Vaše podjetje se lahko sooči z resnimi izgubami in kaznimi zaradi kibernetskih napadov. Razložili smo vam že, katera so ta tveganja, v nadaljevanju pa boste izvedeli še, kako jih zmanjšati.
Kakšen je finančni vpliv kibernetskih tveganj?
Potencialni finančni vpliv kibernetskih tveganj na podjetje je ogromen. Tudi manjši napad lahko prisili podjetje, da plača za izgubljene ali ukradene podatke, pri čemer povprečni strošek znaša 150 USD (137,98 EUR) na ukraden podatek. Po raziskavi IBM je bil leta 2023 v Združenih državah povprečni strošek kibernetskega vdora 4,45 milijona USD (okoli 4,1 milijona evrov).
Tudi če finančne posledice niso tako visoke za majhna podjetja, morajo manjša podjetja še vedno biti pripravljena na izgubljene prihodke zaradi ustavitve sistema, ki lahko traja dneve ali tedne. Poleg tega lahko tudi po tem, ko podjetje ponovno vzpostavi vse sisteme, potrošniki postanejo previdni pri poslovanju s podjetjem, ki je nedavno doživelo vdor ali kibernetski napad, saj se bojijo, da njihovi osebni podatki niso varni. To bo prav tako vplivalo na vašo finančno uspešnost.
Kako zmanjšati kibernetska tveganja vašega podjetja
Vzpostavitev močnega načrta kibernetske varnosti za vaše majhno podjetje bo zmanjšalo tveganje za kibernetske napade in s tem tveganje za finančne in ugledne izgube. Čeprav ne morete preprečiti vsakega kibernetskega kaznivega dejanja, lahko storite veliko, da zagotovite, da vaše podjetje ne bo prizadeto. Tukaj je 13 načinov, kako zmanjšati kibernetska tveganja vašega podjetja:
- Redno posodabljajte računalniške sisteme, aplikacije in druge programe. Če jih ne posodabljate, nastajao vrzeli, ki omogočajo vdor zlonamerne programske opreme. Poskrbite, da bo vaša antivirusna varnost posodobljena, in redno posodabljajte operacijski sistem, da preprečite nastanek teh vrzeli.
- Zamenjajte programsko opremo, ki se ne posodablja več. Če aplikacija ali programska oprema, ki jo uporabljate, ni več posodobljena, se posvetujte s svojo ekipo o prehodu na nov izdelek. Uporaba zastarele programske opreme na vašem strežniku in napravah predstavlja veliko varnostno tveganje.
- Zaščitite odhodne podatke. Večina lastnikov podjetij se zaščiti le pred dohodnimi podatki. Prav tako bi morali zaščititi odhodne podatke s šifriranjem in drugimi orodji, da preprečite nenamerno pošiljanje občutljivih podatkov s strani zaposlenih.
- Usposobite svoje zaposlene. Poskrbite, da bodo vaši zaposleni razumeli, kakšna kibernetska tveganja obstajajo in kako jih prepoznati. To še posebej velja za lažne e-poštne napade, ki jih lahko prejmejo naivni delavci, ki ne vedo, da ne smejo klikati na sumljive povezave.
- Razvijte močna gesla. Ustvarite zapletena gesla, ki jih ni mogoče uganiti. Poskrbite, da bo geslo sistemskega administratorja drugačno od gesla strežnika, saj hekerjem ne želite olajšati dostopa do celotnega strežnika. Prav tako lahko razmislite o uporabi zanesljive aplikacije za upravljanje gesel v celotnem podjetju.
- Šifrirajte podatke. Ko pošiljate ali shranjujete podatke, jih šifrirajte. To pomeni, da podatki niso shranjeni v običajni tekstovni obliki, kar otežuje njihovo zlorabo. Ker vedno več podjetij uporablja zunanje strežnike, je šifriranje v oblaku še posebej pomembno, saj je prenos podatkov med vašim omrežjem in ponudnikom oblaka dodatna možna točka napada.
- Omejite število poskusov prijave. Hekerji uporabljajo bote, ki neskončno dolgo preizkušajo gesla. To lahko preprečite z omejitvijo števila dovoljenih poskusov prijave za dostop do vaših podatkov ali sistemov strežnika.
