1.1.2020 je začela veljati novela Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2G). Vsebuje kar nekaj sprememb, ki bodo pozitivno vplivale na posameznike, ki bodo uveljavljali pravice iz tega zavarovanja - povečanje deleža odmere pokojnine in njihovo postopno izenačitev po spolu, dvojni status upokojencev (nadaljnjo ali vnovično vključenost v obvezno zavarovanje ob hkratnem uživanju dela pokojnine) in izvajanje poklicnega zavarovanja.
1. Pogoji za pridobitev pravice do starostne pokojnine v letu 2020 ostajajo enaki:
Pravico do starostne pokojnine pridobi zavarovanec v letu 2020 (moški in ženska) pri starosti 65 let, če ima dopolnjenih najmanj 15 let zavarovalne dobe oziroma pri starosti 60 let, če ima dopolnjenih 40 let pokojninske dobe brez dokupa.
Starostne meje za pridobitev pravice do starostne pokojnine se lahko znižajo:
- Zaradi skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka, za katerega je zavarovanec skrbel v prvem letu njegove starosti, ki ima državljanstvo Republike Slovenije, če ni z mednarodnim sporazumom drugače določeno. Starostna meja se zniža za 6 mesecev za enega otroka, za 16 mesecev za dva otroka, za 26 mesecev za tri otroke, za 36 mesecev za štiri otroke in za 48 mesecev za pet ali več otrok;
- Zaradi služenja obveznega vojaškega roka za dve tretjini njegovega dejanskega trajanja;
- Vstop v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred dopolnjenim 18. letom starosti za ves čas trajanja obveznega zavarovanja do dopolnjenega 18. leta starosti.
2. Pogoji za priznanje pravice do predčasne pokojnine
Pogoji za priznanje pravice do predčasne pokojnine v letu 2020 ostajajo enaki kot so veljali v letu 2019, kar pomeni, da mora zavarovanec (moški in ženska) dopolniti 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe.
Predčasna pokojnina se odmeri glede na dopolnjeno pokojninsko dobo od pokojninske osnove tako kot starostna pokojnina. Tako odmerjena pokojnina se nato za vsak mesec manjkajoče starosti do dopolnitve starosti 65 let zniža za 0,3 odstotka, vendar največ za 18 odstotkov. Znižanje pokojnine je trajno.
3. Odmerni odstotek ter ugodnejše vrednotenje pokojninske dobe brez dokupa
Uveljavitev ZPIZ-2G zavarovankam za 40 let dopolnjene pokojninske dobe ohranja odmero starostne pokojnine v deležu 63,5 odstotka od pokojninske osnove. (po doslej veljavnem ZPIZ-2 bi namreč od 1. januarja 2020 do 31. decembra 2022 za ženske veljal manjši odmerni delež (61,5 odstotka).
Za moške je predviden postopen dvig odmernih odstotkov na 63,5 % v 6-letnem prehodnem obdobju. Prav tako se bodo dvignili tudi odmerni odstotki za dobo, krajšo od 40 let ter za odmero nadomestila iz invalidskega zavarovanja ter vdovska in družinska pokojnina, najnižja pokojnina, najnižja pokojnina za ožji obseg.
Ugodnejše bo urejeno tudi vrednotenje dodatnih let v primeru izpolnjevanja pogojev za starostno upokojitev, in sicer se bo dodatna tri leta vrednotila v višini 3 % letno oziroma dodatna polovica leta v višini 1,5 % in to ne zgolj za tiste, ki bodo svojo aktivnost podaljševali, temveč tudi za tiste, ki se bodo ob izpolnjevanju enakih pogojev, reaktivirali.
Novost je tudi možnost uveljavitve dodatnega odmernega odstotka zaradi skrbi za otroke. Zavarovancu, ki je izpolnil pogoje za pridobitev pravice do starostne, predčasne ali invalidske pokojnine, se bo zaradi skrbi za vsakega otroka, za katerega je skrbel v prvem letu njegove starosti, odstotek odmere pokojnine povečal za 1,36 odstotka, vendar največ do 4,08 odstotka. Zavarovanec bo lahko za otroke, ne glede na njihovo število, uveljavil znižanje starostne meje za pridobitev pravice do starostne pokojnine ali pa dodaten odmerni odstotek.
