Sredi nove pandemije Koronavirusa so mnoga podjetja svoje zaposlene napotila na dela od doma. To pomeni, da se nas veliko delavcev spoprijema z novim in nenavadnim izzivom: kako dolgoročno organizirati delo od doma.
Ti nasveti vam bodo pomagali, da boste pri delu od doma ohranili uspešnost in zdravo duševno počutje:
1. Ne ostanite cel dan v trenirki
Morda se zdi preprost nasvet, vendar je ključnega pomena. Kolikor je mogoče mamljivo, da bi cel čas obdobje dela od doma ostali v pižami ali trenirki, nikar! To vas pravzaprav podzavestno ovira pri doseganju produktivnosti in fokusa. Seveda se vam za delo od doma ni potrebno oblačiti tako formalno, kot po navadi, vendar že preprosto dejanje ko se preoblečete v nekoliko bolj spodobno opravo služi kot signal, da je čas, da se zbudite in se spopadete z novimi poslovnimi izzivi.
"Ne podcenjujte moči oblačil".
Tovrstna sprememba vam bo pomaga potegniti mejo med službo in prostim časom. Seveda pa je skrb za služben videz tudi popolnoma praktičnega pomena, saj lahko pričakujete veliko video klicev/sestankov prek npr. Skype-a.
2. Ločite delovni in domači prostor
Eden največjih izzivov pri delu od doma je ločiti službeno in zasebno življenje. Za nekatere ljudi bosta te dve sferi zlili v eno ali z drugimi besedami delo bo popolnoma prevzelo tudi prosti čas. Ob takšni organizaciji vam bo slej kot prej popustila produktivnost, vaše delo pa bo postalo veliko manj kvalitetno. V izogib tako priporočamo, da v kolikor je le mogoče, vzpostavite fizično ločitev med delom in domom.
a) Ločitev med delovnim in bivalnim prostorom vidna oz. občutna.
Določite sobo ali del prostora (kotiček) kot domačo pisarno ("vaš delovni prostor"), ki bo namenjen izključno delu.
b) Ne pozabite poskrbeti tudi za udobje.
Zagotovite si udoben stol v katerem lahko sedite osem ur na dan
Poiščite lokacijo z dobro naravno svetlobo
Simulirajte organizacijo pisalne mize kot ste jo imeli v službi
3. Jasno določite časovni okvir dela
ČASOVNI OKVIR: ko boste uspešno določili in fizično ločili svoj delovni prostor, je naslednji korak, da tudi jasno določite stalni urnik dela "od kdaj do kdaj". Poskusite obdržati svoj predhodni urnik dela in izognili se boste stresu menjave delovnega urnika po prekinitvi dela od doma.
MOTENJE MED DELOM: s sostanovalci/družino/starši se dogovorite, naj spoštujejo vaš delovnik in vas med časom določenim za delo poskušajo čim manj motiti.
NE POZABITE SE USTAVITI: odkar ste sami odgovorni za svoj urnik dela si ne smete pozabiti postaviti meje. V kolikor ste opazili, da ste začeli podaljševati svoj delovni čas se morate ustaviti in se naučiti reči: čas je, da končam z delom in nadaljujem jutri!
4. Prehodno obdobje pred in po delu
Vaša pot v službo - od ene fizične lokacije do druge -, daje vašim možganom čas, da se pripravijo na delo. Mogoče na poti v službo berete ali poslušate glasbo, kolesarite. Poskusite ohraniti isto rutino ali jo nekoliko prilagodite; kolesarjenje v službo lahko zamenjate s kratko telovadbo pred službo. Enako velja za ohranitev prehodne rutine po koncu službe.
5. Vzemite si odmor
Tako kot v pisarni si je tudi pri delu od dom potrebno vzeti odmor. A poskrbite, da odmor ne bo postal še bolj naporen kakor samo delo. Kaj mislimo s tem? Marsikoga mika, da bi med odmorom opravil in odkljukal nekaj domačih opravil, ki so ga že tekom delovnega dne nenehno opominjala na svojo prisotnost - obesiti perilo, prebarvati ograjo, obrezati grmovje, očistiti okna…
Poskrbite, da odmor izkoristite za sprostitev in ponovno pridobitev energije. Vaši odmori naj ne bodo zapolnjeni le z domačimi opravili.
6. Komunikacija, komunikacija, komunikacija
Če običajno ne delate od doma, obstaja velika verjetnost, da se boste tako vi kakor vaša ekipa še nekoliko lovili z novo organizacijo dela. Pričakujete lahko, da bo prišlo do nekaterih nesporazumov ali nesoglasij. Ključnega pomena za ohranitev dobrega dela je stalna in spoštljiva komunikacija.
a) raziščite kaj se dogaja, kje se je komunikacija zalomila
b) oblikujte načrt, ki bo določal pričakovanja medsebojnega komuniciranja (obveščanje o dnevnih nalogah, spremembah in napredku).
c) prosite za pomoč (v kolikor ste se izgubili v delu ali nerazumljivih navodilih nikar ne odlašajte z prošnjo za dodatno razlago. V primeru, da je email nerazumljiv, pokličite sodelavca po telefonu in se o nejasnostih pogovorite)
7. Ne pozabite na druženje
Odkar celotne ekipe in pisarne delajo od doma, smo zaposleni postali odrezani od priložnosti socialnih interakcij s sodelavci. Kratko druženje s sodelavci nam je pomagalo, da smo razbili monotonost vsakodnevnega dela, zmanjšali stres ob napornih dnevih in poskrbeli za splošno osveščenost o vseh tekočih poslih v podjetju. Seveda pa so tovrstne interakcije poskrbele tudi za občutek pripadnosti. Poskrbite, da boste še naprej ohranili stik s sodelavci in poklepetali tudi nekoliko bolj lahkotnih temah. Vaš sodelavec se ob trenutnih razmerah mogoče sooča s tesnobo in negotovostjo in preprosto vprašanje kakor je: Kako gre?, bi mu veliko pomenilo.
a) Zakaj ne bi tudi od doma skupaj pojedli kosilo/preživeli odmor preko Skype-a?
b) Mogoče lahko s celotno ekipo vzpostavite jutranje video klice, ki vam bodo pomagali vzpostaviti delovni duh in prispevali k boljšem začeteku dela (vir).
Spremljajte nas tudi na našem LinkedIn profilu.