Včasih so se iskalci zaposlitve na razpise za prosta delovna mesta prijavljali s prošnjami. Vendar je termin prošnja v zadnjih nekaj letih izginil iz prakse, saj iskalci zaposlitve niso prosilci za službo, ampak so pravzaprav ponudniki svojega znanja, sposobnosti in lastnosti. In prav zato se vse bolj uporablja izraz prijava oz. vloga.
Ko iskalec zaposlitve išče delo, bodisi da je brezposeln bodisi da želi zamenjati službo, se lahko prijavlja na razpise za prosta delovna mesta ali pa poskuša odkriti morebitna prosta delovna mesta na skritem trgu dela.
Včasih so se iskalci zaposlitve na razpise za prosta delovna mesta prijavljali s prošnjami. Vendar je termin prošnja v zadnjih nekaj letih izginil iz prakse, saj iskalci zaposlitve niso prosilci za službo, ampak so pravzaprav ponudniki svojega znanja, sposobnosti in lastnosti. In prav zato se vse bolj uporablja izraz prijava oz. vloga.
Vloga oz. prijava za zaposlitev
To je zgoščen prikaz delovnih izkušenj, znanja, interesov, osebnih lastnosti in ambicij posameznika. Iskalec naj jo skrbno pripravi in v njej ponudi pravo vsebino za posemeznega delodajalca, saj mora z njo zbuditi njegovo zanimanje in si pridobiti povabilo na intervju.
Med kandidati za neko delovno mesto je velika konkurenca, zato se mora iskalec zaposlitve pri pisanju vloge zelo potruditi, kajti na intervju bodo povabljeni le tisti, ki jim uspe s svojo predstavitvijo tako prepričati delodajalca, da si jih želi bolj spoznati.
Zelo pomembna je priprava na pisanje vloge, kajti če iskalec želi predstaviti vsa svoja znanja, izkušnje, dosežke in osebnostne lastnosti, mora imeti čim več podatkov o razpisanem delovnem mestu. Sam razpis mu zagotovo ne bo kaj dosti povedal o sami vsebini in naravi dela, sodelavcih, delovnih razmerah…, zato mora te podatke izbrskati sam. Morda pozna koga, ki dela v tem podjetju, lahko pa tudi telefonira v podjetje in se pozanima o pdrobnostih. Zelo pogosto pa kandidat ne more dobiti dodatnih informacij o razpisanem delovnem mestu, zato bo moral vlogo napisati tako rekoč “na slepo”. Lahko le predvidi, kakšne so delodajalčeve zahteve in upa, da se jim bo čim bolj približal.
Pomembno pa je, da iskalec za vsako razpisano delovno mesto napiše drugačno vlogo, kajti zahteve delodajalcev se razlikujejo. V vlogi naj napiše le tiste kvalitete, ki so povezane z zahtevami na točno določenem delovnem mestu. Vsebina vloge naj bo razumljiva in preprosta, a izčrpna.
Kako nasloviti vlogo - nagovor
Običajno prijavo na delovno mesto naslovimo z Zadeva: Vloga (prijava) za zaposlitev
Zelo pogosto pa kandidati vlogo naslovijo s Spoštovani! Tak nagovor zagotovo naredi prijeten vtis, vendar pa se zdi, kot da pri njem nekaj manjka. Najprimerneje ga je uporabiti takrat, ko iskalec pozna ime in priimek osebe, ki je v podjetju odgovorna za kadrovanje.
Uvod
Pomembno je, da uvod ni preveč birokratski, kot na primer "Spodaj podpisani, rojen..., stanujoč..., se javljam na vaš oglas, objavljen.."
Bolje je, da je kandidat že v uvodu bolj oseben in neposreden, predvsem pa drugačen.
Npr: Spoštovani,
na spletnem portalu www.svetlakariera.com sem prebral, da iščete ekonomista z dobrimi organizacijskimi in komunikacijskimi sposobnostmi. Verjamem, da ustrezam vašim zahtevam, zato se javljam na vašo objavo.
Jedro
Najpomembnejši del vloge je zagotovo jedro, saj mora kandidat v njem utemeljiti svojo primernost za delovno mesto. Vendar mora biti pri tem pazljiv, kajti delodajalčevega zanimanja ne bo zbudil z navajanjem prejšjih delovnih mest, datumov in drugih podrobnosti. Bolje je, da svoje izkušnje, spretnosti in znanja poskuša ovrednotiti in jim dati pomen z vidika zaposlitve, za katero se poteguje. Da pa bi lahko iskalec dobro pripravil ta del vloge, mora natančno urediti podatke o svojih delovnih izkušnjah, izobraževanju, osebnostnih lastnostih in pridobljenih spretnostih. Oceniti mora njihov pomen in težo glede na delodajalčeve zahteve za razpisano delovno mesto. Èe je le mogoče, je treba omeniti dosežene rezultate na enakih oz. podobnih delovnih mestih.
Sklep
V sklepnem delu mora kandidat delodajalca spodbuditi k pozitivnemu razmišljanju o njegovi prijavi. Nikakor ne sme vloge skleniti z “ Z veseljem pričakujem vašo skorajšnjo odločitev.”, saj bi morebitni šef lahko dobil občutek, da mu ukazuje ali da ga sili k temu, da pohiti. Bolje se je domisliti kakšnega izvirnega sklepa, kor npr.:
“Zahvaljujem se za vašo pozornost.” ali
“Veselilo bi me, če bi lahko delal v vašem podjetju.”
Brezhibna vloga
Kar si velja zapomniti – vloga mora biti brezhibna. Slovnične napake so zagotovo ena izmed stvari, ki lahko kandidatu zaprejo pot do zaposlitve. Vloga naj bo kratka, strnjena na eni ali dveh straneh in naj ne vsebuje odvečnih podrobnosti. Pisanje samega koncepta je precej zahtevno opravilo in potem, ko je kandidat zbral vse potrebne podatke, bo to opravilo zagotovo trajalo tri dni. Priporočljivo je, da koncept pred končnim izdelkom prebere še druga oseba. Èe se bo kandiat prijave na neko delovno mesto lotil na omenjen način, bo morebitnemu delodajalcu zagotovo poslal vlogo, ki ga bo pritegnila in jo bo prijetno brati.