Pogodba o zaposlitvi za delo na domu
Katere so bistvene sestavine pogodbe o zaposlitvi za delavce, ki delajo od doma. Katere so določbe, na katere ne smemo pozabiti? Preberite si s klikom na članek!
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v 68. členu delo od doma opredi na sledeče načine:
LOKACIJA (1): Kot delo na domu se šteje delo, ki ga delavec opravlja na svojem domu ali v prostorih po svoji izbiri, ki so izven delovnih prostorov delodajalca.
OPREMA (2): Za delo na domu se šteje tudi delo na daljavo, ki ga delavec opravlja z uporabo informacijske tehnologije.
POGODBA O ZAPOSLITVI (3): S pogodbo o zaposlitvi se delodajalec in delavec lahko dogovorita, da bo delavec na domu opravljal delo, ki sodi v dejavnost delodajalca ali ki je potrebno za opravljanje dejavnosti delodajalca za celotno trajanje ali le del delovnega časa delavca.
NAČIN VZPOSTAVITVE DELA NA DOMU (4): Delodajalec je dolžan o nameravanem organiziranju dela na domu, pred začetkom dela delavca, obvestiti inšpektorat za delo.
Torej če pogledamo katere so bistvene sestavine dela na domu so to: lokacija (dom), uporaba informacijske tehnologije in obojestranska privolitev delavca in delodajalca. To pomeni, da delodajalec delavcu ne more enostransko odrediti dela na domu, lahko pa mu glede na spremenjene okoliščine ponudi novo pogodbo o zaposlitvi za delo na domu, ki velja, če nanjo delavec pristane.
Kako torej izgleda tovrstna “nova” Pogodba o zaposlitvi za opravljanje dela na domu. Delo na domu je enakovredno delovno razmerje kakor, če bi delavec delala na sedežu podjetja – vsi delavci (na domu in v podjetju) so enakopravni glede pravic in dolžnosti iz delovnega razmerja.
Gre za dokaj standardizirano obliko pogodbe o zaposlitvi, ki vsebuje generalne elemente naštete v 31. členu ZDR-1.
- podatke o pogodbenih strankah
- datum nastopa dela,
- naziv delovnega mesta oziroma vrsto dela, s kratkim opisom dela, ki ga mora delavec opravljati po pogodbi o zaposlitvi in za katero se zahtevajo enaka raven in smer izobrazbe in drugi pogoji za opravljanje dela v skladu z 22. členom tega zakona,
- kraj opravljanja dela; če ni naveden točni kraj, velja, da delavec opravlja delo na sedežu delodajalca,
- čas, za katerega je sklenjena pogodba o zaposlitvi, razlog za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za določen čas in določilo o načinu izrabe letnega dopusta, če je sklenjena pogodba o zaposlitvi za določen čas,
- določilo ali gre za pogodbo o zaposlitvi s polnim ali krajšim delovnim časom,
- določilo o dnevnem ali tedenskem delovnem času in razporeditvi delovnega časa,
- določilo o znesku osnovne plače delavca v EUR, ki mu pripada za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi ter o morebitnih drugih plačilih,
- določilo o drugih sestavinah plače delavca, plačilnem obdobju, plačilnem dnevu in o načinu izplačevanja plače,
- določilo o letnem dopustu oziroma načinu določanja letnega dopusta,
- dolžino odpovednih rokov,
- navedbo kolektivnih pogodb, ki zavezujejo delodajalca oziroma splošnih aktov delodajalca, ki določajo pogoje dela delavca, in
- druge pravice in obveznosti v primerih, določenih s tem zakonom.
Klemen Šuligoj, mag. prava in sodniški pripravnik pri Višjem sodišču v Ljubljani je v reviji Pravna Praksa izpostavil specifične določbe, ki pridejo v poštev pri Pogodbi o zaposlitvi delavca, ki dela od doma (vir).
-specifična lokacija opravljanja dela od doma (natančna določitev prostora, v katerih bo delavec opravljal svoje delo);
-dostopnost delavca (čas, v katerem bo delavec dostopen delodajalcu, bodisi posredno po telekomunikacijskih sredstvih bodisi neposredno s prihodom v poslovne prostore delodajalca, ali mora biti delavec dosegljiv ob točno določenih urah oz. delo opravljati v tem določenem časovnem obdobju);
- povračilo stroškov (če so pri delo od doma nastali postni stroški ima delavec pravico do povračila; pri obračunavanju in izračunavanju stroškov dnevnic in kilometrine se kot izhodiščno mesto šteje kraj, kjer delavec opravlja delo, in ne kraj sedeža delodajalca).
-pravica do nadomestil za uporabo svojih sredstev pri delu na domu;
- varnost na domu (delodajalec je dolžan oceniti tveganje za varnost in zdravje pri delu na domu ter izdelati in sprejeti pisno izjavo o varnosti z oceno tveganja);
-način opravljanja nadzora nad delom (opraviti se mora v sorazmerju z delavčevo pravico do zasebnosti, npr. za vstop v zasebne prostore delavca je potrebna predhodna privolitev delavca oz. pisno dovoljenje za napovedan vstop).
Delodajalci: za več informacij si lahko preberete tudi dokument Ministrstva: Pravice in obveznosti delodajalca in delavca pri opravljanju dela na domu in odrejanju drugega dela, TUKAJ!