- Uporabite dvostopenjsko preverjanje identitete. To je podobno tehnologiji, ki jo uporabljajo banke, ko vam ob spletnem nakupu pošljejo štirimestno ali šestmestno kodo za potrditev identitete. Vaš računalniški sistem lahko nastavite tako, da mora vsak zaposleni ob prijavi predložiti dodatno obliko preverjanja, kot je edinstvena številčna koda.
- Uvedite varnostno stikalo ("kill switch"). Varnostno stikalo omogoča IT strokovnjaku, da prekine dostop do strežnikov ali umakne spletne strani, ko zazna grožnjo. To vam ponudi čas, v katerem se lahko soočite z grožnjo, preden ta povzroči škodo.
- Ne shranjujte podatkov o kreditnih karticah. Ne tvegajte, da bi hekerji zbrali podatke o kreditnih karticah vaših strank. Nikoli ne shranjujte teh občutljivih informacij v nobeno bazo podatkov, ki jo vzdržujete, in uveljavite stroge politike, da tega ne počnejo niti vaši zaposleni.
- Redno varnostno kopirajte svoje podatke. Redno izvajajte varnostne kopije podatkov. Če postanete žrtev kibernetskega napada, bo obnova veliko lažja.
- Vzpostavite register povezanih naprav. Ne glede na to, ali zaposlenim dovolite uporabo lastnih naprav ali ne, razmislite o vzpostavitvi registra dovoljenih naprav. To pomeni, da nobena nepooblaščena (nezabeležena) naprava ne bo mogla dostopati do vašega omrežja. Prav tako boste lahko s pomočjo registra hitro omejili dostop nekdanjim zaposlenim in izvajalcem, da se ne bodo več mogli prijaviti.
- Vzpostavite ločeno javno omrežje. Še posebej v sektorjih zabave in gostinstva danes stranke pričakujejo, da jim boste omogočili brezplačen dostop do Wi-Fi omrežja. Ponudba tega lahko predstavlja konkurenčno prednost, vendar ga morate omogočiti prek ločenega omrežja, ki ne uporablja poslovnega Wi-Fi omrežja, ki ga vaša ekipa uporablja za upravljanje občutljivih podatkov.
Nasvet
Proračuni malih in srednjih podjetij za kibernetsko varnost se razlikujejo po kompleksnosti in stroških glede na vrste tveganj, s katerimi se posamezna podjetja soočajo. Če nimate IT oddelka ali niste samozavestni glede IT kot lastnik, se posvetujte s strokovnjakom za kibernetsko varnost, ki vam bo svetoval pri ustvarjanju načrta kibernetske varnosti, določanju ustreznega proračuna in uvajanju zaščitnih ukrepov. Prav tako razmislite o zavarovanju.
Kdo izvaja kibernetska kazniva dejanja?
Kibernetski kriminalci prihajajo iz različnih okolij. Nekatera kibernetska kazniva dejanja izvajajo nekdanji zaposleni, ki se želijo maščevati podjetju, ki jih je odpustilo. Tovrstne zločine lahko preprečite tako, da nemudoma prekličete dostop do sistema, ko odpustite zaposlenega.
Včasih napadejo konkurenčna podjetja, ki poskušajo ukrasti vaše poslovne skrivnosti ali pridobiti informacije, da bi vaše podjetje prikazali v slabi luči. Obstajajo tudi aktivistične organizacije, ki verjamejo, da s tem, ko vdirajo in škodijo določenim podjetjem, pomagajo družbi.
Nekatera varnostna tveganja nastanejo preprosto zaradi nepazljivih napak zaposlenih, zlasti tistih, ki delajo v podjetjih, ki niso uvedla ustreznih varnostnih politik in usposabljanj. Kljub temu večino kibernetskih kaznivih dejanj izvajajo tisti, ki imajo namen zaslužiti z vdiranjem, bodisi s prodajo podatkov, z zahtevo po veliki odkupnini ali z usmerjanjem transakcij s kreditnimi karticami na račun tretje osebe, ki jo nadzorujejo.
Preberite še: Vrste kibernetskih tveganj, na katera morajo biti podjetja pozorna
Vir: business.com, Kimberlee Leonard