Zaposlovanje delavcev iz tujine je pogosta praksa marsikaterega slovenskega delodajalca.
V primeru, da ste do sedaj zaposlovali samo tujce, ki so državljani EU, EGP in Švice vam sam zaposlitven postopek po vsej verjetnosti ni predstavljal nobenega dodatnega dela, saj našteti državljani za delo v Sloveniji ne potrebujejo delovnega dovoljenja. Zaposlovanje evropskih državljanov je izenačeno z zaposlovanjem slovenskih državljanov. Z delavcem ste sklenili delovno razmerje skladno s slovensko delovno pravno zakonodajo, ter ga prijavili v pokojninsko in invalidsko ter zdravstveno zavarovanje.
Državljani izven neštetih držav pa še štejejo kot državljani tretjih držav in za delov v Sloveniji potrebujejo Enotno dovoljenje za prebivanje in delo. Vloga za enotno dovoljenje za prebivanje in delo se vloži na pristojni upravni enoti. Tovrstnem postopek je bistveno daljši ter zahteva več aktivnosti tako s strani delavca kakor delodajalca.
Ker je prost pretok trga in dela ključnega pomena za zdravo gospodarstvo sta ste slovenska in srbska vlada dogovorili o vzpostavitvi Sporazuma, ki omogoča hitrejši in učinkovitejši zaposlitven postopek srbskih državljanov v Sloveniji.
Sporazum o zaposlovanju med Slovenijo in Srbijo je začel veljati 1. septembra 2019. Določa pogoje zaposlovanja državljanov Srbije in postopke za izdajo delovnih dovoljenj, ne vključuje pa pravice do prebivanja v Sloveniji.
Kaj določa sporazum?
Državljane Srbije lahko na podlagi Sporazuma v Sloveniji zaposlite, če:
- je prijavljen pri pristojnih javnih službah za zaposlovanje v Republiki Srbiji kot brezposelni in je starejši od 18 let,
- na trgu dela v Sloveniji ni ustreznih domačih kandidatov za ponujeno prosto delovno mesto,
- kot delodajalec izpolnjujete zakonske pogoje za zaposlitev tujca.
Sporazum ne se ne uporablja za delavce, ki:
- so na dan uveljavitve sporazuma (1. 9. 2019) zakonito zaposleni pri slovenskem delodajalcu (v državi zaposlitve). Sporazum se uporablja za delavce iz Republike Srbije, ki šele prihajajo na delo v Slovenijo. Sporazum se ne uporablja za delavce, ki imate v Sloveniji urejeno prebivanje;
- v primeru sezonske zaposlitve,
- so zastopniki ali samostojni podjetniki posamezniki v svojih gospodarskih družbah,
- so zaposleni oziroma prostovoljno delajo zaradi usposabljanja in izpopolnjevanja na področju medicine,
- če imajo v Sloveniji veljavno dovoljenje za stalno prebivanje oziroma dovoljenje za prebivanje na podlagi združevanja družine ali na podlagi zakona, ki ureja mednarodno zaščito,
- če imajo priznan status raziskovalca,
- če imajo zaključeno visoko šolanje v Sloveniji in so izpolnili pogoje za pridobitev osebnega delovnega dovoljenja,
- če so v Sloveniji zaradi visokokvalificirane zaposlitve – takrat se vlaga vlogo za pridobitev modre karte.
- Sporazum se ne uporablja za vse tiste, ki imate na dan uveljavitve (1. 9. 2019) že veljavno dovoljenje za prebivanje v Sloveniji.
V kolikor se odločite za zaposlitev delavca iz Srbije na podlagi Sporazuma boste morali pogodbo o zaposlitvi skleniti vsaj za 1 leto.
Pogodbo lahko sklenete z delavcem osebno v Sloveniji lahko pa se pogodba podpiše tudi posredno preko Nacionalne službe za zaposlovanje Republike Srbije, ki bo sklenjeno pogodbo skupaj s potrebno dokumentacijo posredovala vam (delodajalcu) in Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje. Nato boste kot delodajalec potrebovali le še vloži vlogo za izdajo dovoljenja na Zavod RS za zaposlovanje (uporabite obrazec TUJ-SRB-1).
Posebnosti delovnega dovoljenja na podlagi sporazuma
Dovoljenje se izda z veljavnostjo treh let. Prvo leto zaposlitve mora biti zaposleni pri delodajalcu, ki mu je pridobil delovno dovoljenje oziroma pri njegovem pravnem nasledniku. V preostalem obdobju veljavnosti dovoljenja pa se lahko zaposli tudi pri drugih delodajalcih, saj imate prost dostop na slovenski trg dela.
Po treh letih boste lahko delavci svoje dovoljenje podaljšajo še za nadaljnja tri leta pod pogoji, določenimi v Sporazumu.
Sporazum je tako s stališča delodajalcev bistveno bolj ugoden, ker se že prvo dovoljenje za delo izda za 3 leta (med tem se prvo Enotno dovoljenje za prebivanje in delo državljanov tretjih držav izda najprej za 1 leto, nato pa se lahko podaljšuje za dve leti), kar pomeni manj administrativnih postopkov.
Kot druga pa so delavci, ki imajo pridobljeno delovno dovoljenje na podlagi Sporazuma veliko bolj fleksibilnejši pri menjavi delodajalcev (vir).