Učinkovita samo-motivacija je ena glavnih stvari, ki odlikuje visoko uspešne strokovnjake/zaposlene od vseh ostalih. Kako torej nadaljevati z delom tudi na dneve, ko je vaša motivacija nizka?
Spodaj si preberite 4 nasvete kako ohraniti motivacijo in fokus na delovnem mestu.
1. OBLIKUJTE CILJE NE OPRAVILA
Študije so pokazale, da z zastavljenimi konkretnimi cilji prodajalci sklenejo več poslov kot posamezniki, ki se vsak dan zavežejo, da bodo povečali prodajo. Abstraktne ambicije - na primer "dati vse od sebe" - so ponavadi veliko manj učinkovite kot nekaj konkretnega, kot je na primer privabi 10 novih strank na mesec ali prehoditi 10.000 korakov dnevno. Kot prvo splošno pravilo naj bodo torej vsi cilji, ki ste si jih zastavili, specifični.
Kadar je le mogoče, naj cilji sprožijo notranjo in ne le zunanjo motivacijo. V delovnem kontekstu mnogi ostajajo na svojem delovnem mestu zaradi denarja vendar se ob tem počutijo nesrečno. Tako se lahko zgodi, da bodo kljub močni zunanji motivacijio in ob odsotnosti notranje, na delovnem mestu opravljali le minimum, ki je potreben za dosego cilja (denarja).
Osredotočite se na elemente dela, ki se vam zdijo prijetni. Popolnoma normalno je, da na določeni točki v življenju ne opravljamo zaposlitve ali nalog, v katerih uživamo – zato se osredotočite na elemente dela, ki se vam zdijo prijetni. Razmislite o tem, kako izpopolnjujoča bi bila izpolnitev naloge in kako boste imeli priložnost, da pokažete svoje sposobnosti nadrejenim, kako boste lahko zgradili pomembne notranje odnose ali ustvarili profit za stranke. Dodatno si lahko pomagate s tem, da neprijetna in stresna opravila omilite s poslušanjem glasbe, dolgočasna opravila po opravite skupaj z najljubšimi sodelavci.
2. IZBERITE UČINKOVITE NAGRADE
Nekatere naloge so zelo naporne - v tem primeru je koristno, da si ustvarite tudi zunanje motivatorje. Kot nagrado za dokončanje projekta si obljubite dopust ali pa si kupite darilo - vendar ne pozabite na kakovost izvedbe. Pazite tudi, da izbira nagrade ne spodkopava cilja, ki ste ga dosegli. Torej, če je nagrada za en teden odličnega dela na delovnem mestu, en dan ignoriranja delovnih obveznosti, lahko to zmanjša pozitiven vtis, ki ste ga naredili s prvotnim trdim delom.
3. VZDRŽUJTE NAPREDEK
Kadar si ljudje zadajo določen cilj, imajo na začetku visoko motivacijo, ki začne postopma upadati. Da bi se izognili tovrstnemu vzorcu, lahko svoje cilje razbijete na manjše naloge/podsekcije. Naprimer dolgotrajni projekt razbijte na tedenske cilje. K ohranitvi motivacije vam bo pomagal tudi pregled že opravljenih ciljev (na primer uspešno opravljenih 3/10 tednov projekta).
4. IZKORISTITE VPLIV DRUGIH
Ljudje smo socialna bitja - nenehno se oziramo, da vidimo, kaj počnejo drugi in to vpliva tudi na naše obnašanje. Ko smo priča kolegu, ki vse svoje naloge opravi zelo hitro nas lahko to: potre in de-motivira ali pa nas njegova organizacija navdihne in bomo poskušali kopirati njegovo vedenje.
Na ambiciozne in uspešne sodelavce vedno poskušajte gledati pozitivno – vprašate jih za nasvet in usmeritev kako motivacijo desegajo oni. Če poslušate, kaj pravijo vaši vzorniki o svojih ciljih, vam lahko to pomaga najti dodaten navdih za svoje delo.
ZAKLJUČEK
Izkoristite moč notranjih in zunanjih motivatorjev, previdno nastavite svoje cilje/spodbude, fokusirajte se na merjenje svojega napredka in izkoristite pozitiven družben vpliv. Motivacija je ena najtežjih znanj, ki se jo je treba naučiti, vendar je ključnega pomena za vaš uspeh.