slovenije, na način, ki ste ga predlagali v prijavi (po pošti, po elektronski pošti, v varni poštni predal ali osebno na izpostavi AJPES).
Odprtje poslovnega računa
Za poslovanje lahko odprete poslovni račun, lahko pa transakcijski račun, ki ga uporabljate za zasebne namene, uporabljate tudi za poslovne. Kadar odprete račun z oznako vrste računa T (poslovni račun), se ta račun vodi v poslovnem delu registra transakcijskih računov, kar pomeni, da so podatki o računu javni (vir).