Dr. Amantha Imber, ustanoviteljica svetovalnega centra za vedenjsko znanost Inventium in voditeljica oddaje Kako delam, podcasta o navadah in ritualih najuspešnejših ljudi na svetu prisega na nov nasvet: ne sprašujte več za feedback!
Dr. Imber je bila v svoji karieri prepričana, da je spraševanje po povratnih informacijah ključnega pomena, saj se tako učimo in rastemo. Toda raziskave kažejo, da povratne informacije pravzaprav negativno vplivajo na našo uspešnost. Zlasti ženskam povratne informacije niso v pomoč, saj v primerjavi z moškimi, prejemajo nejasne komentarje, ki hkrati niti niso vezani na poslovne rezultate.
Zakaj so povratne informacije tako neučinkovite? Glavni razlog je v tem, da so - kot že pove samo ime – usmerjene v preteklost. Ko vam nekdo pošlje povratne informacije, se zasidra v preteklosti in razmišlja o vašem preteklem vedenju (npr. letna ocena uspešnosti). Zaradi tega se boste težje osredotočili na prihodnost, kajti slišali boste le, kako ste zamočili ali kaj ni šlo prav, ne pa, kako bi morali nastopiti v prihodnosti.
Raziskave kažejo na to, da tisti, ki prosijo za povratne informacije prejemajo nejasne komentarje in splošne pohvale za razliko od tistih, ki prosijo za nasvet. Slednji so prejeli bolj kritične in uporabne nasvete. Raziskovalci so ravno tako trdili, da nasvet vodi k razmišljanju o prihodnjih dejanjih, ki bi jih lahko opravila oseba, ki potrebuje smernice (za razliko od povratnih informacij). To je še posebno pomembno za delavce, ki so v zgodnji fazi kariere, ki poleg informacij o sovjih napakah potrebujejo navodila kako izboljšati svoje delo. Zato se raje osredotočite na prošnjo za nasvet. Spodaj si preberite smernice kako vprašati za nasvet:
Natančno določite vrsto nasveta, ki ga iščete: vprašajte se: "Kaj mi bo v resnici pomagalo, da se izboljšam?" Na primer, namesto da bi vprašali: "Kaj menite o mojih številkah prihodkov iz zadnjega četrtletja?" lahko rečete: »Do zdaj sem poskusil [x] in [y], vendar nisem uspel doseči svojega cilja. Kako bi mi svetovali, da se problema lotim v prihodnosti?"
Pokažite jim pot: prošnjo za nasvet formulirajte tako, da boste prejeli čim bolj natančen in uporaben odgovor. Na primer: "Kaj bi lahko spremenil glede svojih predstavitvenih veščin, da bo moja naslednja predstavitev močnejša?" ali "Bi mi lahko dali nekaj nasvetov za bolj privlačne diapozitive?"
Prosite za konkretizacijo: če vam nekdo posreduje nejasne povratne informacije, na primer »Odlično ste se odrezali« ali »Lahko bi šlo bolje«, naj se vaš pogovor ne konča pri tem. Pridobite nasvet, ki vam bo v pomoč. Vprašajte: "Kaj konkretno sem naredil dobro?" ali "Kaj točno bi lahko bilo boljše?".
Vprašajte pravo osebo: morda vas bo zamikalo poiskati več stališč (več jih je, bolje, kajne?). Toda raziskave so pokazale, da smo zaradi preveč nasvetov pogosto bolj zmedeni, saj si priporočila velikokrat nasprotujejo. Dobro premislite o težavi ali temi, o kateri iščete nasvet – izberite osebo, ki vam lahko najboljše svetuje glede tega. Če iščete nasvet o svojem življenjepisu se tako namesto družinskega člana ali prijatelja raje obrnite na svojega poklicnega svetovalca, pooblaščenega pisca življenjepisa ali nekoga, ki ima konkretne izkušnje s področja. Izogibajte se vprašanju: "Kako je videti moj življenjepis?"; namesto tega poskusite: "Ali menite, da moj življenjepis natančno zajema moje sposobnosti in izkušnje?" (vir)
Ko boste naslednjič potrebovali usmeritev, upoštevajte navedene predloge in zagotovite si nasvet, ki vam bo dejansko pomagal doseči želene cilje.