Ko delate z veliko ljudmi, včasih vendarle pride do nesoglasij. Preberite si 6 nasvetov, kako obvladovati nastalo situacijo.
Za vsako delovno mesto, na katerega se prijavite, morate imeti določene lastnosti, kot na primer zmožnost dela v skupini, radi imate okolje, v katerem se spodbuja sodelovanje in podobno. Če se želite zaposliti, boste rekli, da imate radi kolektivno delo. In to je super – produktivno timsko delo zagotavlja vrhunske rezultate.
Ko pa delaš z veliko ljudmi, zagotovo pride do nesoglasij. Ali veste, kako se izogniti konfliktom v pisarni?
1. Takoj razjasnite svojo namero
Ko prvič pridete v novo podjetje, vas zlahka naletijo pisarniške govorice, saj se lahko hitro povežete s sodelavci. Obstaja pa možnost, da takšen odnos privede do kasnejših trenj in naredi neznosno delovno vzdušje. Raje se izogibajte tovrstnim pogovorom.
Takoj razjasnite svojo namero, morebitna nesoglasja spreobrnite na pozitivno stan. Intenzivneje komunicirajte le s tistimi sodelavci, ki jih zanima mirno delovno okolje. Podobnosti se privlačijo, zato bodite oseba, s katero ljudje želijo delati.
2. Ne sodelujte v določenih pogovorih
Ljudje imajo radi sočutnega poslušalca, še posebej, ko morajo deliti žalostne stvari. Pokažite, da niste nekdo, ki se ukvarja z ogovarjanjem in obrekovanjem samo zato, da bi razveselil drugo osebo. To ni pomembno le za vašo pomirjenost, ampak daje sogovorniku vedeti, da mora težavo, ki ga razžira, rešiti sam.
A to ne pomeni, da morate biti nesramni. Naučite se le spremeniti temo in se občasno pošaliti (ko je to primerno). Ko drugi spoznajo, da od vas ne bodo dobili, kar so želeli, bodo poskušali najti novo žrtev.
3. Presodite sami
Ko se skupina ljudi strinja o značaju enega izmed sodelavcev, se to prenese na preostalo ekipo in doseže tiste, ki sploh niso sodelovali pri presoji.
Namesto, da se torej strinjate s tem, kar vam govorijo drugi, poskusite sklepati sami. Ko ste odprtega duha, boste verjetno videli nekaj, kar so drugi zamudili, zlasti ko gre za značaj.
4. Podprite pozitivne pogovore
Izogibanje konfliktu ne pomeni nujno, da se morate izločiti iz interakcij. Če se vaši sodelavci prepogosto prepirajo, pomislite, kako lahko stvari spremenite.
Vsak si želi biti slišan, viden in cenjen. Vprašajte kolege, kaj počnejo v prostem času in jim prisluhnite. Dokažite jim, da je za vas pomembno tisto, kar jih osrečuje in ne negativne stvari. Ko boste to storili, bo ta oseba storila enako – poslušala bo drugega kolega. To majhno dejajnje lahko hitro preraste v nekaj dobrega.
5. Nehajte se pritoževati
Kljub temu, da dejansko ne sodelujete v konfliktu, lahko vseeno širite negativnost, še posebej, če o tem govorite in razmišljate v svojem prostem času.
Če boste s prijatelji delili frustracijo zaradi razmer v službi, boste samo še bolj razburjeni. Če o tem pogosto govorite, vas bo čustvena napetost konflikta motila in postali boste bolj agresivni. Zato vašega prostega časa ne zapravljajte s tem, da razmišljate o nastalem konfliktu, v katerem sploh ne želite biti prisotni.
6. Nesoglasja rešujte takoj
Več mesecev delate v okolju, v katerem večina zaposlenih konflikte rešuje na pasivno-agresiven način. To se lahko podzavestno prenese tudi na vas.
A to ni vedno dobro. Ko pride do nesoglasij, takoj poiščite izvor težave in jo poskusite rešiti. Svoje frustracije ne delite z drugimi, ker se vam lahko to povrne. Poiščite vir jeze in se mirno pogovorite o nastalem problemu.
Vir: profitiraj.hr