Boj proti plastičnemu onesnaževanju je zaradi COVID-19 pandemije utrpel velik udarec – uporaba plastičnih mask za enkratno uporabo, plastičnih rokavic in druge proti-virusne zaščitne opreme, je bistveno pripomogla k povišanju procenta plastičnih odpadkov.
Onesnaževanje zaradi povečane uporabe plastičnih mask
Promocija nošenja mask kot učinkovit način za omejevanje širjenja pandemije je pripeljalo do nepredstavljivega povečanja proizvodnje mask za enkratno uporabo.
Če si poskusimo povečano proizvodnjo prikazati v številkah ali natančneje v obliki profita.
Konferenca Združenih narodov o trgovini in razvoju (UNCTAD): Ocenjujemo, da bo letni izkupiček od prodaje mask v letu 2020 okoli 166 bilijonov dolarjev, med tem ko je ta znesek v letu 2019 znašal 800 le milijonov.«
Verjetno ste do sedaj že tudi sami opazili, da na tleh ali v vodi (morju) velikokrat vidimo odvržene maske za enkratno uporabo. Veliko prahu so dvignili tudi posnetki, ki prikazujejo številne potapljače, ki iz rek pobirajo uporabljene maske in plastične rokavice.
Vseobsegajoče škodljive posledice
Pričakujemo lahko, da bo približno 75 odstotkov uporabljenih mask in drugih odpadkov, povezanih s pandemijo, končalo na odlagališčih ali plavalo v morju (vodah).
Poleg nenadzorovanega odlaganja odpadov in okoljske škode, grozi tudi velik finančna škoda. Program ZN za okolje (UNEP) ocenjuje da bo zaradi povečanega onesnaževanja na področjih, kot sta turizem in ribištvo, nastalo za približno 40 milijard dolarjev škode.
Škodljive posledice za javno zdravje vključujejo tudi odprto kurjenje ali nenadzorovan sežig odpadkov, ki povzročajo izpust toksinov v okolje.
Zaradi strahu pred morebitnimi sekundarnimi vplivi na zdravje in okolje UNEP poziva vlade, naj ravnanje z odpadki, vključno z medicinskimi in nevarnimi odpadki, obravnavajo kot nujno javno storitev.
Nove rešitve lahko zmanjšajo onesnaževanje s plastiko za 80 odstotkov
Študija "Konec plastičnemu valu: celovita ocena poti onesnaževanju oceana z plastiko", ki jo je podprl Inger Andersen, vodja UNEP, napoveduje, da če ne ukrepamo zdaj, se bo količina odvržene plastike v oceanih do leta 2040 potrojila.
Luč na koncu tunela?
Toda približno 80 odstotkov onesnaženja s plastiko se lahko odpravi! Kako?
Preprosto z nadomestitvijo neustreznih predpisov, novimi poslovnimi modeli in uvedbo spodbud, ki bi privedle do zmanjšanja proizvodnje plastike. Drugi priporočeni ukrepi vključujejo še povečano proizvodnjo in uporabo izdelkov, ki jih je mogoče lažje reciklirati.
Globalno sodelovanje je bistvenega pomena
Številne države so v zadnjem desetletju uvedle predpise, ki omenjajo plastiko. To je pokazatelj vse večje zaskrbljenosti glede vprašanja plastičnega onesnaževanja. Vendar ta problem je potrebno reševati skupaj – iskati je potrebno učinkovite in trajnostne rešitve znotraj trgovske politike.
Po analizah UNCTAD bo za to potrebna nova in usklajena trgovska politika, ki bo zagotavljala globalna pravila.
Spodbujanje okolju prijaznih alternativ
Medtem ko bi izvajanje teh ukrepov močno zmanjšalo plastično onesnaževanje do 2040, poročilo Pew / Systemiq priznava, da se bo tudi v najboljšem primeru v ocean še vedno odvrglo vsaj pet milijonov ton plastike.
UNCTAD zato poziva vlade, naj spodbujajo okolju prijaznejše, nestrupene in biološko razgradljive alternative, kot so naravna vlakna, riževa lupina in naravni kavčuk. Bangladeš je na primer največji svetovni dobavitelj izvoza jute, medtem sta Tajska in Slonokoščena obala največji dobaviteljici naravnega kavčuka.
Ker so države v razvoju ključni dobavitelji številnih nadomestkov za plastiko, bi lahko usmeritev v plastične alternative koristno prispevala k zagotavljanju novih delovnih mest.