Pandemija COVID-19 je prizadela milijarde življenj in vplivala na svetovno gospodarstva – od zdravstvenega sistema do oslabljenih oskrbovalnih verig.
Za uspešno obnovo svetovne ekonomije po pandemiji je bistveno, da podjetja upoštevajo podnebne spremembe. Analiza PwC za Svetovni ekonomski forum kaže, da panoge, ki so močno ali zmerno odvisne od naravnih virov, ustvarjajo več kot polovico svetovnega BDP (44 bilijonov dolarjev). Doseganje neto nič ogljikovega gospodarstva je tako skladno s prizadevanji za oživitev gospodarstva po COVID-19. Globalne izgube zaradi podnebnih sprememb bi lahko do konca stoletja znašale 600 kar bilijonov dolarjev.
S tem imajo globalne izgube zaradi podnebnih sprememb bistveno večji potencial, da oslabijo svetovno gospodarstvo kot same posledice Koronavirus-a.
Tu je pet ključnih področij, kjer lahko podjetja pomagajo pri obnovi zdravega in prožnega gospodarstva.
1. Izkoristite vladna sredstva za vzpostavljanje zelenih iniciativ
V mnogih regijah se vlade osredotočajo na zelene spodbujevalne pakete za gospodarsko rast in vzpostavitev novih delovnih mest. EU je že potrdila, da zdravstvena kriza ne bo ustavila Evrope pri oblikovanju drznih podnebnih ciljev do leta 2030 in da zelene finance ostajajo glavni element evropske politike.
2. Rešitve naj vključujejo trajnostni razvoj
Vlade podjetjem, ki imajo velik vpliv na emisije ogljika in so v finančni stiski zaradi COVID-19 - na primer letalstva, nafte in plina in ladijskega prometa – postavljajo pogoje za finančno pomoč.
Npr. podjetja, ki želijo prejeti vladno pomoč morajo izkazati svojo sposobnost prehoda na nizkoogljično poslovanje. Zagotovite si, da bo vase poslovanje skladno z načelo trajnostnega poslovanja.
3. Zagotovite si korporativno podporo
Ko se bo prah polegel, bodo posledice Koronavirusa po vsej verjetnosti takšne, da se vlagatelji ne bodo želeli spuščati v prevelika investicijska tveganja. Za zagotavljanje zaupanja v moč podjetja se osredotočite na materialne rešitve za tveganja povezana s podnebjem, ki lahko vplivajo na operativne in oskrbovalne verige.
4. Izkoristite nove poslovne modele in prakse
Pandemija Koronavirusa je hitro porušila obstoječe poslovne norme in ustvarila nove načine dela, ki so ustvarile pozitiven vpliv na zmanjševanje emisij. Tu se osredotočamo predvsem na delo od doma, druženje na daljavo preko socialnih omrežij, preživljanje prostega časa v domači okolici, zmanjšano potovanje z letali in lokalno kupovanje, ki daje novo vrednost lokaliziranim dobavnim verigam. COVID-19 je ravno tako bistveno povečal potrebo po sledenju izvorov produktov in hrane, ki na eni strani spodbuja podjetja, da optimizirajo trajnostne dobavne verige in na drugi zagotavlja preglednost in kredibilnost izdelkov.
5. V poslih iščite trajno vrednost
Potreba po zagotavljanju nizkoogljičnega poslovanja in ponuja veliko priložnosti za tista podjetja, ki ponujajo odgovor kako doseči tovrstne zahteve. Trend "kupovati umazano in prodajati čisto" kot strategija zasebnega kapitala bo naraščal, kakor tudi identificiranje podjetij, ki že ponujajo rešitve za doseganje neto nič emisij ogljika, kot naprimer Tesla in Beyond Meat. Sem spadajo tudi podjetja, ki zagotavljajo ali se ukvarjajo z načrtnim kmetovanjem, ki radikalno zmanjšuje količino zemlje, emisij, pesticidov in gnojil, potrebnih za gojenje pridelkov.
Ko bo globalno gospodarstvo ponovno začelo obratovati na svojih 100 procentih, je bistvenega pomena, da si podjetja prizadevajo za boljše in zelene prakse in s tem pomagajo družbi pri premagovanju obstoječih groženj podnebnih sprememb in redukciji naravnih virov (vir).