Inšpektorat za delo RS je prejel vrsto vprašanj in prijav glede odrejanja letnega dopusta ob trenutnem izbruhu Koronavirusa. Izpostavlja, da se se veliko delavcev sooča s pritiski delodajalcev glede koriščenja letnega dopusta.
Poglejmo si kakšne so pravice delavcev in delodajalca v primeru odredbe LETNEGA DOPUSTA.
- LETNI DOPUST
O času izrabe letnega dopusta, določa 163. člen ZDR-:
- potrebe delovnega procesa,
- možnosti za počitek in rekreacijo delavca ter
- družinske obveznosti delavca.
Ali je dopustno odrediti letni dopust zaradi izpada dela pri delodajalcu oziroma zaradi poslovnih razlogov, kar pomeni tudi v času, ko so izpolnjeni razlogi za odreditev začasnega čakanja na delo oziroma odrejene karantene?
NE- Delodajalec ne sme zgolj enostransko odrejati letnega dopusta.
DA - Ob dogovoru z delavcem se je mogoče dogovoriti tudi o izrabi letnega dopusta, vendar mora delodajalec pri tem upoštevati navedene zahteve, ki omejujejo njegovo diskrecijo z namenom, da se letni dopust uresniči v skladu z njegovim temeljnim namenom.
Primer 1: Ali lahko delodajalec od delavca zahteva, da v primeru, ko delavec ostane doma zaradi varstva otroka ali zaradi nemožnosti zagotavljanja dela, koristi letni dopust?
Inšpektorat za delo RS: Enostransko odrejanje letnega dopusta je v nasprotju z zakonom. Delodajalec odobri letni dopust v skladu z dogovorom z delavcem.
-> !V PRIMERU, DA DELAVEC IZRABI PRAVICO DO LETNEGA DOPUSTA! <-
V kolikor delavec tekom začasnega čakanja na delo izrabi pravico do letnega dopusta, ima za čas izrabe letnega dopusta pravico do nadomestila plače v skladu z Zakonom o delovnih razmerjih (to je 100 % nadomestilo plače).
- KOLEKTIVNI DOPUST
Delodajalec pri načrtovanju kolektivnega letnega dopusta (torej letnega dopusta v določenem delu) primarno izhaja iz potreb delovnega procesa in ga umesti v čas, ki je v interesu delodajalca:
- v obdobju, ko ni dela,
- so prisotne težave z zagotavljanjem delovnega procesa.
POGOJ: Delodajalec mora delavcu omogočiti tudi izrabo ustreznega dela letnega dopusta v času, ko se primarno upoštevajo možnosti za počitek in rekreacijo delavca in njegove družinske obveznosti in se na ta način doseže namen in cilj pravice do letnega dopusta.
OBVEZNO: Sindikati in delavci morajo biti pisno obveščeni o letnem razporedu delovnega časa (v katerem je zajet tudi kolektivni dopust, v kolikor ga delodajalec načrtuje)
Vir: 148. člena ZDR-1.
- IZREDNI DOPUST
Delovnopravna zakonodaja ne ureja izrednega (neplačanega) dopusta. Izredni dopust predstavlja odsotnost z dela zaradi interesa delavca, zato ga delodajalec ne more enostransko odrediti iz razlogov, ki so na strani delovnega procesa.
Urejajo pa jo kolektivne pogodbe, zato je v primeru dogovora za to obliko odsotnosti z dela treba upoštevati ureditev, kot jo določa kolektivna pogodba, ki zavezuje delodajalca. Ob tem velja opozoriti, da nekatere kolektivne pogodbe določajo, da se morata delavec in delodajalec hkrati z dogovorom o izrabi te možnosti odsotnosti dogovoriti tudi glede obveznost plačila prispevkov v primeru odsotnosti nad 30 dni (vir).