Velik del populacije se je v zadnjih nekaj mesecih soočil z brezposelnostjo. Kljub temu, da je lahko misel »saj nisem edini« pomirjujoča, se še kako dobro zavedamo, da je brezposelnost težko obdobje za posameznika - tako finančno kakor duševno.
Eden največjih izzivov, s katerim se soočajo brezposelni, je obvladovanje čustev. Ponižanje, ranljivost, tesnoba, jeza, samopomilovanje, brezup ... celo sramota. Služba predstavlja velik del naše identitete in ob nastopitvi brezposelnosti se lahko hitro počutimo izgubljeno in brez identitete.
Zato nikar ne postopajmo in začnimo ukrepati! – Čakajo vas nove priložnosti, zato temu primerno prilagodite tudi svoj pogled na svet. V nadaljevanju vam predstavljamo 10 nasvetov, ki vam bodo pomagali, da morebitni čas brezposelnosti izkoristite za osebnostno rast in opolnomočenje vaše osebnosti.
1 - Ne dovolite, da trenutni brezposelni status postane vaša identiteta
"Vsi pravijo, tega ne jemljite osebno", vendar je to lažje reči kot narediti.
Zato si ponavljajte: »Moja vrednost kot človeka ni določena s statusom službe ali plačo. Nikoli ni bila. Nikoli ne bo.«
Neuspeh je dogodek in ne oseba. Če na izgubo službe prenehate gledati kot znak vašega osebnega neuspeha se boste veliko hitreje 'vrnili na konja'. Verjetno je imela odločitev o odpustitvi zelo malo opravka z vami. Večina podjetij je morala svoje delavce odpustiti izključno zaradi poslovnih razlogov oz. posledic pandemije Koronavirusa.
Ne pozabite, potencialne delodajalce bodo bolj pritegnili ljudje, ki so samozavestni in prepričani vase in svojo vrednost.
2 – Vsaka izkušnja prinese novo znanje
Nič ne stane, da svojega prejšnjega delodajalca povprašate za »feedback« v smislu:
- Ali ste bili v splošnem z mojim delom zadovoljni?
- Mi lahko podate kakšen nasvet kako lahko svoje delo še dodatno izboljšam?
- Ste bili zadovoljni z mojo komunikacijo?
V kolikor vam bo delodajalec podal mnenje ali nasvet kako bi lahko svoje delo opravljali bolj učinkovito, vzemite to informacijo na znanje in jo uporabite pri iskanju nove službe.
3 - Osredotočite se na svojo novo idealno prihodnost
Vsaka situacija ima nekaj dobrega in slabega, kajne? Zato svojo energijo raje usmerite v akcijo – v zagotovitev boljše prihodnosti. Kaj lahko storite?
- Posodobite vaš življenjepisa
- Preglejte nova prosta delovna mesta - začneš lahko že danes, tukaj!
- Najdite delodajalca ali delovno mesto, ki vas resnično interesira ali zanima in poskusite pridobiti čim več informacij o novem potencialnem delodajalcu
- Raziščite ali morate za novo delovno mesto pridobit dodatno znanje/spretnosti, da boste bolj konkurenčni
4 – Izkoristite svoja poznanstva
Mnoga delovna mesta se nikoli ne oglašujejo, saj so kandidati izbrani na podlagi osebnih priporočil. Obrnite se na široko mrežo vaših poznanstev, vključno s tistimi, s katerimi običajno ne bi imeli stika. To, da vam je nerodno vprašati za pomoč naj vas nikar ne ustavi. Bodite pogumni in odločni – zagotovite si prihodnost na katero boste ponosni. Ne pozabite, večina ljudi z veseljem pomaga in brez odlašanja vam bodo ponudili nasvet.
5 - Vzpostavite rutino delovnega dne
Zdaj ko se je vaš urnik nekoliko spremenil je popolnoma normalno, da si boste vzeli nekaj časa, da se duševno resetirate. Če si ne morete privoščiti daljše pavze pa je seveda pomembno, da se čimprej lotite iskanja dela – začnite lahko kar zdaj, s klikom na to povezavo!
Določite dnevne prednosti in obravnavajte iskanje zaposlitve kot službo. Nastavite alarm in začnite s svojo jutranjo rutino - določite si konkretne roke, do kdaj želite nekaj doseči oz. si zastavite dnevne cilje. Z dnevno rutino boste kar najbolje izkoristite dan. V nasprotnem primeru je namreč zelo enostavno zapravljati ure in dneve.
6 - Vstanite, stopite ven in se aktivirajte
Sigurno bo zelo mamljivo, da se zatečete k televiziji in ležanju na kavču. Uprite se skušnjavi in se namesto tega raje premaknite. Torej, pojdite ven, pa čeprav samo na kratek sprehod. Fizična aktivnost pomaga predelati stres, preprečuje depresijo in izboljša tako kognitivne kot imunske funkcije. Študije so pokazale, da ima lahko vadba le trikrat na teden enak učinek kot antidepresiv.
7 - Bodite pozorni na svojo energijo
Obkrožite se z ljudmi, ki vas navdajajo z energijo - saj veste, kdo so. Na drugi strani pa se pesimističnim in negativnim »prijateljem« raje izogibajte – v tej situaciji vam ne bodo v pomoč. Zaščitite svojo energijo in duševno zdravje.
8 - Poiščite načine, kako nekomu polepšati dan
Ko nekomu pomagamo se počutimo dobro - dejanja prijaznosti sprožajo hormon sreče. Mogoče boste skozi pomoč drugim odkrili odgovore tudi na nekatera lastna vprašanja.
9 – Selektivna uporaba socialnih omrežij
Raziskave kažejo, da se lahko zaradi socialnih omrežij počutimo še slabše. V kolikor vam tovrstno preživljanje prostega časa samo zapolnjuje dan, brez pozitivnih učinkov na vaše počutje, razmislite o tem, da te aplikacije izbrišete s telefona. Vsaj za zdaj. Enako velja za vse medije ali vire, zaradi katerih se počutite negativno. Mogoče raje razmislite o novi knjigi ali pa raziščite kakšen nov podcast / radijsko oddajo ali zvočno knjigo.
10 – Potrebno je vztrajati
Zadnja točka ni lahka, je pa bistvena. »Saj sem poskusil, ampak ni šlo!«, ne pride v poštev. Potrebno bo vztrajati. Ne moremo vedeti ali bomo do rezultatov prišli po enem tednu, mesecu ali pa šele po pol leta. Edina zagotovitev uspeha je, da vztrajamo - z iskanjem zaposlitev, z pridobitvijo novega znanja, z ohranjanjem pozitivnega pogleda na svet - in uspeh vam ne bo ušel! (vir)