Ljudje in delavci smo več kot le to, kar piše na našem življenjepisu. Toda le redkokateri delodajalec bo to resnično želel upoštevati pri zaposlitvenem razgovoru.
Razumljivo: preden zaupate ljudem, da bodo pomagali oblikovati prihodnost vašega podjetja, želite imeti o njihovem karakterju trdnejše zagotovilo kot le ustna potrditev. Toda tudi izkušnje na papirju ne uspejo vedno prikazati resnične predstave o delavčevih spretnostih in interesih.
Zato nekateri delodajalci prisegajo na osebni stik in jemljejo življenjepis kot sekundarno podlago za zaposlovanje novega kandidata. Zakaj?
1. ŽIVLJENJEPIS IZPOSTAVLJA LE POZITIVNE LASTNOSTI KANDIDATA
Življenjepisi vabijo k pretiravanju in olepšavi realnega stanja. Skoraj devet od desetih kandidatov za delovno mesto bo svoj življenjepis priredilo tako, da bodo prikazani v boljši luči. In celo tisti, ki v svoj življenjepis ne bodo vključevali nobenih zavajajočih informacij, bodo po vsej verjetnosti izpustili vsakršno negativno informacijo/izkušnjo.
Razmislite o vseh stvareh, ki se jih ne boste nikoli naučili iz življenjepisa: ali je bila kandidat discipliniran na svoji prejšnji zaposlitvi, zakaj je izbral točno to delovno mesto, kakšna je bila kakovost njenega dela na prejšnjem delovnem mestu…
Na življenjepis morate začeti gledati kot na profil na socialnih omrežjih: kandidati bodo promovirali le podatke s katerimi se lahko pohvalijo, kar pomeni, da kandidata ne morete resnično spoznati le preko njegovega življenjepisa. Življenjepis le redko odraža resničen prikaz delovne in izobraževalne zgodovine kandidata.
2. KOMUNIKACIJSKE VEŠČINE SO POMEMBNEJŠE
Veliko je delovnih mest, kjer na koncu število certifikatov in licenc ni tako bistveno kakor dobre komunikacijske sposobnosti kandidata. Tudi na področjih, kjer so certifikati/licence pomembne, raziskave kažejo, da so drugotnega pomena. Anketa z 500 kadrovskimi managerji in 150 strokovnjaki za zaposlovanje je pokazala, da je poslušanje najbolj zaželena sposobnost kandidatov.
3. POGOVOR POVE VSE
Če se ne orientiramo izključno na podlagi življenjepisa, kako potem sprejeti odločitev o zaposlitvi; na podlagi česa naj si ustvarimo merilo? Vaše interakcije s kandidatom.
Ob lahkotnem pogovoru s kandidatom boste lahko hitro opazili kakšen je njegov način komunikacije/karakter. Ko zaposlujete novega člana ekipe, boste želi vedeti o njegovem odnosu do prejšnjega delodajalca in sodelavcev; ali lahko dobro opravlja delo v vašem podjetju?; Se bo razumel s preostalo ekipo?; Ali ima disciplino, da se prebije skozi stresne dni, in karakter, da uživa v dobrih?
S tovrstnim pogovorom/vprašanji boste lahko prišli do veliko bolj realne slike kako se bo nov kandidat obnesel v vaši ekipi.
4. VSAK SI ZASLUŽI PRILOŽNOST
Marsikateri delodajalci poročajo o zgodbah in uspehih s kandidati, ki niso izpolnjevali vseh predpostavk delovnih pogojev/let delovnih izkušenj in so se kasneje izkazali kot najbolj predani delavci in odlični kolegi v svoji ekipi. Velikokrat se namreč zgodi, da bo tak delavec ob zaposlitvi veliko bolj cenil priložnost in investiral veliko več energije v opravljanje svojega dela kakor kandidat s povprečnim življenjepisom, ki na papirju ustreza vsem pogojem.
Zakaj nebi kot delodajalec dali priložnost nekomu, ki še nima delovnih izkušenj? Na koncu na delovnem mestu vendarle pretehta želja po učenju in pozitivna naravnanosti do dela. Mogoče boste pomagali nekomu, ki si želi spremeniti svoje življenje vendar čaka na delodajalca, ki bo pogledal čez življenjepis in videl osebo, ki se je pripravljena potruditi in vestno opravljati svoje delo.
Seveda to ne pomeni, da ne smete o kandidatu narediti vseh potrebnih poizvedb ali ošiniti tudi njegova socialna omrežja, LinkedIn profil. Želimo vam le predlagati možnost, da na prvi razgovor povabite tudi kandidate, ki na prvi pogled nimajo najbolj bleščečega življenjepisa.
Povabite kandidate na razgovor in si ustvarite svoje mnenje - na podlagi pogovora.