V skladu s povečevanjem odmernega odstotka za 15 let zavarovalne dobe se bo postopno spreminjala tudi višina najnižje pokojnine, ki se v enakem odstotku odmeri od najnižje pokojninske osnove. Glede na postopno spreminjanje odmernega odstotka za 40 let pokojninske dobe se povečuje tudi odstotek odmere invalidske pokojnine za primer invalidnosti kot posledice poškodbe pri delu ali poklicne bolezni.
4. Dvojni status
V letu 2020 bodo zavarovanci dobili možnosti kombiniranja statusa aktivnosti s statusom upokojenca. Spreminja se ureditev prejemanja dela pokojnine ob hkratnem podaljševanju aktivnosti v polnem obsegu. Posamezniki, ki bodo izpolnjevali pogoje za predčasno upokojitev, do izplačila dela pokojnine ne bodo več upravičeni.
Izjema so tisti zavarovanci, ki ta del prejemajo skladno z veljavno zakonodajo, saj je zanje predvidena posebna prehodna ureditev. Zavarovanci ali pa upokojenci, ki bodo obvezno vključeni v obvezno zavarovanje za polni delovni čas in bodo izpolnjevali pogoje za starostno upokojitev, pa bodo lahko podali zahtevo za izplačilo 40 % starostne pokojnine, ki se jim bo lahko izplačevala 3 leta, kasneje pa se jim bo izplačevalo 20 % starostne pokojnine. Uživalci 20 % starostne pokojnine, ki jim je bila pravica priznana pred 1.1.2020 in bodo nadaljevali z delom, bo s strani ZPIZ Slovenije po uradni dolžnosti del starostne pokojnine preračunan na 40 % starostne pokojnine.
Popolno novost predstavlja ureditev, ki poleg polne vključitve v zavarovanje stimulira tudi obvezno vključitev v obvezno zavarovanje za krajši delovni oziroma zavarovalni čas, vendar najmanj 4 ure dnevno oziroma 20 ur tedensko, in sicer bo tudi tak posameznik poleg delne pokojnine oziroma sorazmernega dela pokojnine upravičen do izplačila sorazmernega dela 40% starostne pokojnine.
5. Uskladitev pokojnin
Redna uskladitev pokojnin bo izvedena skladno s 105. in 106. členom ZPIZ-2 z izplačilom februarske pokojnine. Redna uskladitev bo izražena v odstotku, ki ga bo ugotovil in objavil Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (predvidoma okrog 3,5%)
Izredna uskladitev pokojnin v letu 2020 bo skladno s 6. členom Zakona o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju ter izredni uskladitvi pokojnin izvedena v decembru 2020 in bo znašala 6,5 EUR za vse upokojence enako ne glede na višino pokojnine, pod pogojem, da bo gospodarska rast za leto 2019 presegla 2,5 % BDP.
7. Akontacije dohodnine od pokojnine
V letu 2020 bo akontacija dohodnine odtegnjena od pokojnin in nadomestil, višjih od 1.170 evrov, z upoštevanjem splošne in pokojninske olajšave. Splošna olajšava, do katere imajo pravico vsi zavezanci, ki so rezidenti Slovenije, znaša od 1. januarja 2020 na letni ravni 3.500,00 evra oziroma na mesečni ravni 291,67 evra. Prejemniki pokojnin, ki so rezidenti Republike Slovenije, imajo tudi pravico do tako imenovane pokojninske olajšave, ki znaša 13,5 odstotka pokojnine oziroma osnove za odmero akontacije dohodnine.
8. Dodatno pokojninsko zavarovanje
ZPIZ-2G v slovenski pravni red prenaša evropsko direktivo IORP II, ki ob letnih obvestilih o stanju sredstev odreja, da vsi člani pokojninskih načrtov dobijo tudi informativni izračun prihodnjih pravic iz tega varčevanja (dodatnih pokojninskih rent).
Zvišuje se tudi minimalna premija, in sicer z 240 na 300 evrov na leto oziroma na 25 evrov na mesec, minimalno letno vplačilo pa se bo po novem letno usklajevalo.